Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Светослав Стефанов Попов
Снимка: Станислава Пирчева

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом. Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности.

Но балансът в този свят е деликатен. Дисбиозата или нарушаването на този баланс, е като буря в микробната ни екосистема – едно състояние, което често остава скрито, но оказва дълбоко въздействие върху здравето ни. Може би сме се чувствали отпаднали, без очевидна причина или сме изпитвали чести стомашни неразположения – понякога тези сигнали идват от там, откъдето най-малко подозираме.

Още Хипократ е казал: "Всички болести започват в червата". Едва днес, с напредъка на науката, започваме да осъзнаваме колко прав е бил. Съвременните изследвания разкриват, че микробиомът не само регулира телесните функции, но и свързва ума и тялото в сложна, динамична мрежа.

Как можем да възстановим тази хармония? Как пробиотиците, хранителните ни навици и начинът на живот могат да помогнат? Възможно ли е наистина да повлияем на собствения си микробиом така, че да постигнем здраве и баланс?

На тези въпроси отговоря Светослав Попов – инженер микробиолог, магистър по биофармацевтична микробиология, член на управителния съвет на Българското дружество по пробиотична медицина.

"Микробоимът е нещо като мини супер компютър в човешкия организъм, който е невидим за нас, но пък той е в постоянен режим на работа, бди за нашето здраве.

Ние сме над 90 на сто бактерири и 10 на сто сме хора - тоест те са част от нас. А микробиомът започва да се формира още с нашето раждане, не е доказано, дали това става още вътреутробно, сформирането му е до три годишна възраст.

Това, че все по-често ражданията са секцио, доказано е, че това има отрицателен ефект върху микробиота, сподели Попов.

По думите му по-често се използва терминът микробиом, но всъщност това не е много правилно. Под микробиом се разбира в научен план гените на бактериите, които ни населяват, а самите бактериални клетки, които са върху нас и в нас е правилно да се казва - микробиот.

Стефан Попов е част от форума на Фондация "МОСТ" с председател Юлия Пискулийска, който тази година беше посветен на неравнопоставеностите в здравеопазването и актуалните медицински теми. 

23-тата национална конференция на Фондация МОСТ с акцент за неравнопоставеност в българското здравеопазване

Светослав Стефанов Попов

Светослав Стефанов Попов е роден на 27.10.1987 в Пловдив. Завършил е инженер микробиолог, магистър биофармацефтична микробиология. Започва професионалния си път в сферата на здравеопазването занимавайки се с ин.витро към една от най – големите частни болници в страната. В момента работи в областта на медицинския маркетинг. Част от управителния съвет на българско дружество по пробиотична медицина. Интереси: здраве, човешка микробиота; маркетинг.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04