Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли литературата силата да обединява, да лекува и да вдъхновява?

Боян Ангелов с нова стихосбирка - "Прободени носталгии"

Юлий Йорданов: "Живеем във "вълче време", време, в което са загърбени изконните български ценности

4
Боян Ангелов
Снимка: Станислава Пирчева

Литературата е мост – между души, епохи и истини. Тя е пространството, в което думите чертаят духовните граници на един народ и същевременно преодоляват границите на света. 

Още в древността Платон размишлява върху ролята на поетите, а Шекспир твърди, че "думите са дрехи на мисълта". Но какво е днес мястото на словото в един все по-разделен свят, в който колективните ценности често отстъпват пред личните амбиции?

Има ли литературата силата да обединява, да лекува и да вдъхновява – това е въпросът, който продължава да стои пред всички нас, пишещи и четящи. 

Защото всяко стихотворение е тих протест срещу забравата, всяка книга е паметник на стремежа ни към по-добро човечество. А когато говорим за българската литература, неминуемо си припомняме думите на Вазов: "Духът не може да бъде поробен".

"Словото и преди, и сега има първенствуваща роля в човешкия живот, а словото, думите и езика са това нещо, което ни разграничава от животните, каза за "Нощен Хоризонт" Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели.

"Съвременните писатели са длъжни да пазят българската култура, която е извоювана през вековете, ако може и да разширяват тези граници, а това се случва все по-често. Нашата държава е 111 хиляди квадратни километри и ние сме една от малкото европейски държави, които не са завоювали чужди държави последните столетия, а са се борили да отвоюват това, което са загубили. Ако погледнем на тази не голяма територия, която имаме, на този райски кът, ние сме се превърнали в една от най-бедните държави в света, за което трябва да се замислим ние като общество, и нашите политици, допълни Боян Ангелов.  

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

"Живеем във "вълче време", време, в което са загърбени изконните български ценности, а Боян Ангелов със своето перо се опитва да пречупи гръбнака на тези коварни тенденции и дано успее, каза литературният критик Юлий Йорданов по повод новата стихосбирка на Ангелов - "Прободени носталгии".

"Всеки има свое суверенно пространство, което се споделя с близките хора, а поезията, както и всяка литература, има способността да създава нови светове, които наподобяват действителността - минало или бъдещето, показва образа на твореца и неговият вътрешен свят и същност. Тогава вече и читателите разбират за неговата душа и отношението му към света и хората, допълни Боян Ангелов по повод новите си стихове в Прободени носталгии".

Боян Ангелов е роден е на 27 август 1955 година в гр. Панагюрище. Завършва Философия и Българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Печели аспирантура в Института за философски изследвания при Българската академия на науките и получава научната и образователна степен доктор. Работил е като редактор и главен редактор в столични издания, в Министерството на културата, в Комитета за телевизия и радио. От 1990 до 2002 година и понастоящем е главен редактор на списание „Читалище“. Бил е заместник-председател на Съюза на народните читалища, след това – председател на фондация "Читалище-1870", издател на сп. „Читалище - 1870“. От 1998 до 2005 г. живее и работи в Швейцария, където завършва антропософска педагогика и социална психология с признат докторат, специализирал и преподавал в областта на гьотеанистиката, антропософската естетика, историята на философията, на социалната и педагогическа психология. От края на 2012 година е директор на издателство „Български писател“, а от юни 2014 - председател на Съюза на българските писатели. Член е на Съюза на българските журналисти. Негови творби като самостоятелни книги или участия в сборници и периодични издания са превеждани на редица езици: руски, английски, френски, немски, украински, чешки, полски, унгарски, сърбохърватски, гръцки, испански, италиански, турски, китайски, фламандски, норвежки, японски, арабски и др. Превежда от немски, руски, френски и гръцки език. Носител е на наши и международни литературни награди.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40