Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасностите: "Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

Измамниците са станали по-изобретателни покрай онлайн пазаруването, отбеляза Марио Радуков

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. 

Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите в областта на киберпрестъпността".

Само един "косъм" може да ви струва доброто настроение от коледното пазаруване, става ясно от думите на Марио Радуков. Методът бил познат от години. А самият той го срещнал преди време.

"В една супер оферта беше скрит линк, който води към сайт с измамни страници, маскиран като "косъм", т.е. отгоре върху изображението има линк, който има "косъм". Отваряме офертата, виждаме някакво супер намаление за телевизор, кафе машина или нещо друго, което искате да си купите за този черен петък, по едно време виждате, че има косъм върху телефона, който Ви дразни. Интуитивно човек, когато види косъм, се мъчи да го махне. Вие, мъчейки се да го махнете, всъщност кликате върху подвеждащ линк. Сценариите са или да има някакъв малуеър, тъй като има линкове, които са опасни, или да ви подведат по някакъв друг начин за други последващи действия, които са опасни за сигурността".

Другата опасност, която Марио Радуков посочва, е с т.нар. QR кодове. Те също крият опасности за клиентите и все по-често използващите мобилните си телефони за пазаруване потребители.

"Измамите с фалшиви QR кодове, които Ви водят на страница, в която се опитва да Ви откраднат личната информация или кредитната карта, е все по-разпространена. Трябва много да внимавате там, където обикновено сте свикнали да сканирате QR код и да плащате - плащане за наем на тротинетки, плащане за престой на паркинг и във всички случаи, в които Ви подканят да сканирате QR кода, за да получите някакъв тип информация, промоция или плащане - там трябва много да внимавате. По Коледните празници обикновено се активират всички подобни измами, тъй като има голямо натоварване на паркингите например".


Всъщност Марио Радуков казва, че сега измамниците са станали по-изобретателни в измамите покрай онлайн пазаруването. Причината е изкуственият интелект, който направил достъпни инструментите за онлайн измами и за неразбиращите от програмиране.

Периодите на черните петъци и Коледните празници са подходящи и за създаване на фалшиви сайтове на известни компании, обобщава Марио Радуков. И съветва, че единствено по-сериозно внимание би Ви спасило от това да си развалите коледното настроение.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30