Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", София лайв клуб и Първо студио на БНР.
"Транзитирането между стиловете на отделните композитори ще се разпростре от българския авангард от 70-те години на миналия век до автори от Европа, Азия, Южна Америка и САЩ със собствени творби от последните две-три години. Трите поредни вечери са замислени като един голям концерт с преливащо към следващия продължение." - отбелязва пианистката Анжела Тошева, организатор на форума. Тя увлича в това дело и своя наследник, също пианист - Иван Керековски.Във вторник, 26 ноември, в залата на Националната музикална академия от 19 ч. Анжела Тошева и Иван Керековски ще изпълняват български клавирен авангард – пиеси от Константин Илиев, Иван Спасов, Васил Казанджиев, Михаил Големинов, Александър Кандов, Боян Воденичаров. Ще бъде изпълнена световната премиера на „Фантазия“ за пиано на четири ръце от Васил Казанджиев, посветена на изпълнителите.
На 27 ноември в София лайв клуб от 20 ч. пианистите Антони Дончев и Боян Воденичаров ще бъдат съавтори на пърформънса с музикална графика „Звуков конфликт“ от Михаил Големинов
Заключителният концерт в петък, 29 ноември, в Студио 1 на Българското национално радио от 19 ч. представя наградените композитори от последното издание на конкурса по композиция „Марин Големинов – Михаил Големинов“ 2023: Фабио Шикотио (Португалия), Андреа Портера (Италия), Джесонг Джона Хан (Южна Корея), Жоао Педро Оливейра (Португалия), Емре Ченер (Турция), Кейсуке Йокота (Япония), и Матиас Хутер (Германия), чиито творби за различни солови инструменти ще бъдат изпълнени от изявени български и чуждестранни инструменталисти и композитори. Ще прозвучат и две творби от един от членовете на журито на конкурса – Фъргъс Джонстън (Ирландия), както и "Flow" за пиано от председателя на журито Александър Кандов, Сонатината за соло пиано от Михаил Големинов, създадена през 1984 г., както и струнният "Микроквартет" от Марин Големинов.
Свързваща нишка между трите вечери е музиката на Михаил Големинов - съосновател на фестивала през 2008 г.
Анжела Тошева и Иван Керековски бяха гости в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте разговора с тях в звуковия файл.
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..
Ние сме в помийна яма. Как може да спорят държавен глава и лидер на най-голямата партия в парламента? Трябва да се изясни някой лъже ли, каква е..