Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Османо-турските архиви попълват празнини в българската история в РИМ Силистра

| Репортаж
Доц. Николай Тодоров, директор на РИМ Силистра
Снимка: Незабравка Кирова

Архивите от миналото са изключително важни за бъдещето, защото те са ключът към разбирането на това, откъде идваме, какви грешки сме допуснали и какви успехи сме постигнали. Те са мост между поколенията, осигурявайки ценни уроци, които могат да оформят нашето настояще и бъдеще. 

Така стои въпросът и с османо-турските архиви, които попълват празнини в българската история като данни, разказва директорът на Регионален исторически музей – Силистра доц. Николай Тодоров пред БНР. Наскоро той е провел обучение на свои колеги как да работят с тези документи, тъй като специалистите в сферата са малко.

Османо-турските архиви са тези, които рисуват цялостната икономическа картина в страната ни, за време, в което липсва налична документация у нас.

Османското културно наследство, според директорът на Регионалният исторически музей в Силистра доц. Николай Тодоров е пренебрегвано, затова и заедно със свой колега от Великотърновския университет провеждат обучение как музейните специалисти да работят по места с документите от онова време, за да могат да ги опишат и инвертират добре.

Османо-турският архив е неизчерпаемо море от документи, смята доц. Тодоров. Най-големият е в Истанбул, архив има в Кайро, София, Сараево и на други места на Балканите, бивши територии на Империята.

И както стана ясно, достъпът до османо-турските архиви е свободен, стига човек да може да ги разчете.

Според доц. Николай Тодоров пълен достъп вече имаме и до архивните документи в Румъния, от годините на окупацията на Южна Добруджа. Самият той вече е започнал изучаването им и твърди, че национализъм на архивно ниво не съществува.

Подробности чуйте  звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания нареди на Airbnb да премахне повече от 65 000 обяви за имоти под наем

Испанското министерство за защита на потребителите нареди на платформата Airbnb да премахне повече от 65 000 обяви за ваканционни имоти под наем. Според националните власти, те нарушават разпоредбите за рекламиране на този тип туристическо настаняване. Обявите за жилища за краткосрочно наемане не включват лиценза или регистрационния номер на..

публикувано на 19.05.25 в 10:40
Владимир Митев

Владимир Митев: Румъния има икономически проблеми и е нужен мир на политическата класа, за да ги решава

Проевропейският Никушор Дан спечели битката за президент на Румъния с почти 54% от гласовете, а за Джордже Симион са гласували около 46% и не бях изненадат за обрата на втория тур на президентския вот, коментира в интервю пред БНР Владимир Митев от "Мост - трансгранични разговори" и журналист в българската секция на Радио България...

публикувано на 19.05.25 в 10:33

Панорама на средното образование в Монтана

В този час в Монтана започва Панорама на средното образование по инициатива на Регионалното управление на образованието и Обединения детски комплекс "Ние, врабчетата". Целта на Панорамата на средното образование е завършващите седми клас ученици и техните родители да се срещнат с представители на  професионалните гимназии и средните училища..

публикувано на 19.05.25 в 10:32

БАН: Смъртността в България остава най-висока в Европа

Смъртността в България остава най-висока в Европа, информират от Институтът за изследване на населението и човека - Българската академия на науките (ИИНЧ - БАН).  Общият среден коефициент в Европа е 10,8% за 2023 г., а у нас е 15,7 на сто. През 2024 г. общият коефициент на смъртност в нашата страна бележи лек спад до 15,6% спрямо предходната..

публикувано на 19.05.25 в 10:28
Мария Русинова

Д-р Мария Русинова: В последните години се увеличават дарителките на кърма

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . От 11 часа Банката за майчина кърма ще отбележи деня с инициативата "Всяко дарение разказва история" . " Стараем се да популяризираме както кърменето, така и даряването на кърма . Колкото повече майки кърмят, толкова повече биха имали излишно количество кърма, с което да подпомогнат..

публикувано на 19.05.25 в 10:14

Публикуван за обществено обсъждане е проектът за новия размер на социалната пенсия за старост

Проектът на постановление за определяне на новия размер на социалната пенсия за старост, считано от 1 юли, е публикуван за обществено обсъждане. Индексацията ще е 8,6 процента, колкото и на трудовите пенсии от същата дата. Така нарастването ще е с малко над 26 лева от сегашните 307 лева и 7 стотинки на 333 лева и 48 стотинки, средствата са..

публикувано на 19.05.25 в 10:13
БПЦ подкрепи гражданско шествие за въвеждането на учебен предмет, свързан с добродетели и религия. 17 май 2025 г.

Костадин Пампов: Един час за добродетели и религия няма да попречи

Ако е вярно, че моите афоризми предизвикват размисъл сред читателите и ги правят по-добри, значи съм постигнал голяма цел. Това сподели в интервю за БНР писателят и учител Костадин Пампов  след представянето на книгата си с афоризми "Което трябва, но не повече". Родом от Пазарджик и философ по образование, той преподава в системата на..

публикувано на 19.05.25 в 10:04