Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма смисъл да залъгваме с декларации, нека да кажем истината на държавите

Милен Керемедчиев: Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС

| Интервю
Милен Керемедчиев
Снимка: Георги Налбантов

Нека да кажем истината. Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС. Това каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в интервю пред БНР. 

"В момента, в който слагаме някакви граници за покриване на критерии да станат членове, тогава държавите виждат светлина. В момента за Западните Балкани, Молдова, Армения, Грузия няма явна перспектива за ЕС и това се вижда от евроскептицизма в ЕС, както и от умората от разширяване на ЕС. Няма смисъл да ви залъгваме с декларации "искаме да влезете по-бързо", каза Керемедчиев и посочи, че вече са минали 30 години от желанието на Турция за ЕС. 

В предаването "12+3" той коментира решението на КС на Грузия, с което отказа да обяви за недействителни парламентарните избори, спечелени от "Грузинска мечта", а преговорите за кандидатстване са отложени за 2028 г. 

"Тези демонстрации продължават от месеци. Такива имаше, когато парламентът прие спорния Закон за чуждестранните агенти, копиран от Русия, и в момента е в сила. Видимо е, че правителството няма да се огъне под натиск от улицата и ще продължи с тази своя политика", каза Керемедчиев. 

Според него случващото се в Грузия не е индивидуално събитие и нещо като прецедент: 

"В дълбочина като се погледне, същото в Грузия се случи преди година в Молдова, тогава получиха статут на страна кандидатка за ЕС. Приднестровието тръгна да прави референдум за отделяне от Молдова, а на изборите всичко беше на кантар за европейска ориентация на Молдова и по-близко членство до Русия. Като по учебник е сега в Грузия. Там имаме Южна Осетия, Абхазия, които искат да се присъединят към Русия. "Грузинска мечта" спечели с 54%, което означава, че половината от населението е против тяхната политика". 

Дипломатът обясни, че в Грузия разделението е и на възрастово ниво – младите искат европейска ориентация.

"Това означава, че скоро няма да се успокоят нещата. Видимо е, че това правителство ще държи тази линия на поведение. Правят се аналогии с Украйна, но не мисля, че има точно такива. Защото участието на западните сили и САЩ е по-слабо и неизявено. Младите в Грузия се самоорганизират и почти без някаква подкрепа осъществяват това протестно събитие вече четвърти, пети ден в Тбилиси и големите градове", посочи Керемедчиев.

Според него основният проблем е в нас, в ЕС, "защото ЕС не дава конкретни времеви диапазони за бъдещо членство на тези страни".

Той прогнозира, че младите няма да се успокоят:

"Те не искат да приемат този резултат. САЩ прекъсна отношения с това правителство. В Грузия ври и кипи. Грузинският посланик в България се прибра, защото подкрепи действията на младите хора. Има дълбоко разделение в обществото и означава, че няма да се успокои скоро."

Като лицемерие Керемедчиев определи и санкциите на ЕС срещу Русия и посочи, че Европа продължава да ползва руски ресурси и източници, но не директно, а през Индия, през Турция и други страни, особено през бивши съветски републики. 

"В изказване пред ЕП Орбан каза истини, че търговските взаимоотношения между ЕС и Азербайджан, и Казахстан са се увеличили. Пак го правим с Русия, но по-скъпо, защото минава през посредници. Германия е в рецесия, защото европейското производство става неконкуретоспособно", коментира Милен Керемедчиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава почистването на река Джубрена

Продължава почистването на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен бряг, казаха от Общината. Почистването започна през април по проект за малко под 1 млн. лева от фонд "Бедствия и аварии". Почистват коритото на река Джубрена Река Джубрена, дълга около 25 километра, не е чистена никога досега. Преди две-три години и при..

обновено на 25.05.25 в 18:39
Боец на хутите по време на антиамерикански протест в Сана, Йемен, 12 юли 2024 г.

Хутите поеха отговорност за поредното ракетно нападение срещу Израел

Хутите поеха отговорност за поредното ракетно нападение срещу Израел от последните седмици. Говорител на йеменската групировка заяви, че атаката е била насочена срещу международното летище "Бен Гурион" край Тел Авив. Израелските военни съобщиха, че са прехванали успешно ракетата този път - за разлика от случая по-рано този месец, когато..

публикувано на 25.05.25 в 18:05

Преди балотажа в Полша: Митинги на двамата претенденти

Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..

публикувано на 25.05.25 в 16:59

Заместник-директорът на полицията ще бъде преместен на по-ниска позиция

МВР е обявило обществена поръчка за 30 000 икони, лепящи се на стъклата на автомобили, с цел да пазят децата по пътищата. Освен иконите, е предвидено да бъдат доставени и 50 хиляди балона, 15 хиляди плажни топки и 30 хиляди химикалки. Предвидено е поръчката да бъде финансирана от Фонда за безопасност на движението по пътищата.  В същото време БНР научи,..

публикувано на 25.05.25 в 15:56

Дъждът ще донавреди на черешовата реколта в Кюстендилско

Дъждът, който и в Кюстендилско не спира второ денонощие, ще доновреди на черешовата реколта в региона, която на места ще е нулева след измръзванията през април, коментираха аграрни специалисти. От влагата оцелелите на места плодове може да загният или да бъдат нападнати от гъба. Дъждът ще навреди на оцелелите плодове и е необходимо пръскане на..

публикувано на 25.05.25 в 15:45
Сградата на Федералния резерв на САЩ

САЩ се отказват от едноцентовите монети

След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..

публикувано на 25.05.25 в 14:02

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..

публикувано на 25.05.25 в 13:36