Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Павлова: Самотата е по-страшна от малката пенсия!

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

Снимката е илюстративна
Снимка: caritas.bg

"Самотата убива човека, а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас..., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна

"Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа, защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци, а той все пак има и близки роднини, които да му помагат.  

"Центърът предлага два вида грижи - социална и медицинска. Услугата е подходяща и ползотворна най-вече заради това, че хората са трудно-подвижни и им трябва доста време да си свършат работа, която ние им предоставяме на място, около 80 човека обслужваме на територията на града, коментира за БНР Румяна Павлова, медицинска сестра и ръководител на Центъра за домашни грижи на Каритас в Белене. 

"Самотата е по-страшна от малката пенсия, а ние сме близко до болката и самотата на тези хора, допълни Румяна Павлова.

Емануил Паташев

Започна ежегодната кампанията на "Каритас - България" - "Защото сме хора!" - грижа за възрастни хора, която продължава до края на януари 2025, чрез нея организация подпомага в домашна среда възрастните и за целта до края на януари 2025 година се набират средства, за да продължи тази благородна дейност в името на доброто

"Над 22 години "Каритас - България" подпомага над 500 възрастни хора, каза за "Хоризонт" Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България"

"Нашата организация е към католическата църква, а тя, като всяка християнска църква, сме призвани да правим добро. А каузата ни е да продължаваме с тези домашни грижи, които започнахме от преди 22 години. Тогава ние имахме една сериозна подкрепа наши партньори от Западна Европа, тогава не правехме кампании, защото нямахме нужда. 

Последните години обаче това не е така, България като член на ЕС вече трудно можем да събираме средства от Западна Европа, затова сега се обръщаме чрез тези кампании към българите. 

Ние подпомагаме най-вече възрастните хора, защото те най-често остават сами и те са изправени пред най-големи предизвикателства. Така стартирахме през 2002 година, след като се запознахме със световното семейство "Каритас Интернационалис" въведохме помощта в България, посочи още Паташев.

"Най-хубавото е, че ние предлагаме тази помощ в дома на човека, за да се съхрани неговото достойнство и да му помогнем да живее там, където е отгледал децата си, където е бил щастлив.

Нашите мобилни екипи са от медицинска сестра и от домашен помощник. Не ние ги търсим, те нас ни намират, каза за БНР генералният секретар на "Каритас - България".

Помощта се набира като изпратите SMS с текст DMS CARITAS на 17777 на цена 1 лв. за всички мобилни оператори.

"Средствата ги използваме за транспорт на мобилните ни екипи, както и за подкрепа на възрастните хора в дома, поясни още Емануил Паташев. 

Работим и с над 300 души доброволци, а също и подпомагаме като организация различни социални каузи, на деца, които са настанени в болнично заведение, имаме и работилница на Каритас, с които продукти, ние също подкрепяме различни други групи от хора, допълни още Паташев.


"Каритас България” е българска нестопанска организация, сдружение с обществена полза, осъществяващо социална дейност в подкрепа на уязвими групи хора от обществото. Създадена през 1993 г. от Епископската конференция на Католическата църква в България, "Каритас България" е федерация на  независими епархийни организации. Част сме от световното семейство "Каритас Интернационалис", заедно с още 162 национални организации от цял свят. Подпомагаме нуждаещите се хора чрез нашата мрежа от организации членки и техните структури по места.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10