Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Светослав Стефанов Попов
Снимка: Станислава Пирчева

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом. Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности.

Но балансът в този свят е деликатен. Дисбиозата или нарушаването на този баланс, е като буря в микробната ни екосистема – едно състояние, което често остава скрито, но оказва дълбоко въздействие върху здравето ни. Може би сме се чувствали отпаднали, без очевидна причина или сме изпитвали чести стомашни неразположения – понякога тези сигнали идват от там, откъдето най-малко подозираме.

Още Хипократ е казал: "Всички болести започват в червата". Едва днес, с напредъка на науката, започваме да осъзнаваме колко прав е бил. Съвременните изследвания разкриват, че микробиомът не само регулира телесните функции, но и свързва ума и тялото в сложна, динамична мрежа.

Как можем да възстановим тази хармония? Как пробиотиците, хранителните ни навици и начинът на живот могат да помогнат? Възможно ли е наистина да повлияем на собствения си микробиом така, че да постигнем здраве и баланс?

На тези въпроси отговоря Светослав Попов – инженер микробиолог, магистър по биофармацевтична микробиология, член на управителния съвет на Българското дружество по пробиотична медицина.

"Микробоимът е нещо като мини супер компютър в човешкия организъм, който е невидим за нас, но пък той е в постоянен режим на работа, бди за нашето здраве.

Ние сме над 90 на сто бактерири и 10 на сто сме хора - тоест те са част от нас. А микробиомът започва да се формира още с нашето раждане, не е доказано, дали това става още вътреутробно, сформирането му е до три годишна възраст.

Това, че все по-често ражданията са секцио, доказано е, че това има отрицателен ефект върху микробиота, сподели Попов.

По думите му по-често се използва терминът микробиом, но всъщност това не е много правилно. Под микробиом се разбира в научен план гените на бактериите, които ни населяват, а самите бактериални клетки, които са върху нас и в нас е правилно да се казва - микробиот.

Стефан Попов е част от форума на Фондация "МОСТ" с председател Юлия Пискулийска, който тази година беше посветен на неравнопоставеностите в здравеопазването и актуалните медицински теми. 

23-тата национална конференция на Фондация МОСТ с акцент за неравнопоставеност в българското здравеопазване

Светослав Стефанов Попов

Светослав Стефанов Попов е роден на 27.10.1987 в Пловдив. Завършил е инженер микробиолог, магистър биофармацефтична микробиология. Започва професионалния си път в сферата на здравеопазването занимавайки се с ин.витро към една от най – големите частни болници в страната. В момента работи в областта на медицинския маркетинг. Част от управителния съвет на българско дружество по пробиотична медицина. Интереси: здраве, човешка микробиота; маркетинг.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40