Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сглобката в правителството на Румъния отблъсна избиратели

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Ласкони е една добра домакиня, Джорджеску е проруски настроен, а президентът на Румъния определя външната политика

| Интервю
Владимир Береану
Снимка: Иван Русланов

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР.

В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни съседка, които стигнаха до балотаж следващата седмица – Елена Ласкони и Калин Джоджеску – 23%.

"Калин Джорджеску е един напълно антисистемен играч, няма партия зад себе си, непартиен кандидат с невероятни идеи. Той  например смята, че американците не са стъпили на Луната, доста проруски е настроен, похвали режима на един румънски премиер по време на Втората световна война, съюзил Румъния с Хитлер. Кампанията на Джорджеску доказва какво значат в момента нашите онлайн медии. Защото спечели благодарение на Тик-Ток, където има над 3 млн. последователи. И стана първи, въпреки че в Румъния политическата ситуация е по нормална", разказа журналистът.

Той обясни, че в Румъния имат либерали – десни и социалдемократи-леви и те създадоха, защото им бяха им близки резултатите на изборите, сглобк:

"Но не като нашата, а сериозна, коалиционна договореност, единият ръководител оглави правителството 2 години, а другият вторите 2 години. В момента Марчел Чолаку, който подаде оставка, е социалдемократ, но тази договореност отблъсна последователите и на едната, и на другата партия.  И доведе до тази ситуация, че хората гласуваха антисистемно при избирателна активност 52%. И първи излезе Джорджеску. Абсолютно никой не знае какъв президент би бил той."

Изборът Береану обяснява с това, че една голяма част от избирателите, поне едно 20% смятат, че тази помощ за Украйна и харчовете са лоши за икономиката на Румъния и "имат възгледи да им харесва Путин, увлечени са от силната фигура".

"Колкото и да е странно, те са за Путин и за Тръмп. Това са едни хора с мнение, оформено от социалните мрежи, където нещата се развиват по необясним начин. Победата на Джорджеску е победа на тези социални мрежи", коментира Береану и допълни, че икономиката на Румъния върви добре и те си нямат вождитски партии.

 За втората в президентската битка Елена Ласкони, каза, че е от една малка партия – "Съюз за спасение на Румъния", успешен кмет на малък град.

"Но тя също се определя от наблюдателите като домакиня. Шегуват се, че ако тя влезе в президентството ще е много чисто. Абсурдът в Румъния е, че има повече майтапи, отколкото сериозни разговори. Така че Румъния ще има президент чудесна дама домакиня и оправна в кухнята и как ще оправи Румъния, не знам!", пошегува се и Береану.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04