Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никулден е! Почитаме Св. Николай Мирликийски - Чудотворец

Отец Вениамин Павлов
Снимка: Георги Бангиев

Православната църква почита днес паметта на Св. Николай Мирликийски Чудотворец. Празникът е наричан от народа Никулден.

Св. Николай е един от най-почитаните християнски светци. Покровител е на моряците, рибарите и банкерите.

Николай Мирликийски е роден през III в. в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на град Мир, Ликийска област. Умира през 342 г. Мощите на светеца днес се пазят в италианския град Бари. През целия си живот Св. Николай помагал на страдащите, защитавал невинните, укрепвал слабите със словото на истината и вярата.

Накратко животът му може да се опише като отдаден на Бога и изпълнен с чудеса в помощ на изпадналите в беда и нужда. Според църковните свидетелства и до днес неговото молитвено ходатайство никога не бива пренебрегвано и затова се смята, че след Божията майка той е пръв застъпник за хората.

Никулден се пада по време на Рождественския пост, но в чест на светеца Църквата разрешава на този ден да се яде риба. А според народното поверие свети Николай сторил чудо, като запушил с шаран дупката на пробит кораб и спасил моряците от сигурна смърт.

Според вярванията при приготвянето на рибата люспите не бива да падат на земята и не се настъпват. Вечерта зъбите се почистват с рибна кост, за да бъдат здрави през годината.

На този ден овчарите правят състезание, като се надхвърлят с гегите си – който е победител, неговото стадо ще бъде най-здраво през годината. Освен това те хранят животните си със сварените на Никулден жито и царевица. Хората посвещават на Св. Николай курбан и вярват, че той ги закриля от бедствия.

Имен ден празнуват Никола, Николай, Николина, Николета, Нина.

Повече за празника и Св. Николай може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39

22.06.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 22.06.25 година.

публикувано на 22.06.25 в 08:15
Законите на Мърфи

15.06.25 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 15 юни 2025 г. в звуковия файл. Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 16.06.25 в 10:01

Театър, любов моя!

На 12 юни преди 60 години, врати отваря едно уникално културно пространство в сърцето на София – Театър 199.  Разположен в уютно подземие в центъра на столицата, Театър 199 е създаден с идеята да бъде място за камерни постановки. Името му е свързано с броя на местата – 199, но след няколко ремонта залата вече разполага с  169 зрителски места . Тук..

публикувано на 13.06.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, юни 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 11.06.25 в 16:17