Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Светослав Стефанов Попов
Снимка: Станислава Пирчева

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом. Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности.

Но балансът в този свят е деликатен. Дисбиозата или нарушаването на този баланс, е като буря в микробната ни екосистема – едно състояние, което често остава скрито, но оказва дълбоко въздействие върху здравето ни. Може би сме се чувствали отпаднали, без очевидна причина или сме изпитвали чести стомашни неразположения – понякога тези сигнали идват от там, откъдето най-малко подозираме.

Още Хипократ е казал: "Всички болести започват в червата". Едва днес, с напредъка на науката, започваме да осъзнаваме колко прав е бил. Съвременните изследвания разкриват, че микробиомът не само регулира телесните функции, но и свързва ума и тялото в сложна, динамична мрежа.

Как можем да възстановим тази хармония? Как пробиотиците, хранителните ни навици и начинът на живот могат да помогнат? Възможно ли е наистина да повлияем на собствения си микробиом така, че да постигнем здраве и баланс?

На тези въпроси отговоря Светослав Попов – инженер микробиолог, магистър по биофармацевтична микробиология, член на управителния съвет на Българското дружество по пробиотична медицина.

"Микробоимът е нещо като мини супер компютър в човешкия организъм, който е невидим за нас, но пък той е в постоянен режим на работа, бди за нашето здраве.

Ние сме над 90 на сто бактерири и 10 на сто сме хора - тоест те са част от нас. А микробиомът започва да се формира още с нашето раждане, не е доказано, дали това става още вътреутробно, сформирането му е до три годишна възраст.

Това, че все по-често ражданията са секцио, доказано е, че това има отрицателен ефект върху микробиота, сподели Попов.

По думите му по-често се използва терминът микробиом, но всъщност това не е много правилно. Под микробиом се разбира в научен план гените на бактериите, които ни населяват, а самите бактериални клетки, които са върху нас и в нас е правилно да се казва - микробиот.

Стефан Попов е част от форума на Фондация "МОСТ" с председател Юлия Пискулийска, който тази година беше посветен на неравнопоставеностите в здравеопазването и актуалните медицински теми. 

23-тата национална конференция на Фондация МОСТ с акцент за неравнопоставеност в българското здравеопазване

Светослав Стефанов Попов

Светослав Стефанов Попов е роден на 27.10.1987 в Пловдив. Завършил е инженер микробиолог, магистър биофармацефтична микробиология. Започва професионалния си път в сферата на здравеопазването занимавайки се с ин.витро към една от най – големите частни болници в страната. В момента работи в областта на медицинския маркетинг. Част от управителния съвет на българско дружество по пробиотична медицина. Интереси: здраве, човешка микробиота; маркетинг.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24