Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изгубени в достъпа до информация

| Репортаж
Снимка: архив

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани?

Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "административен натиск".

В случая, който огласява предаването "Хоризонт до обед", натискът се оказва от Комисията за противодействие на корупцията.

Борбата с корупцията и злоупотребата с власт беше тема №1 и в последната предизборна кампания. В тази неравна битка на първа линия са журналистите. За да открият неоспорими доказателства за нарушения на политици и общественици, те се нуждаят от документи. Документите пък ги дават държавните институции. Получават се по Закона за достъп до обществена информация. Благодарение на него са разкрити стотици злоупотреби и той е едно от мощните оръжия в борбата за прозрачност и отчетност пред гражданското общество.

От БНР бива подадено заявление към Комисията за противодействие на корупцията с дата 19 септември. Срокът, в който Комисията за противодействие на корупцията трябва да отговори, е максимум 14 дни, тоест най-късно до 3 октомври исканите документи да се предоставят.

На 3 октомври Комисията за противодействие на корупцията изпраща отговор, че решава да предостави документите, но такива липсват.

18 дни по-късно от БНР им изпращат второ писмо, с напомняне, че документи няма въпреки положителното решение на г-н Пламен Йоцов, член на Комисията за противодействие на корупцията.

На 4 ноември се получи ново писмо, с което от Комисията припомнят, че са изпратили решение. Документите отново липсват. Десетките опити за връзка по телефон с Комисията за противодействие на корупцията удрят на камък... вече 70 дни.

Дали е честа практика институциите формално да спазват закона, но фактически не, коментира адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация", който следи 24-годишната практика по прилагането на закона у нас.

"Това е много странно. Логиката на закона е, че информацията се дава веднага, с решението. Случва се институциите да се опитват да клинчат, да забавят отговора си, на случай като настоящия е абсолютно драстичен. Такива случаи са невероятни изключения, да не кажа абсолютен парадокс. Има основание да бъде сезиран и омбудсманът, друг е въпросът, че в момента нямаме действащ омбудсман."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп на среща с президента на Сирия

Очаква се днес американският президент да се срещне в Рияд с новия лидер на Сирия Ахмед аш Шараа.  В началото на обиколката си в Близкия Изток - Доналд Тръмп обяви изненадващо, че отменя всички санкции, наложени на Дамаск по времето на режима на Башар Асад. "Ще наредя прекратяване на санкциите срещу Сирия, за да им дам шанс за величие. В Сирия, която..

публикувано на 14.05.25 в 08:04

Показват археологически ценности, върнати в България с подкрепата на международни партньори

Археологически ценности, върнати в България с подкрепата на международни партньори, ще бъдат показани днес в Министерство на културата.  Това ще стане в присъствието на дипломати, представители на агенция "Митници", прокуратурата, ГДБОП, БАН и други институции.  Ще бъдат показани античен бронзов гладиаторски шлем от I век, върнат от..

публикувано на 14.05.25 в 08:03
Робърт де Ниро

Робърт де Ниро получи почетна награда "Златна палма" в Кан

Робърт де Ниро получи в Кан почетна награда "Златна палма". Откриването на 78-то издание напрестижния кинофестивал на Лазурния бряг отново събра холивудския елит. Куентин Тарантино, Ева Лонгория, Хали Бери, Хайди Клум бяха сред звездите, които преминаха по червения килим в Кан. Леонардо ди Каприо връчи почетното отличие на 81- годишния..

публикувано на 14.05.25 в 08:00

Премиерът и вицепремиерите отчитат изпълнението на управленската програма

Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, ще отчетат изпълнението на управленската програма на кабинета до момента. Докладът за състоянието на администрацията през миналата 2024 година ще приеме кабинетът.  Данните сочат, че близо 99 хиляди са заетите в администрацията на..

публикувано на 14.05.25 в 07:49
Володимир Зеленски

Зеленски обеща да "направи всичко възможно", за директни преговори с Путин в Турция

Украинският президент Володимир Зеленски обеща да "направи всичко възможно", за да осигури директни преговори с руския президент Владимир Путин в Турция. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руска делегация ще очаква украинската страна утре в Истанбул. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че иска да преговаря за..

публикувано на 14.05.25 в 07:48

Земеделците искат промени в Пътния закон

Асоциацията на земеделските производители в България настоява за промяна в Закона за движението по пътищата и иска спешна среща с министъра на регионалното развитие. Причина за недоволството на бранша са санкциите, които се налагат на фермери заради движението на селскостопанска техника по пътищата.  Проблемът е свързан с движението на..

публикувано на 14.05.25 в 07:44

И във Варна се обсъждат ефективни стачни действия на работещите в градския транспорт

Символично към протестиращите шофьори от градския транспорт в столицата се присъединяват и колегите им от Варна, както и тези от Русе. В морската ни столица на превозните средства от градския транспорт се поставят табели с надпис "Протест". Тук също са поставени искания от страна на работещите. Но от от Общината във Варна, както..

публикувано на 14.05.25 в 07:50