Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис, като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство.
Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София, а след това идва ред и на турнирите в чужбина.
"Тогава първото състезание започваше на 10 годишна възраст, днес това не е така, има състезания и за по-малките деца, което мисля, че позитив, защото крайната цел на всеки спорт е участията.
Участвала съм и на много турнири зад граница, аз сравнително рано се отказах от активна спортна дейност - на 16 - 17 години, но дотогава съм пътувала доста из Европа.
Защитих по-късно през годините и дипломна работа след това на тема - "Спортна психология", като фокусът беше тревожността в спорта, после се дипломирах и като магистър, направих и дисертация по темата за подготовката в тениса и психичната страна на подготовката, разказа за БНР Гигова.
"За мен удовлетворението идва с годините по различен начин - от днешна гледна точка съм радостна, когато успея да мотивирам студентите да имат вътрешна мотивация да участват в уроците по тенис на корт.
За мен е важно да вдъхновя хората да спортуват, наблягам на това да им бъде в началото интересно, опитвам се да опозная всеки нов ученик в тениса. Важно е да се опознае характера на човек, за да се търси и преобразява неговата мотивация да спортува.
Предизвикателство беше през пандемията да продължим с тренировките онлайн, сподели още Ива Гигова.
Гигова посочи, че е работила и с деца и хора с увреждания около 10 - на години и ползите от това са големи и са видими за тяхното социализиране и тяхното раздвижване. Но смята, че трябва да има повече и по-добре организирани национални програми за спорт на хората с увреждания.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..