Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да съобразим какви играчки да подарим за Коледа на най-малките?

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

4
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.
Снимка: Биляна Енчева

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. 

Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори".

Често младите родители я търсят за съвети. Така е и в последно време. 

Наближава най-вълшебното време - дните, в които с нетърпение децата очакват от Дядо Коледа своите подаръци. Но какви да бъдат те, с какво да се съобразим?

"Най-добре е да се избира нещо полезно за децата за подарък, да бъде важно за неговото развитие, а не нещо "зациклящо", да бъде нещо, което децата могат да пипнат и да развиват въображението си - това са неща за лепене, мачкане, строеж, пластилини.

Но да не бъдат супер-героите, защото децата се пренасят в различна реалност, те буквално зациклят, искат да бъдат непрестанно тези герои", предупреди педагожката.

Родителите не съзнават, че тези играчки не са "полезни" за децата, те също в дома се преструват на даден супер-герой, така детето след това не може да общува с връстниците си, да се концентрира, да реагира на заобикалящата го среда, поясни още Мила Томова - Прусийска.

къщи трябва да се направи една "хигиена" на тези супер герои, ако става дума за Спайдърмен, да поясните на детето за паяците от природата, ако е Батман - да посетите дори място, където има прилепи, за да му поясните какъв точно е този бозайник, за да станат те любознателни, да се приземят в нашия свят, каза още педагожката.

Снимката е илюстративна                    Снимка:Pixabay

Добре е да избираме играчки с по-малко функции, защо те им помагат да развиват различни умения, като това да строят, да мислят, да се концентрират, това може да са кубчета, те да се цветни, да са с различна големина, за да строят кули с тях.
Добре е да се подреждат играчките, новите да се слагат отпред и да се следи детето с кои ще му бъде интересно да играе, другите се прибират временно, след това пак се вадят.
"Между 10 и 20 играчки е таванът, с които трябва да разполага като брой играчки едно дете, то така или иначе ще си играе с пет от тях, вижте кои са те и разчистете останалите и ще видите как то много повече ще се заиграва, оставете и тези, с които вие искате то да играе.
Оставете му неща, с които да очертава, шаблони, да подпъхва, да лепи, да оцветява, да строи, ако то се заиграе с нещо над пет минути - това е в 10 -та!, допълни още педагогът.
Трябва и да се подбере кога да се отваря даден подарък, да не става всичко наведнъж, като дори включите детето в този график. Хубаво е и детето да трябва да почака за някакъв подарък, да знае, че е добре този подарък да е заслужен, обобщи още Мила Томова - Прусийска.


Още по темата слушайте в звукавия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46