Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По думите ѝ всички медии от региона имат сходни проблеми, които не трябва да се замитат под килима

Радка Бечева: Има много здрави основи на новинарството в обществените медии

"Независимостта е непрекъснато предизвикателство и не трябва да го приемаме като даденост. Имаме стандарти, но всеки ден трябва да ги доказваме на практика и трябва да се борим за тях"

| Репортаж
Радка Бечева
Снимка: Ирина Недева

"Избори и медии" - на тази тема е посветен 18-ият Форум на медиите в Югоизточна Европа. Форумът се организира всяка година от Медийната организация на Югоизточна Европа, базирана във Виена, със съдействието на медийната програма на Фондация "Конрад Аденауер", Централноевропейската инициатива и Европейския съюз за радио и телевизия. Тази година събитието е в Подгорица, Черна гора. 

"Тонът е директен, остро полемичен. Темата е гореща в тази година с толкова много решаващи избори. Форумът беше открит от генералния секретар на SEEMO - медийната организация за Югоизточна Европа, Оливър Вуйович, който е емблематично име в журналистиката в региона, от Кристоф Плате, директор на медийната програма на Фондация "Конрад Аденауер", и от Радка Бечева от EBU - Европейския съюз за радио и телевизия, която преди този пост в Женева, е работила в Черна гора", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" журналистът от БНР Ирина Недева, която днес следобед ще вземе участие в дискусията с конкретни примери и изводи от България. 

При откриването на форума Радка Бечева разви тезата, че всички медии от региона имат сходни проблеми, които не трябва да се замитат под килима, и даде конкретни примери.

"Важно е да има винаги дискусия за стабилността и независимостта на обществените радиа и телевизии. Затова Европейският съюз за радио и телевизия вече години наред подкрепя организирането на този форум", коментира тя в интервю за БНР.

"Ние на Балканите произвеждаме повече истории, отколкото Западна Европа може да възприеме", цитира Бечева думи на политик. И добави, че става дума за дезинформация, медийна концентрация, независимост, финансиране. 

По думите ѝ проблемите стават на няколко нива

"Първоначално може да изглежда, че проблемът е финансов, а когато започнеш да навлизаш в него, се оказва, че е и политически, и законоправен, и започваш да откриваш много повече нива. Не е толкова лесно за някой, който идва от добре развита демокрация, да разбере". 

Според нея в много от страните в Югоизточна Европа законите са добре направени, но не се прилагат добре

Радка Бечева е оптимист за защитата на журналистическия труд и редакционната независимост и автономност. Според нея има много здрави основи на новинарството в обществените медии. 

"Никога не трябва да забравяме, че независимостта е непрекъснато предизвикателство и не трябва да го приемаме като някаква даденост. Имаме стандарти, но всеки ден трябва да ги доказваме на практика и трябва да се борим за тях", категорична бе тя.

Бечева е впечатлена от това, че президентът на Черна гора Яков Милатович е присъствал на всички дебати. Тя цитира неговите думи, че "Когато обществените медии не са независими, вместо да заздравяват демокрацията, те всъщност я отслабват". Според нея това е тревожно.
 
Яков Милатович открива Медийния форум за Югоизточна Европа, Подгорица, Черна гора; Снимка: Ирина Недева
Проевропейският 37-годишен президент на Черна гора Яков Милатович, избран миналата година, засегна горещата тема в страната - легитимността на генералния директор на Черногорската обществена телевизия и радио. Президентът Милатович обясни, че нарочно не е присъствал на честванията на 80-ата годишнина на обществената медия, за да не дава легитимност на един директор, за който има съмнения, че е избран по нелегитимен начин заради документите, които е предоставил за трудовия си опит и стаж. 

Самият директор също присъства на тази критична реч и остана до края на първия панел, а разговорът между различните страни - медийни експерти, представители на най-голямата частна телевизия и на обществената такава, беше откровен и остро полемичен. Този тон е запазена марка на Югоизточния медиен форум, подчерта Недева.

На предишен форум в Тирана приветствието на албанския министър-председател Еди Рама буквално взриви колегията и журналисти от региона влязоха в директна словесна конфронтация с десетилетния премиер на Албания, който се опитваше да неглижира журналистиката със сравнения, които приличат на широко-разпространения у нас, но с ясен автор, израз "мисирки", напомни още Ирина Недева. 

По думите ѝ институциите влизат в този разговор, който не е лек

Форумът започна с неразкритото вече 20-а година убийство на разследващия журналист Душко Йованович, което един от видните журналисти в момента в Черна гора нарече "акт на държавен тероризъм", защото Душко е разследвал злоупотребата с власт. А разследването на убийството му е заседнало и не е стигнало до край. 

Новият президент на Черна гора призна, че това неразкрито убийство е огромно бреме за демокрацията на страната, която работи активно за присъединяването си към ЕС и сама е приела еврото като единствена своя валута още преди да влезе в ЕС. 

Ако сравним начина, по който се говори за проблемите на медиите на този форум в Подгорица, и това, което чуваме от политиците в България, ще видим, че в Подгорица не се замитат проблемите на медиите под килима, изказа мнението си Ирина Недева и обясни:

"Говори се откровено, използват се имена. Това впечатлява. Ще е интересно и на дискусията днес следобед, когато ще разискваме ролята на медиите в изборния процес в Босна и Херцеговина, Косово и България. Изборните бюлетини и четвъртата власт... Дали и как се намесват политически интереси в отразяването на избори и изборни нарушения е ключова тема и за България, особено след като с аргумент "по журналистически причини" БНТ напусна ключова фигура като Даниел Чипев от новините. Оставка, след която остават толкова увиснали въпроси към ръководството на БНТ...".

Темата медии и избори е гореща и заради изборите в Румъния, подчерта също Недева. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Отношенията между Сирия и Турция винаги са били проблематични

Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03
Марко Рубио

Марко Рубио заяви, че Ивицата Газа в момента "е необитаема"

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..

публикувано на 07.02.25 в 07:54

След протестите: Таксиметровите шофьори на среща с представители на Летище София

Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала.  От бранша не са съгласни с изискването да..

публикувано на 07.02.25 в 07:53
Димо Дренчев

Димо Дренчев: Да забравим за еврозоната поне за тази година!

Трябва да забравим за еврозоната поне за тази година , ако трябва формално да отговорим на критериите. Това заяви пред БНР депутатът от "Възраждане" Димо Дренчев.  "Много опростено се представя, че "Възраждане" е срещу еврото. Нашата теза е, че България на този етап не е готова да приеме еврото и да се откаже от лева. Това, което искаше..

публикувано на 07.02.25 в 07:45
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж във Великобритания

Ваня Габерова, обвинена с други български граждани в шпионаж в полза на Русия, заяви през сълзи в Централния наказателен съд в Лондон, че не е знаела нищо за планове да я използват като "сексуална примамка" и твърди, че е била "излъгана, манипулирана, използвана и разобличена". 30-годишната Габерова е обвинена, че е била част от шпионска..

публикувано на 07.02.25 в 07:44