Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Може би ще се намерят тези 21 гласа, недостигащи на "Величие"

Проф. Красимир Калинов: Няма как да бъдат различени фалшифицираните бюлетини, за да не ги броим

| Интервю
Проф. Красимир Калинов
Снимка: Стопкадър

Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим.

Това каза пред БНР  проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК.

Юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на Централната избирателна комисия, ще работят по ключовата експертиза, която ще изследва резултатите от вота в общо 2219 секции. Те имат срок до 10-и януари 2025 г., за да преброят повторно гласовете в 1777 секции и да проверят протоколите за недействителните бюлетини в 442.

"Съгласно решението на КС, ЦИК трябва да предостави материалите по тези 2219 секции, а те са в цяла България. Тези секции са разхвърляни по села и паланки. Чувалите са в общините, но те трябва да ги разровят, защото не е ясно по какъв начин се съхраняват. Хвърлят се ведно мазе, съхраняват се там 5 години и след това се унищожават. Преди да се сложи за съхранение, чувалът се запечатва и му се поставя етикет от коя секция е. Би трябвало общинските служители да нямат проблем с намирането на чувалите, които трябва да бъдат предоставени за експертизата. Но всичко е възможно, може и някой чувал да не бъде намерен. Тогава нямаме полезен ход. Каквито и решения да вземе съдът - информацията я няма, изчезнала е", обясни експертът.

Той подчерта, че работата на експертите започва на 2-ри декември и крайният срок е 10-и януари:

"Колко време ще трябва на ЦИК, за да предостави тези материали - не е ясно. А ние сме силно ограничени във времето. Вероятно ще се започне с тези материали, където са налични - в големите общини, където нещата очевидно стоят по-добре, отколкото в малките. ... Единствената манипулация, която може да стане, е да изчезне някой чувал с бюлетини, но едва ли ще се случи".

Ако хората ще се успокоят, съгласен съм, че трябва да има и видеонаблюдение на повторното преброяване на бюлетините по експертизата, назначена от Конституционния съд, заяви проф. Калинов.

"Първо ще се сравнят резултатите от тези 1777 секции с това, което е в протоколите, за да се види дали евентуално няма разместване в редовете, при което някоя партия може да е ощетена, а друга - надценена. В 442 секции ще се гледат недействителните бюлетини дали отговарят на това, което е вписано в протокола. ... Частично ще проверим достоверността на нещата, защото няма как да различим недействителните бюлетини, които са пъхнати в купчинката с действителните", уточни изборният експерт. 

Според него може би "ще бъдат намерени тези 21 гласа, недостигащи на "Величие", за да влезе в 51-вия парламент":

"От това, което аз гледах в отпечатъците на протоколите, които ЦИК е дала, ще се намерят, така си мисля. Ще видим какво ще стане, разбира се. Тогава ще имаме ситуация, каквато не сме имали. Ще има нарушаване на структурата на парламента, ако се окаже, че влиза още една партия в него". 

Интервюто на Снежана Иванова с проф. Красимир Калинов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите във видеото. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04