Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият председател на БАН увери: Няма да има съкращения

| Интервю
Евелина Славчева
Снимка: БТА

"Учените ни не са достатъчно. Обръщаме се към младите хора и ги насърчаваме да идват при нас. За съкращения не можем да говорим. Съставът в момента е оптимален като структура по отношение на разпределението по академични длъжности". 

Това увери пред БНР новият председател на Българската академия на науките Евелина Славчева. Тя е първата жена - председател на институцията.

В последните години има стабилизация на състоянието на БАН както по отношение на инфраструктура, така и по отношение на бюджет, а дори и тенденцията към намаляване на броя на учените е стопирана, отчете тя. По думите ѝ обаче именно това са основните проблеми все още - борбата за достойно заплащане на учените и грижата за младите, за притока на "свежа кръв в Академията". 

Бюджетът беше увеличен през тази година чувствително, напомни Славчева, като обаче уточни, че това увеличение е било само за академичния състав. Освен учени, в БАН има и немалък брой специалисти с висше образование, технически персонал, администрация, подчерта тя и се ангажира: 

"Грижата ни през следващата година ще бъде основно за тези две категории служители в БАН".

"С увеличаването на минималната работна заплата, на практика хората, които са на МРЗ в Академията, а обикновено това са хигиенисти, портиери и охрана, те със своя дългогодишен стаж всъщност получават вече съизмерими и дори понякога надхвърлящи заплати от тези, които са в техническия персонал. Това наистина е критичен момент", коментира новият председател на БАН. 

Тя добави също, че ще имат особена грижа и за счетоводните екипи. По думите ѝ натоварването им е голямо, проектите се увеличават, а техните заплати все още са много ниски. 

Имаше период, в който докторантите ни намаляваха сериозно, напомни Славчева и изтъкна, че в през последните 2-3 години има стабилизиране на тенденцията, а дори и леко повишаване. Тя отдава на подобрената материално-техническа база, като отбеляза също и увеличените докторантски стипендии. Но:

"Те не са достатъчни, за да могат хората да живеят спокойно, особено когато те не са от София". 

Председателят на БАН обяви, че ще се опита да реализира по-добра социална среда за тези хора, включително жилища за млади семейства. Според нея това би дало сигурност на тези хора, които искат да се занимават с наука. По думите ѝ има механизми за това. Ние трябва да се обърнем и към собствените си резерви, смята тя и подчерта, че имотите на БАН могат да се използват по-рационално, включително и за тази цел

"Има възможности за оптимизация. Ще потърсим и професионална помощ, за да видим как можем да реализираме такава идея - за дом за младите хора". 

Малко намаля активността ни по европейските програми, отчете още Евелина Славчева и даде пример с Програмата за иновации и изследвания "Хоризонт Европа", където има лек спад. Тя смята, че спадът ще бъде компенсиран през следващите години. Тя е заложила и леко увеличаване на състава на отдела за международна дейност в БАН. 

БАН има събитие "Наука за бизнес" - там фирмите идват и проявяват интерес, коментира председателят. По думите ѝ обаче и двете страни не полагат достатъчно усилия, за да се направят от иновациите, които се раждат в Академията, внедрявания. Според нея трябва да се работи в тази посока двустранно. 

За бъдещия екип, с който ще работи, Славчева коментира: "Смятам да работя с 3-ма заместници. Все още нямам отправени предложения към никого. Първо ще се срещна с направленията. В БАН е практика да поддържаме известен баланс в ръководния състав между отделните направления. Ще се съобразя с тази практика. Мандатът на сегашните заместници изтича през януари". 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Евелина Славчева в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК: Под ударите на митата попадат стоки в размер на 370 млрд. евро

70 на сто от износа на ЕС към Съединените щати попада под обмитяване, след като президентът Доналд Тръмп обяви снощи налозите за търговските партньори по света, съобщи източник от Европейската комисия. Той определи този скок като "масивен". "Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49% Тръмп обяви въвеждането на нови..

публикувано на 03.04.25 в 15:22
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов обясни защо е назначил Мустафа Емин за свой съветник

В изявление, направено в парламента, председателят на ПГ на "Величие“ Ивелин Михайлов защити назначението на Мустафа Емин като нещатен сътрудник, който го съветва по въпросите на отбраната: "На мен ми трябват сътрудници и хора, с които да отидат и свършат информация. Как ги избирам тези хора - които могат да свършат работа. Пробваме, работим с тях по..

публикувано на 03.04.25 в 15:10

Изплащането на пенсиите и на великденските добавки ще започне на 7 април

Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от по 50 лева.  Право на тях имат около 687 000 пенсионери, чийто размер на пенсията или сборът от пенсиите заедно с добавките и компенсациите към тях, са до линията на бедност от 638 лева, включително.  Изплащането в пощенските станции..

публикувано на 03.04.25 в 15:00
Снимката е илюстративна

33 000 лева са необходими за изграждане на платформа в помощ на жена с множествена склероза

Семейство Гиритлиеви са кандидатствали с проект по програма на Министерството на социалното политика, по която може да се финансира изграждането на помощни средства за хора с увреждания. Проектът им е бил отхвърлен, защото най-удобно за семейството е съоръжението да се направи на терасата на апартамента им, а програмата позволява изграждането на такъв..

публикувано на 03.04.25 в 14:40
проф. Иво Христов

Проф. Иво Христов: Образованието е функция от цялостната деградация на социалната система

Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира митата, обявени от Доналд Тръмп върху вноса в Съединените щати. Те са между 10 и 49 процента. "Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49% Мерките ще влязат в сила на 5-и..

публикувано на 03.04.25 в 14:40
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Нито един следващ вот на недоверие няма да мине

Нито един следващ вот на недоверие към правителството няма да мине, коментира след отхвърлянето на първия в пленарна зала председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски: "Трябва да се спре с това, трябва да работим за хората. Какви са тези вотове, тепърва трябва да се изпълнява бюджета. Губим времето, пак щели да внасят вотове и те няма да..

публикувано на 03.04.25 в 14:34
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Целта на вота на недоверие не е била раздор в управлението

"Не мисля, че целта на вота на недоверие е била раздор в управлението. Би била много глупава тази цел". Това заяви в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" социологът Кънчо Стойчев: "Целта за мен е друга – преброяване на кой е опозиция, кой не е. Този вот е важен от тази гледна точка – в бъдеще от трибуната и не само от..

публикувано на 03.04.25 в 14:28