Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Двата сезона на филма "Вина" насочиха вниманието на туристите и към винения туризъм в района на Сандански и Мелник

Хераклея Синтика
Снимка: проф. д-р Людмил Вагалински

Сандански привлича посетители заради чистия въздух, лековитите минерални извори и богатата история. 

Мекия средиземноморски климат – топлата зима и горещото лято го правят идеално място за хора, които търсят почивка в приятни температури. 

Кметът на Сандански Атанас Славчев

Климатът, който се отличава с ниска влажност е подходящ за лечение на заболявания на дихателната система. Средният престой на туристите от чужбина е 3 нощувки. 

Българските туристи, които идват в града за различни терапии в най-благоприятните месеци – април, май и октомври остават в града една седмица до 10 дни, разказва кметът на Сандански Атанас Славчев.

Летния сезон беше изключително тежък за туризма в Сандански заради високите температури, кова пък коментира Илия Пасков – председател на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите, което вече е с името сдружение "Дестинация Сандански“. 

Обикновено през летния сезон туристите предпочитат морските и планинските дестинации, а туристическия бизнес използва най-топлите месеци от годината за ремонти и обновяване на базите. 

Поскъпването на цените на туристическите услуги е съобразено с инфлацията, но за празниците няма промяна в цените от миналата година. Местата в хотелите за Коледа и Нова година вече са почти изчерпани, сподели още за "Хоризонт" Илия Пасков.

Сандански става все по-привлекателен за туристите и заради новите археологически открития в Хераклея Синтика, които са истински магнит за любителите на историята. Двата сезона на филма "Вина", излъчен по Българската национална телевизия насочиха вниманието на туристите и към винения туризъм в района на Сандански и Мелник. 

Страниците на филма в социалните мрежи събират над 25 хиляди последователи. След излъчването на филма, по данни на общината, посещенията на туристите са се увеличили с 30 %. Пренощувалите туристи, когато започва излъчването на сериала през 2022 г., са близо 120 хиляди, а през 2023 г. в целия регион те вече са 137 хил.  

Сериалът „Вина“ е сплотил представителите на туристическия бизнес и ги е накарал да участват в повече съвместни инициативи, казва Георги Кунев, туроператор и член на сдружението "Дестинация Сандански“. Ентусиазмът им ги е накарал да направят редица подобрения в обектите си:
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната архитектура и винарската култура на района има заявка за заснемане на различни аудиовизуални форми и от други винарни в страната.

Кадрите от лозята и околните забележителности са напълно автентични и вдъхновяват зрителите да посетят тези места лично. Те искат да видят мястото, където оживява историята от филма. Туристически агенции вече предлагат специални „турове по стъпките на сериала“, които комбинират посещения на емблематични локации от "Вина" с дегустации на вино и разглеждане на местните забележителности. Планиран ли беше този ефект попитах  продуцентът на филма Надежда Цветкова, която вярва в успеха на филмовия туризъм:

Георги Кунев от сдружението "Дестинация Сандански“ и продуцентът на сериала „Вина“ Надежда Цветкова са убедени, че филмовият туризъм в България ще продължи да се развива. Има идеи в района да бъдат привлечени за снимки и чужди продукции.



По темата слушайте в звуковите файлове.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05