Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Йордан Господинов: Имаме достатъчно качествена българска риба на достъпни цени

Той предлага: Ако ДДС на рибата се намали на 10%, хората ще се принудят да декларират количества

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

В момента има много риба в България, много добри производители сме. Освен това сме на много високо европейско ниво на преработка. 

Това заяви пред БНР д-р Йордан Господинов - изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ Фиш и председател на Консултативния съвет за Черно море. 

По думите му това, което в момента е на пазара, е на достъпни цени:

"Има риба по няколко лева. Цацата, хамсията, таранката, чернокопът, сафридът са до 10 лв. Това е абсолютно поносима цена за българина. Даже и шаранът. Покрай празника може да има спекула и някои търговци да повишат цената на рибата. Но цената на шарана - традиционният продукт, който се консумира най-много за Никулден, и пъстървата са в нормалните пазарни цени". 

Това, че тези риби са по-евтини, не ги прави по-нискокачествени, категоричен бе Господинов и уточни, че черноморските риби са едни от най-качествените риби за Източна Европа. 
Според данни на асоциацията, в България годишно се консумира около 10 кг рибни продукти на глава от населението. Това е много спрямо българската статистика и е малко спрямо европейската консумация, посочи Господинов в предаването "Преди всички".

По думите му в световен мащаб има свръх улов на риба. Населението на земното кълбо расте и нуждата от риба засилва улова, а световният океан не е бездънна яма, предупреди той. В тази връзка е и новата политика на ЕС - да се развива аквакултурата, за да се задоволи пазарът. Според него няма как цената на рибата да не расте, след като тя намалява. 

Йордан Господинов посочи също, че близо 2/3 от българските пъстърва и шаран заминават за Румъния, където се продават на по-високи цени. 

Той е категоричен, че сивата икономика в сектора може да бъде овладяна по два начина - "с моркова и с тоягата". Според него обаче е нужно стабилно правителство. 

Господинов обясни, че малките стопанства не могат да издържат на натиска от условия и изисквания и се принуждават да минават в сивата икономика: 

"Целта е да се изкара на светло икономиката. Ако ДДС на рибата се намали на 10%, хората ще се принудят да декларират количества, за да могат после да се възползват и от европейски програми и от всички блага, които им дава пазарът, и за да могат да излизат с цена на пазара, а не да се крият и да продават по ъгли или на черно. Ако се намали ДДС-то, всички тези, които са в сивия сектор, ще се регистрират и ще започнат да продават риба, защото малкото ДДС ще даде възможност да изсветлее цялата риба". 

Той призова да се изпробва идеята. Според него ако не се получи, държавата няма да загуби нищо.


Рибата, предлагана в магазините в област Монтана, е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева килограма. В Монтанско са едни от най-големите производители и преработватели на риба и рибни продукти. 

Изобилие от жива риба има на пазара в Монтана. За Никулден търговците предлагат шаран с люспи по 11 лева килограма и 12 лева за голия, без люспи. Толстолобът е по 7.50 лева, а сомът удари 16 лв за кило. Рибата е от водоеми от региона, каза собственикът на магазин в Монтана Ангел Ангелов.

За монтанчани цените на рибата са високи, но за Никулден няма да се остават без шаран.

Няма нарушения относно продажбата на риба в област Монтана, съобщи Валери Спасов, старши инспектор "Рибарство и контрол". 

Снимки: Любо Андреев

Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Йордан Господинов и репортажа на Любо Андреев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58