Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалното село Церова кория

Снимка: Здравка Маслянкова

10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на услугите за хората с увреждания, а те се увеличават, коментира за Българското национално радио Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция в община Велико Търново и бивш заместник-социален министър.

Същевременно великотърновското село Церова кория е най-социалното село в страната, където работи комплекс за хората с умствена изостаналост. Началото е поставено преди 60 години със създаването на специализирания дом за тези пациенти.

Най-голямата сграда в центъра на великотърновското село Церова кория не е нито кметството, нито читалището или училището, нито земеделската кооперация. Това е домът за пълнолетни с умствена изостаналост. В селото има още три големи общински къщи, които са центрове за настаняване от семеен тип за тези хора. Отделно е държавната психиатрична болница. Това прави Церова кория най-социалното село в страната за хората с умствена изостаналост.

124 са настанените в социалния комплекс за пълнолетни с умствена изостаналост в Церова кория. А за 60 години през специализирания дом са преминали 182-а души, разказва Нина Русева, управител на общинския социален комплекс.

"Хората се настаняват по един и по двама в самостоятелни стаи със санитарни възли. Осигурени са им общи помещения, в които се провеждат терапевтични занимания. Имаме трудово-терапевтично стопанство. И площадки на открито, пригодени за хора с увреждания, имаме басейн и всичко, което имат хората в собствените си домове. Осигурено им е топлина, дом, уют. В менюто им всеки ден има месо. Закуската се състои от напитка и топла закуска, която се приготвя в институцията или във всяка от услугите в центровете за настаняване от семеен тип, където самите потребители участват в нейното приготвяне. Обядът се състои от супа, второ и десерт. Хората не стоят заключени, те са на свободен режим. Голяма част от тях излизат ежедневно за пазаруват в селото“.

От 18-годишни до над 80 годишни са хората, които са намерили своя дом и грижа в социалния комплекс за хора с умствена изостаналост в Церова кория. Тези от тях, които са в по-леко състояние, плетат, готвят, работят в зеленчуковото стопанство, участват в театрални представления, пеят, рецитират. Имат активен социален живот и трудова заетост, което е най-важното, казва Нина Русева:

"Осигурена е трудова заетост, като имате предвид, че те никога не са учили, никога не са работили. Благодарение на усилията на екипите, те придобиват реално умения и стигнахме до ниво  - от потребители те са част от екипите на услугите и си работят в тях на трудов договор“.

Една от успешно реализиралите се е Мария Димитрова. Младата жена живее и работи в един от центровете за настаняване от семеен тип за хора с умствена изостаналост в Церова кория:

"Бачкам, готвя, шетам и чистя. Харесва ми в центъра, където съм започнала на работа с чистене и хигиена. Имам приятел“.

Не малка част от хората в Церова кория работят в социалния комплекс. Сред тях е медицинският фелдшер Нели Станева.  За оказваната медицинска грижа казва:

"Напълно адекватна. Има хора с диабет, с хипертония, с други съпътстващи заболявания. Имаме си личен лекар, който ги наблюдава и при необходимост се предприемат съответните мерки за лечение в болница или в рамките на дома. Много са ми любимците в дома. Те са като деца, очакват да ги гушнеш, да им кажеш сладка приказка, да си поговориш с тях, да ги помилваш“.

За домуващите вече са осигурени противогрипни ваксини. Уверявам се и че контролът за хигиена и дезинфекция е строг.

Социалният комплекс с дома за хора с умствена изостаналост в Церова кория е като бяла лястовица в страната ни.

Хората с умствена изостаналост в различните форми на социалните услуги непрекъснато се увеличават, коментира Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция в Община Велико Търново, посочвайки листата на чакащите за настаняване: 

"400 са само за социалните услуги в община Велико Търново за резидентна грижа за лица с умствена изостаналост. Това е една огромно число. Този тип социални услуги без значение в коя община са организирани са в подкрепа на хората с умствена изостаналост от цялата страна“.

В поредица от срещи общините и областната управа във Велико Търново отдавна направиха карта на социалните услуги, в която определиха какви социални услуги за какви нуждаещи се хора има нужда още да бъдат направени. Информацията е предадена в Социалното министерство, но политическата криза спъва всичко, коментира Росица Димитрова, която беше и заместник социален министър преди 6 години:

"Всичката тази въртележка с нетрайните функционирания на парламента, с постоянните избори, служебни правителства, липсата на редовно правителство не ни позволиха, всичко това, което беше договорено и е договорено за социална инфраструктура с финансиране, както по Програмата за регионално развитие, така и по Националния план за възстановяване и устойчивост, към днешна дата, вече изтича 2024 година, да имаме изключително под 1 процент, най-вероятно, усвояемост специално за социална инфраструктура. Всичко за хората с умствена изостаналост, за хората с психични разстройства, за хората с деменция, освен по Плана за възстановяване, което е определено, по други мерки, свързани с Програмата за регионално развитие, не е обявявано. Това за мен е лош показател“.

Хората с умствена изостаналост не са невидими и най-малко са виновни за политическата криза в страната, чиято жертва са.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общини в област Велико Търново получават средства заради щети от градушка

Шест общини в област Велико Търново получават близо 220 хиляди лева от държавата за справяне с щетите от миналогодишната градушка, като са одобрени разходи и по бедствени ситуации в последните 4 години. От градушката с големина на юмрук, която падна в региона на 12 юни миналата година, най-тежко пострадаха населени места в община Велико..

публикувано на 15.01.25 в 16:04

Получаването на експресно издадена лична карта ще става само в София

Получаването на експресно издадена лична карта на български граждани ще става само на територията на град София в определени структури на МВР - Столична дирекция на вътрешните работи, Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи - София или в дирекция „Български документи за самоличност"). Това реши служебното правителство. По..

публикувано на 15.01.25 в 15:47

Бързо се увеличава броят на болните от грип в Монтанско

Бързо се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. За последните 7 дни от следените над 3600 лица от лекарски практики в Монтана са регистрирани 57 случая, което е двойно повече от седмица по-рано, съобщи Елена Тодорова, главен инспектор "Контрол на заразните болести" в РЗИ- Монтана. Това прави заболеваемост от 155 на 10000 души население. "Към..

публикувано на 15.01.25 в 15:46
Сияна Димитрова, директор на отдел

366 души вече са подали данъчни декларация в НАП - Бургас

366 души са подали данъчни декларация в Националната агенция за приходите в Бургас от старта на кампанията на 10-и януари до днес. 186 от тях са внесли декларациите си на място в салона за клиенти, а останалите по електронен път. 1 млн. и 650 хиляди лева са събраните средства от платени данъци в бургаската приходна агенция до момента...

публикувано на 15.01.25 в 15:38

Прикована към леглото жена мечтае да може да се грижи за сина си, който е с увреждания

Жена, прикована към леглото след две операции на гръбначния стълб, мечтае да проходи, за да се грижи за сина си, който е с увреждания и към момента също е на легло. Животът на Бисерка се преобръща преди четири години, след като получава усложнение от дископатия и се обездвижва от кръста надолу. Грижата за нея и за момчето - Росен поема..

публикувано на 15.01.25 в 15:33
Асен Василев

Асен Василев: България вече покрива критерия "инфлация" за влизане в еврозоната

В кулоарите на парламента депутатът от ПП-ДБ Асен Василев съобщи, че България вече покрива критерия "инфлация" за влизане в еврозоната.  Според данните за декември, средната инфлация за последните 12 месеца става 2,6 процента, което означава, че страната ни покрива вече всички критерии за приемане на единната европейска валута.  Според Василев, новият..

публикувано на 15.01.25 в 15:13

ЕК предлага да се създаде център за защита на здравния сектор от кибератаки

Да създаде общоевропейски център за подкрепа на киберсигурността за болниците и доставчиците на здравно обслужване в ЕС - това предлага Европейската комисия като част от план за действие за защита на здравния сектор от кибератаки. Здравният сектор е един от тези, които са най-често на прицел за кибератаки, подчерта изпълнителният..

публикувано на 15.01.25 в 15:12