Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското политическо меню

Снимка: Pixabay.com

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни, както ние прощаваме на избраниците си. А може би не.

Кой е Лукавия в историята е трудно да се прецени без сериозно количество тамян и чесън, но е сигурно, че "Изотопия" прерови всеки рафт на хладилника, за да осмисли сложните отношения между властта и менюто. 

Изображението е генерирано с Midjourney.

От звуковия файл ще чуете:

  • Как минават политическите пости по български?
  • Какво се сервира на държавната трапеза освен пици, кристали, кебапчета, пържоли, боб, леща, картофи, торта, череши, филии с мас и хита на сезона – стероиди?
  • Ще спрат ли да снасят кокошките заради Народното събрание?
  • Оцет ли пият депутатите или лимон?
Източник: Pixabay.com
  • Управител на плод-зеленчук ли се търси или на денонощен магазин?
  • Кофишоп или магазин за шпек е пленарната зала?
  • На шведска маса ли се търсят мнозинствата?
  • Кой под чия маса се крие?
  • Кой се е заключил в кухнята насаме с хладилника?
  • На чия хранилка са представителите на властта?
  • Консумацията на какво води до разстройства в парламентарната еднокринна система?
  • Каква е финансовата волативност и символната фриволност на класическото предизборно кебапче и още ли важи в играта?
  • Какво се случи с Партията за политически канибализъм от зората на демокрацията?
  • Кой е политикът, от когото можете да се научите да садите картофи?

Източник: Pixabay.com

Този изотопски пърформанс достига до вас с любезното съдействие на:

Атанас Зафиров, Бойко Борисов, Георг Георгиев, Делян Добрев, Делян Пеевски, Елисавета Белобрадова, Корнелия Нинова, Костадин Костадинов, Манол Пейков, Мартин Димитров, Никола Минчев, Петър Москов, Радомир Чолаков, Рамадан Аталай, Росен Желязков, Румен Радев, Силви Кирилов, Симеон Дянков, Томислав Дончев, Христо Иванов, Христо Петров и Цончо Ганев, подредени по азбучен ред така, както се гласува за председател на Народното събрание, но очевидно не се избира…

Както и с активното участие на:

Георги Мамалев и Георги Русев в "Оркестър без име", Гумени глави, Dim4ou, Замунда банана бенд, Керана и космонавтите, Контрол, Митьо Пищова, Млък!, Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Таковата шоу, Тутурутка, Хамбургер М1, Христо Стоичков и няколко (за съжаление) безименни кокошки.

Със специалното участие на журналистите Сашо Диков и Диана Найденова.

С благодарност на колегите в "Хоризонт", БНТ 1, бТВ и Канал 3, откъдето са ползвани откъси, и на хората, които поддържат сайта на парламента, където можем да гледаме и слушаме парламентарен контрол и заседания до смърт.

Източник: Pixabay.com

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38