Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското политическо меню

Снимка: Pixabay.com

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни, както ние прощаваме на избраниците си. А може би не.

Кой е Лукавия в историята е трудно да се прецени без сериозно количество тамян и чесън, но е сигурно, че "Изотопия" прерови всеки рафт на хладилника, за да осмисли сложните отношения между властта и менюто. 

Изображението е генерирано с Midjourney.

От звуковия файл ще чуете:

  • Как минават политическите пости по български?
  • Какво се сервира на държавната трапеза освен пици, кристали, кебапчета, пържоли, боб, леща, картофи, торта, череши, филии с мас и хита на сезона – стероиди?
  • Ще спрат ли да снасят кокошките заради Народното събрание?
  • Оцет ли пият депутатите или лимон?
Източник: Pixabay.com
  • Управител на плод-зеленчук ли се търси или на денонощен магазин?
  • Кофишоп или магазин за шпек е пленарната зала?
  • На шведска маса ли се търсят мнозинствата?
  • Кой под чия маса се крие?
  • Кой се е заключил в кухнята насаме с хладилника?
  • На чия хранилка са представителите на властта?
  • Консумацията на какво води до разстройства в парламентарната еднокринна система?
  • Каква е финансовата волативност и символната фриволност на класическото предизборно кебапче и още ли важи в играта?
  • Какво се случи с Партията за политически канибализъм от зората на демокрацията?
  • Кой е политикът, от когото можете да се научите да садите картофи?

Източник: Pixabay.com

Този изотопски пърформанс достига до вас с любезното съдействие на:

Атанас Зафиров, Бойко Борисов, Георг Георгиев, Делян Добрев, Делян Пеевски, Елисавета Белобрадова, Корнелия Нинова, Костадин Костадинов, Манол Пейков, Мартин Димитров, Никола Минчев, Петър Москов, Радомир Чолаков, Рамадан Аталай, Росен Желязков, Румен Радев, Силви Кирилов, Симеон Дянков, Томислав Дончев, Христо Иванов, Христо Петров и Цончо Ганев, подредени по азбучен ред така, както се гласува за председател на Народното събрание, но очевидно не се избира…

Както и с активното участие на:

Георги Мамалев и Георги Русев в "Оркестър без име", Гумени глави, Dim4ou, Замунда банана бенд, Керана и космонавтите, Контрол, Митьо Пищова, Млък!, Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Таковата шоу, Тутурутка, Хамбургер М1, Христо Стоичков и няколко (за съжаление) безименни кокошки.

Със специалното участие на журналистите Сашо Диков и Диана Найденова.

С благодарност на колегите в "Хоризонт", БНТ 1, бТВ и Канал 3, откъдето са ползвани откъси, и на хората, които поддържат сайта на парламента, където можем да гледаме и слушаме парламентарен контрол и заседания до смърт.

Източник: Pixabay.com

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25