Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дни на китайската наука и култура в България - до края на ноември

Пекинската опера - квинтесенцията на китайската култура

| Репортаж

По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България през месец ноември се провеждат Дни на китайската наука и култура в България. Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и от изследователски институти изнасят лекции в различни градове у нас, като представят различни аспекти на китайската култура и цивилизация.

Проектът "Китай – как и защо" се изпълнява по инициатива на Посолството на Китайската народна република в България, със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шандун. Българското национално радио е медиен партньор на инициативите. Една от тях се състоя снощи в институт "Конфуций" във Велико Търново и беше посветена на Пекинската опера.

За Пекинската опера казват, че е квинтесенцията на китайската култура. Пекинската опера възниква в края на 18-и век, но достига разцвета си и получава признание в средата на 19-и век. Определят я като едно от безценните културни богатства на Китай, защото съчетава музика, песни, пантомима, танци и акробатика. На 16 ноември 2010 година Пекинската опера е включена в представителния списък на нематериалното  културно наследство на човечеството.


В рамките на проекта "Китай – как и защо" д-р Джан Пън, преподавател в Пекинския университет по икономика и търговия, с дългогодишен опит в изследването на Пекинската опера, разказа и показа това изкуство пред великотърновската публика в институт "Конфуций" във ВТУ.

"В това изкуство са комбинирани разнообразни елементи на традиционната китайска култура. Съдържанието на Пекинската опера е от класическа китайска литература, а движенията са от бойните изкуства. Костюмите на Пекинската опера показват техниката на великия китайски народ. Те са създадени въз основа на облеклата на династията Мин".  


Д-р Джан Пън е автор на популярен видеокурс за значимостта и опазването на наследството на Пекинската опера, който е достъпен онлайн и е една от малкото всеобхватни образователни програми, фокусирани върху това изкуство. Изнасял е лекции за Пекинска опера в различни американски училища по време на специализацията си в Мичиганския държавен университет. Участва в национален проект за издаване на "Енциклопедия на Пекинската опера". Това изкуство е било популярно и в България до 1956 година.

"Беше супер популярна по онова време. В последните години има все повече групи на Пекинската опера, които посещават България", казва той.  

Поредицата от лекции, които изнася д-р Джан Пън в България по проекта за популяризиране на китайската култура и наука, целят да върнат отново интереса към това китайско нематериално богатство. Освен с теоретични изследвания д-р Джан Пън се занимава и с изпълнения и акомпанимент в Пекинската опера, като през годините е участвал в много постановки.

"Традиционната китайска опера по принцип е за истории от древното време. Като съвременна опера Пекинската опера се развива заедно с нашата епоха и през последните години се наблюдава все повече модерно съдържание. Темите на Пекинската опера са разнообразни", отбеляза той. Разказват се героични, но и любовни истории, а участниците в пиесите може да бъдат от един до стотици артисти на сцената. 

Един особен музикален инструмент, наречен дзинху, е в основата на музикалния акомпанимент на певците в Пекинската опера. Пред великотърновската публика този бамбуков инструмент с лък и само две струни, който е като познатата ни първа цигулка в симфоничните оркестри, беше демонстриран от Чан Пини от Шанхайската театрална академия. На дзинху той музицира от близо 30 години и разказа за него:

"Всички части са от бамбук. Такъв бамбук има в провинция Дзянси. Звукът идва отдолу от куха част, която прилича на барабанче. Струните на лъка са от опашка на кон. Звукът се произвежда точно от този материал – космите от конска опашка".

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветелина Пенева

Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението не са обект на проверка от експертите към КС

Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..

публикувано на 27.11.24 в 15:28

Три години затвор за шофьор, задържан на ГКПП "Кулата" с над 80 кг марихуана

Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана.  Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

Меглена Кунева: За да се направи големият план за България, доста ще разчитаме накъде върви ЕС

Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..

публикувано на 27.11.24 в 14:36
Доц. Наум Кайчев

Доц. Наум Кайчев: С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже конструктивност

С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев,  преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..

публикувано на 27.11.24 в 14:16
Делян Пеевски

Според Пеевски коалицията "Москва" в НС вече е факт

Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва" е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента.  По думите му Кирил Петков "кръжи – първо, на колене при "Възраждане", сега - на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното".  Пеевски се обърна към избирателите..

публикувано на 27.11.24 в 14:09

Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС

И шестият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН, не събраха нужното мнозинство. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при прегласуването Силви Кирилов..

публикувано на 27.11.24 в 14:05
Божидар Божанов (вдясно) говори пред медиите в кулоарите на НС. Вляво -  депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов -  27 ноември 2024 г.

Божанов: "Демократична България" няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на НС

Обединението "Демократична България", което е част от коалицията ПП-ДБ, няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, съобщи депутатът Божидар Божанов.  Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС Той обяви,..

публикувано на 27.11.24 в 13:57