По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България през месец ноември се провеждат Дни на китайската наука и култура в България. Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и от изследователски институти изнасят лекции в различни градове у нас, като представят различни аспекти на китайската култура и цивилизация.
Проектът "Китай – как и защо" се изпълнява по инициатива на Посолството на Китайската народна република в България, със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шандун. Българското национално радио е медиен партньор на инициативите. Една от тях се състоя снощи в институт "Конфуций" във Велико Търново и беше посветена на Пекинската опера.
За Пекинската опера казват, че е квинтесенцията на китайската култура. Пекинската опера възниква в края на 18-и век, но достига разцвета си и получава признание в средата на 19-и век. Определят я като едно от безценните културни богатства на Китай, защото съчетава музика, песни, пантомима, танци и акробатика. На 16 ноември 2010 година Пекинската опера е включена в представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството.
В рамките на проекта "Китай – как и защо" д-р Джан Пън, преподавател в Пекинския университет по икономика и търговия, с дългогодишен опит в изследването на Пекинската опера, разказа и показа това изкуство пред великотърновската публика в институт "Конфуций" във ВТУ.
"В това изкуство са комбинирани разнообразни елементи на традиционната китайска култура. Съдържанието на Пекинската опера е от класическа китайска литература, а движенията са от бойните изкуства. Костюмите на Пекинската опера показват техниката на великия китайски народ. Те са създадени въз основа на облеклата на династията Мин".
Д-р Джан Пън е автор на популярен видеокурс за значимостта и опазването на наследството на Пекинската опера, който е достъпен онлайн и е една от малкото всеобхватни образователни програми, фокусирани върху това изкуство. Изнасял е лекции за Пекинска опера в различни американски училища по време на специализацията си в Мичиганския държавен университет. Участва в национален проект за издаване на "Енциклопедия на Пекинската опера". Това изкуство е било популярно и в България до 1956 година.
"Беше супер популярна по онова време. В последните години има все повече групи на Пекинската опера, които посещават България", казва той.
Поредицата от лекции, които изнася д-р Джан Пън в България по проекта за популяризиране на китайската култура и наука, целят да върнат отново интереса към това китайско нематериално богатство. Освен с теоретични изследвания д-р Джан Пън се занимава и с изпълнения и акомпанимент в Пекинската опера, като през годините е участвал в много постановки.
"Традиционната китайска опера по принцип е за истории от древното време. Като съвременна опера Пекинската опера се развива заедно с нашата епоха и през последните години се наблюдава все повече модерно съдържание. Темите на Пекинската опера са разнообразни", отбеляза той. Разказват се героични, но и любовни истории, а участниците в пиесите може да бъдат от един до стотици артисти на сцената.
Един особен музикален инструмент, наречен дзинху, е в основата на музикалния акомпанимент на певците в Пекинската опера. Пред великотърновската публика този бамбуков инструмент с лък и само две струни, който е като познатата ни първа цигулка в симфоничните оркестри, беше демонстриран от Чан Пини от Шанхайската театрална академия. На дзинху той музицира от близо 30 години и разказа за него:
"Всички части са от бамбук. Такъв бамбук има в провинция Дзянси. Звукът идва отдолу от куха част, която прилича на барабанче. Струните на лъка са от опашка на кон. Звукът се произвежда точно от този материал – космите от конска опашка".
Снимки: Здравка Маслянкова
Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Прокуратурата в Разлог е образувала досъдебно производство за смърт по непредпазливост, след като вчера следобед 44-годишна жена загина в Пирин при удар на АТВ в дърво, в гората над село Кремен. Към момента не е уточнено дали инцидентът е станал на територията на Национален парк "Пирин" или извън нея. Според директора на парковата дирекция..
МВР продължава да издирва участници в инцидентите по време на протеста с участие на привърженици на "Възраждане" пред Дома на Европа в София. Пострадалите полицаи вече са добре и се възстановяват. Един от тях каза за БНР, че в протеста са се включили провокатори. До момента задържаните са около 10. Полицията в София продължава да издирва..
Израелският външен министър Гидеон Саар ще се срещне днес с европейски представители в Брюксел. Той ще председателства среща на съвета на Асоциацията Европейски съюз - Израел заедно с върховния представител на общността по външната политика и сигурността Кая Калас. Това е първата подобна сесия от 2022 г. насам и тя ще е с фокус върху хуманитарната..
Все още няма окончателни резултати от проведените вчера нови избори за общински съветници в Сандански. Според Общинската избирателна комисия основната причина за забавянето е двойно намаления състав на техническия екип на "Информационно обслужване" за въвеждане на данните. Пунктът е бил обслужван само от двама специалисти. При 98 процента..
Кръгла маса за проблемите в образователната система при учениците между 5-и и 7-и клас ще се проведе в Народното събрание. Ще участват представители на Министерството на образованието и науката, Регионалния инспекторат по образованието София-град, Синдикатът на учителите към КНСБ, директори, управители на частни школи, представители на..
Русия иска дългосрочна мирна сделка за Украйна, която има предвид корените на конфликта, както ги вижда Москва, а не бързо подкрепено от САЩ примирие, последвано от скорошно възобновяване на боевете. Това заяви пред РИА Новости руският зам. външен министър Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс. В интервюто, публикувано днес, когато се навършват..
Украинците живеят тук и сега, защото може да няма утре. Това разказа Доротея Николова, Радио Варна, която посети Украйна в разгара на войната. "Свикваш, защото ако не го направиш, не можеш да продължиш да живееш". Николова остава впечатлена от начина, по който хората в Украйна се организират и продължават да работят. Посещавала е..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.