Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която обучава как да намалим дигиталния си отпечатък

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност.

Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България. За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране за идеята си, която оценяват като "много добра ниша за развитие".

"Измислихме игра с образователна цел, която засяга темата киберсигурност. Решихме да помогнем на наши набори да се запалят по тази идея", разказва Галя.

Проучването, което са направили сред съучениците си като част от маркетинговата им стратегия показало, че голяма част от тях харесват морала като аспект на етичното хакерство. 64% изобщо не биха намерили нещо положително в етичното хакерство, 73% твърдят, че са участвали в обучение по киберсигурност, близо 26% не са участвали. И именно заради този процент създават играта.

В българските училища киберсигурността невинаги се засяга, отбелязва Галя. По думите ѝ, киберсигурността е важна, защото изгражда добри навици за дигиталния отпечатък.

"Темата ще става все по-актуална. Търсят се експерти все повече. Хората наистина трябва да се научат как да се предпазват", дава аргументи и Павел от екипа, който работи по играта.

Снимка: Добромир Видев

Анализирани са били жанрове, които аудиторията им предпочита. Така било установено, че в играта трябва да присъства емпатия – играчът да се чувства отговорен за случващото се.

"Искаме чрез нашите герои да научим играча да разбира фишинг атаки, да се предпазва в интернет, да не му крадат информацията, да е отговорен с паролите, да внимава в социалните мрежи", добавя Никълъс.

"За да създадем силна парола, трябва да си измислим някоя дума – ако може да не е рождената ни дата или името на майка ни, и можем да променяме букви – О на нула, или А на @, за да се увеличи времето за пробиване на паролата", съветват още авторите на играта.

"Много рядко качвам в социалните мрежи къде се намирам и с какво се занимавам в личния си живот. Това може да навреди на нашето лично спокойствие. И другото - никога не знаем дали в бъдеще тази информация няма да бъде разглеждана по лош начин", дава пример Галя.

"Аз не качвам в интернет нищо, свързано с мен. Само понякога забавни спомени от ваканции или пътешествия с мои приятели", споделя Никълъс.

Играта на Никълъс, Галя, Александър и Павел е още е на етап разработка. Първо ще пуснат безплатна демоверсия, а после ще я продават сред тийнейджърите. Планират и образователни пакети с лицензирани копия, насочени към училищата.

"Така че учениците хем да се забавляват, хем да научават нещо ново."

Засега планират да поддържат играта с хоризонт от 4 години. Вече имат разговори с инвеститори, които подпомагат стартъп проекти.

"Образованието трябва да бъде такова – реално, в реална среда, да е по-менторско, отколкото наставническо", коментира Петър Кънчев, преподавател по киберсигурност и медийна грамотност в цифровия иновационен хъб "Тракия", ментор на Никълъс, Галя, Александър и Павел.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29