Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пазарът ни е стабилен, конкурентен, балансиран и не е манипулиран"

Владимир Иванов: Купувайте български продукти за по-добър живот!

"Цената на малката потребителска кошница е като през 2023 г, увеличение има на цената на масло и слънчогледово олио"

| Интервю
Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата
Снимка: Юлияна Корнажева

Обръщайте внимание на качествените хранителни продукти и се информирайте къде да пазарувате. Всеки един закупен български продукт е инвестиция и участие на гражданите в българската икономика и по-добър живот, призова Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, в интервю пред БНР.

"Наблюдаваме стабилен и конкурентен пазар, който е най-добрият регулатор при взаимодействието между търсене и предлагане", посочи той. 

В "Хоризонт до обед" Иванов коментира малката потребителска кошница.

И твърди, че няма увеличение на стойността в сравнение с 2023 г. Но уточни, че зависи какво ще има в нея и съобщи, че има увеличение на слънчогледовото олио, лоша реколта, и на маслото заради проблем с производството на мляко в европейски мащаб.

"Пазарът е балансиран, не е манипулиран вследствие на сблъсъка от търсене и предлагане. Там, където има проблеми, е заради недобри търговски практики. Има градове, където едни и същи продукти са с различни цени", коментира председателят на Държавната комисия на стокови борси и тържища.

Иванов посочи, че имаме голяма сила, негово височество клиента – потреблението, което е половината от пазара и "от него зависи как ще се развива пазарът".

"Потребителите повече да се информират, да видят цената на едро и дребно, и да преценяват обекта, каква цена и качество предлагат. И ако добре направим избор, ще имаме потребителска кошница на по-ниски цени и от 2023 и да прекъснем лошите търговски практики", призова Иванов.

Той посочи, че една от причините за високите цени е обременената верига от производителя до магазина. И обясни, че за да се преодолее проблемът – земеделските производители трябва да се обединяват и така ще си осигурят по-добър пласмент, по-добър маркетинг и цена.

"Най-голямата пречка е народопсихологията, на българина му е трудно да работи заедно и когато сме в колектив показваме лоши резултати. Когато губиш три пъти се променя начинът на мислене. Земеделските производители губят години наред и повтарят грешки заради лошо планиране", коментира Владимир Иванов.

Като добър пример той посочи производителите на яйца у нас:

"Проумяха, че с уголемяване на мащаба ще имат по-добра пласментна тактика, маркетинг и ще покрият разходите, и стават адекватни на пазара", каза Иванов. 

И предупреди, че в София има няколко магазина с бутикови цени на домати и краставици.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06