"Френска Африка" е термин, който предизвиква омраза сред жителите на централноафриканските държави, особено сред младите. За тях тази остаряла политика е израз на неоколониално подчинение, икономическа зависимост и военно унижение.
Но политиката не търпи вакуум и в освободената от Франция ниша място заемат Китай и Русия.
Франция е в процес на преосмисляне на партньорството с африканските държави на юг от Сахара, особено където присъстват френски военни сили. Затова френският президент Еманюел Макрон назначи свой специален пратеник, който да ръководи този процес - Жан-Мари Бокел е бивш министър и депутат, който познава много добре континента. В момента Бокел е на мисия из европейските държави и представя новата френска политика в Африка.
"Африканската политика на президента Макрон непрекъснато се променя. Оттеглянето ни от три страни от Сахелска Африка след операцията Бархан доведе до преосмисляне на нашето военно сътрудничество в този район. Става дума за почти десетилетното военно присъствие на Франция по искане на африканските държави, което по думите на президента Макрон е било успешно, тъй като е предотвратило създаването на халифат. След превратите в Мали и Буркина Фасо съюзите на Франция в бившите й колонии бяха отслабени, а джихадистите, които контролират големи територии от пустинята, се почувстваха насърчени и отвориха вратата за по-голямо руско влияние."
Това казва в интервю за БНР Жан-Мари Бокел.
"Днес Франция иска силно да подкрепи военния суверенитет на страни като Код Д’Ивоар, Чад и Габон, най-вече за да могат да се противопоставят на джихадистката заплаха. Нашата подкрепа се изразява в настоящите военни бази там, като все пак намаляваме броя на военнослужещите. Още повече, че тези страни не желаят Франция да се изтегли, а по-скоро биха искали да видят една промяна в качеството на нашето партньорство. Броят на военнослужещите вече не е толкова важен", отбелязва специалният пратеник на френския президент.
"Това качествено ново партньорство - и това е нещо, което аз съм написал в моя доклад до президента Макрон, не е само в областта на отбраната, а също така в областта на икономиката, културата. Или с други думи - военният елемент е само част от партньорството, което бихме искали да изграждаме заедно с нашите европейски съюзници."
Африка е арена на сблъсък на трите големи сили - Америка, Китай и Русия. Къде е Европа? Какво може да предложи Европа, за да приобщи към виждането си, че войната на Русия срещу Украйна не е само европейски проблем, а повратен момент в историята?
"Присъствието на трите сили, които споменахте, има различен характер. Нека дам за пример агресивна Русия. В онези африкански държави, които позволиха Русия да увеличи влиянието си, вече могат да видят какво носи това след себе си. Първото нещо, което прави Франция, за да може да противодейства на това поведение на Русия, е в областта на информационната война, която тя води от години. За да противодействаме, ние направихме необходимото както в технологично отношение, така и в политически план.
Когато трябва да разширим нашето влияние и да противодействаме на Русия, си даваме сметка, че това трябва да стане в сътрудничество с нашите европейски партньори, но не само. Тази агресивна политика на Русия залага на недоволството, което реално съществува в потърпевшите африкански държави, особено сред младежта, която се чувства отчаяна. За Русия е много лесно да посочи Франция като бивша колониална сила в Африка като виновник за това състояние. Франция е идеалната изкупителна жертва.
Изправени пред тези агресивни действия ние все пак разполагаме с нашите аргументи и имаме съюзници, включително сред африканското население и представителите на гражданското общество. Затова смятам, че можем да противодействаме на руснаците.
Франция си извади необходимите поуки от преживения провал в Мали, за да можем да преосмислим нашата политика, включително във военно отношение. Да имаме по-добра възможност за реакция. Но като цяло - нашите африкански партньори все по-трудно могат да бъдат залъгани и вече са наясно със ситуацията."
Друг сериозен проблем на Европа е икономическата миграция от Африка. Как Франция може да помогне в ограничаването на мигрантите, които искат да се отправят към Европа?
"Има две основни възможности. Първата е да си сътрудничим със страните, от които идват тези млади хора, така че да се създадат добри условия в родината им и те да останат там и да участват в развитието на страната си. Но това не може да стане за един ден. За да можем по-добре да управляваме миграционните потоци и да посрещаме в Европа онези, които имат право на закрила, в ЕС трябва да се обединим около една обща миграционна политика. Мисля, че ЕС напредва към обща миграционна политика. В същото време е много важно да продължим сътрудничеството с нашите африкански партньори, така че да възстановим мира и сигурността в Африка, която е заплашена от джихадисти и терористи, но и от периодичното избухване на граждански войни.
Нашият основен и най-важен ангажимент в името на Европа в момента се състои в подкрепата за Украйна. Въпреки това би било грешка да изоставим Африка. Това е големият континент на бъдещето и затова ние, европейците, трябва да преосмислим нашето присъствие там. Трябва да извличаме поуки от историята, включително когато говорим за действията на Русия в Африка, и да се научим да предвиждаме нещата, за да можем да действаме адекватно."
Летищата в Кипър поставиха нов рекорд, като за първи път в историята им пътническият трафик през април надхвърли прага от 1 млн. души. Тяхната модернизация навлезе във втората си фаза, съобщиха от транспортното министерство. Двете международни летища на Кипър са обслужили през април над 1,150 млн. пътници, което представлява увеличение с 21% в..
Укрепването на връзките между Кипър и Гърция и подкрепата на Атина за решаването на Кипърския въпрос ще бъдат подчертани по време на тридневното официално посещение на президента на Гърция Константинос Тасулас в Никозия, което започва днес. Това е първата му визита в чужбина след встъпването му в длъжност. Първата среща на президента на Гърция..
21 сигнала за паднали дървета в следствие на дъжда и вятъра са подадени в пожарната вчера. Най много са сигналите в района на Шумен - 6. От пожарната допълват, че сигнали са получени в общо осем области на страната.
В МВР не се случва нищо ново. Наяве се вадят неща, които са се случвали извън обществения интерес. Проблемът е от най-високото ниво до последния полицай, който влиза без мотивация в системата , а подборът позволява това. Мнението е на доц. Милен Иванов, експерт по национална сигурност, бивш заместник-ректор на Академията на МВР...
Ако не решим демографския проблем, дори капиталов стълб, който функционира перфектно, няма как да ни спаси. Това е мнението на Ваня Григорова - синдикалист и общински съветник в София. " Проблемът е в това, че няма достатъчно приходи в системата, за да се изплащат пенсиите . Има затруднение и по отношение на изплащането на майчинството и..
4 години от създаването си ще отбележи институтът за компютърни науки ИНСАЙТ (INSAIT). По този повод премиерът Росен Желязков и ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Конфедерация Швейцария ще направят посещение там. Преди 4 години българската държава, Софийският университет, швейцарските..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа. Момичетата са управлявали тротинетката по тротоара на булевард "Черни връх" в столицата. Ударили са се в метален кол. Две деца в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско Мястото е..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..
Случва се някой уред да не сработи или да не показва точно, защото Ф-16 е летял над океана дълго и е зареждал във въздуха. Проблемът всъщност е,..