Не трябва да се толерира агресията на Русия, която нарушава върховенството на закона. Това заяви пред БНР посланикът на Япония у нас Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Въпреки че Европа и Азия са отдалечени една от друга, сигурността в регионите не бива да се разглежда поотделно. Макар да не ми се иска, не е невъзможно някой ден подобна агресия да се породи в Източна Азия. Ако Европа падне, е възможно Източна Азия да бъде засегната. Затова за японските граждани, това, което се случва в Украйна, не е нещо, което се случва в другия край на света, а нещо, което може да бъде свързано с техния живот. Затова те одобряват подкрепата за Украйна".
Тази година България и Япония отбелязват троен юбилей в двустранните си отношения – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване.
Посланик Мичигами е роден в Осака през 1958 г. Завършва Токийския университет. Получава магистърска степен от Харвардския университет. Дипломатическият му опит включва Световната търговска организация в Женева. Той е също съветник, пълномощен министър и заместник-ръководител на мисията в посолството на Япония в Република Южна Корея, както и в Китай. От 2014 г. последователно е генерален консул на Япония в Дубай и в Южна Корея, генерален секретар на Секретариата за тристранно сътрудничество (между Япония, Китай и Южна Корея). Автор е на 6 книги за Япония и Корея.
Не може да бъде пренебрегнато икономическото развитие на Източна Азия, обясни още Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Но как е в Китай? Вие познавате негативните черти на комунизма по-добре от мен. Ето сега Китай подкрепя Русия във войната срещу Украйна. Разбира се, мирното и кооперативно развитие на Китай е желателно и би било хубаво, ако стане важен партньор, но реалните действия на страната са различни. Затова виждаме нарастващ международен отзвук".
Когато г-н Тръмп стане президент на САЩ, аз лично се надявам, че той ще укрепи отношенията с Европа, каза още Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Между САЩ и Европа съществуват предизвикателства, свързани със сигурността, а също икономически и търговски въпроси".
Японският бизнес се завръща в България, отбеляза посланикът.
"Хората в България, особено тези на възраст над 60 години, често отбелязват, че включително и по време на социализма, Япония е подкрепяла изграждането на различни инфраструктурни проекти като язовири, пристанища, метро, болници, хотели, културни обекти и съоръжения за опазване на околната среда. Именно в тези области японските предприятия са били активни в България. Щастлив съм, ако тази подкрепа е била полезна.
Известната японска компания Toshiba, която в миналото построи ПАВЕЦ "Чаира", ще се завърне, за да го ремонтира. Компанията Meiji, известна с производството и продажбата на продукта "българско кисело мляко на Мейджи България" в Япония, е решила да създаде съвместна научноизследователска лаборатория с българската компания "Ел Би Булгарикум" в София.
Постепенно става ясно сред японските компании, че България се стреми да се превърне в регионален център за иновации и че постига значими резултати.
За да се изгради завод за сглобяване на автомобили, е важно да има добра транспортна инфраструктура, като устойчива и безопасна пътна мрежа и бързи железопътни линии. Смятам, че чрез работата върху развитието на транспортна инфраструктура ще се открият нови възможности".
Япония отдава голямо значение на културната дипломация, подчерта Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Когато четете вестници в чужбина, повечето теми в двустранните отношения са свързани с политиката. Ако разгледате двустранните отношения в рамките на 10 години, те ще бъдат в по-голяма степен свързани с икономиката и бизнеса (мобилните телефони, които използвате, автомобилите, които карате и т.н.). Ако разгледате двустранните отношения в период от 50 години, тогава обаче ще видите, че основната тема ще бъде културата.
Що се отнася до културата, наличието на един или двама гениални писатели, музиканти или художници е важно, но още по-важни са впечатленията и оценките, които хората имат за жителите на дадената страна.
Важен е обменът не само на правителствено, но и на местно ниво. Не само правителството, но и гражданите могат да работят заедно в областта на културната дипломация. България и Япония имат дълга история на взаимно разбирателство, уважение и взаимно учене чрез културата и аз бих искал да задълбоча тези отношения".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..
Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..
Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..
Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня. Седем екипа на..
Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.
Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса. Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..
България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът на вътрешните..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..