Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли литературата силата да обединява, да лекува и да вдъхновява?

Боян Ангелов с нова стихосбирка - "Прободени носталгии"

Юлий Йорданов: "Живеем във "вълче време", време, в което са загърбени изконните български ценности

4
Боян Ангелов
Снимка: Станислава Пирчева

Литературата е мост – между души, епохи и истини. Тя е пространството, в което думите чертаят духовните граници на един народ и същевременно преодоляват границите на света. 

Още в древността Платон размишлява върху ролята на поетите, а Шекспир твърди, че "думите са дрехи на мисълта". Но какво е днес мястото на словото в един все по-разделен свят, в който колективните ценности често отстъпват пред личните амбиции?

Има ли литературата силата да обединява, да лекува и да вдъхновява – това е въпросът, който продължава да стои пред всички нас, пишещи и четящи. 

Защото всяко стихотворение е тих протест срещу забравата, всяка книга е паметник на стремежа ни към по-добро човечество. А когато говорим за българската литература, неминуемо си припомняме думите на Вазов: "Духът не може да бъде поробен".

"Словото и преди, и сега има първенствуваща роля в човешкия живот, а словото, думите и езика са това нещо, което ни разграничава от животните, каза за "Нощен Хоризонт" Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели.

"Съвременните писатели са длъжни да пазят българската култура, която е извоювана през вековете, ако може и да разширяват тези граници, а това се случва все по-често. Нашата държава е 111 хиляди квадратни километри и ние сме една от малкото европейски държави, които не са завоювали чужди държави последните столетия, а са се борили да отвоюват това, което са загубили. Ако погледнем на тази не голяма територия, която имаме, на този райски кът, ние сме се превърнали в една от най-бедните държави в света, за което трябва да се замислим ние като общество, и нашите политици, допълни Боян Ангелов.  

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

"Живеем във "вълче време", време, в което са загърбени изконните български ценности, а Боян Ангелов със своето перо се опитва да пречупи гръбнака на тези коварни тенденции и дано успее, каза литературният критик Юлий Йорданов по повод новата стихосбирка на Ангелов - "Прободени носталгии".

"Всеки има свое суверенно пространство, което се споделя с близките хора, а поезията, както и всяка литература, има способността да създава нови светове, които наподобяват действителността - минало или бъдещето, показва образа на твореца и неговият вътрешен свят и същност. Тогава вече и читателите разбират за неговата душа и отношението му към света и хората, допълни Боян Ангелов по повод новите си стихове в Прободени носталгии".

Боян Ангелов е роден е на 27 август 1955 година в гр. Панагюрище. Завършва Философия и Българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Печели аспирантура в Института за философски изследвания при Българската академия на науките и получава научната и образователна степен доктор. Работил е като редактор и главен редактор в столични издания, в Министерството на културата, в Комитета за телевизия и радио. От 1990 до 2002 година и понастоящем е главен редактор на списание „Читалище“. Бил е заместник-председател на Съюза на народните читалища, след това – председател на фондация "Читалище-1870", издател на сп. „Читалище - 1870“. От 1998 до 2005 г. живее и работи в Швейцария, където завършва антропософска педагогика и социална психология с признат докторат, специализирал и преподавал в областта на гьотеанистиката, антропософската естетика, историята на философията, на социалната и педагогическа психология. От края на 2012 година е директор на издателство „Български писател“, а от юни 2014 - председател на Съюза на българските писатели. Член е на Съюза на българските журналисти. Негови творби като самостоятелни книги или участия в сборници и периодични издания са превеждани на редица езици: руски, английски, френски, немски, украински, чешки, полски, унгарски, сърбохърватски, гръцки, испански, италиански, турски, китайски, фламандски, норвежки, японски, арабски и др. Превежда от немски, руски, френски и гръцки език. Носител е на наши и международни литературни награди.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16
Лазара Златарева

Лазара Златарева или кака Лара, както с любов я познаваме: Театърът дойде при мен по естествен начин, както и телевизията

Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...

публикувано на 05.02.25 в 10:03

“Макбет“ от поредицата “Опера в киното“

Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..

публикувано на 04.02.25 в 17:51

"Пепеляшка" от киносезон 2024/2025 на "Ковънт Гардън"

2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..

публикувано на 04.02.25 в 16:29