Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасностите: "Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

Измамниците са станали по-изобретателни покрай онлайн пазаруването, отбеляза Марио Радуков

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. 

Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите в областта на киберпрестъпността".

Само един "косъм" може да ви струва доброто настроение от коледното пазаруване, става ясно от думите на Марио Радуков. Методът бил познат от години. А самият той го срещнал преди време.

"В една супер оферта беше скрит линк, който води към сайт с измамни страници, маскиран като "косъм", т.е. отгоре върху изображението има линк, който има "косъм". Отваряме офертата, виждаме някакво супер намаление за телевизор, кафе машина или нещо друго, което искате да си купите за този черен петък, по едно време виждате, че има косъм върху телефона, който Ви дразни. Интуитивно човек, когато види косъм, се мъчи да го махне. Вие, мъчейки се да го махнете, всъщност кликате върху подвеждащ линк. Сценариите са или да има някакъв малуеър, тъй като има линкове, които са опасни, или да ви подведат по някакъв друг начин за други последващи действия, които са опасни за сигурността".

Другата опасност, която Марио Радуков посочва, е с т.нар. QR кодове. Те също крият опасности за клиентите и все по-често използващите мобилните си телефони за пазаруване потребители.

"Измамите с фалшиви QR кодове, които Ви водят на страница, в която се опитва да Ви откраднат личната информация или кредитната карта, е все по-разпространена. Трябва много да внимавате там, където обикновено сте свикнали да сканирате QR код и да плащате - плащане за наем на тротинетки, плащане за престой на паркинг и във всички случаи, в които Ви подканят да сканирате QR кода, за да получите някакъв тип информация, промоция или плащане - там трябва много да внимавате. По Коледните празници обикновено се активират всички подобни измами, тъй като има голямо натоварване на паркингите например".


Всъщност Марио Радуков казва, че сега измамниците са станали по-изобретателни в измамите покрай онлайн пазаруването. Причината е изкуственият интелект, който направил достъпни инструментите за онлайн измами и за неразбиращите от програмиране.

Периодите на черните петъци и Коледните празници са подходящи и за създаване на фалшиви сайтове на известни компании, обобщава Марио Радуков. И съветва, че единствено по-сериозно внимание би Ви спасило от това да си развалите коледното настроение.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20