Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има идея инициативата да се насочи и към началните училища

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

В мащабна кампания над 1000 дарители осигуриха повече от 4000 книжки

| Репортаж
7
Снимката е илюстративна
Снимка: БТА

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата.

Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а историите и героите в тях са много важни за възпитанието на децата, казва Албена Генчева, директор на детските градини "Слънце" във Велико Търново и "Пинокио" в село Самоводене:

"С книгата още в най-ранна детска възраст, до 7 години, ние ще възпитаме децата да бъдат добри хора, да бъдат умни и любознателни. Напоследък модерните технологии изместиха мястото на книгата и ние сме хората, будителите, които още в детската градина да научим децата, че книжката е много ценна".

Децата си го поискаха и нямаше как да не го направим, обясни за БНР общинският съветник Димитър Манолов, председател на гражданското сдружение "Заедно можем всичко":

"Винаги от сдружението сме твърдели, че най-голямата инвестиция са нашите деца. Това е, може би, най-голямата кауза, която е организирана в полза на децата на Велико Търново. Дарителите са над 1200, а книжките са над 4000. Всички 23 детски градини в община Велико Търново ще имат уникални детски библиотеки и се радваме на огромната подкрепа на общността".

И децата с родителите си, спортните клубове, баби и дядовци се включиха в кампанията да купуват и даряват детски книжки за приказните библиотеки в детските градини.

"Майка съм на две деца и двете се включиха в инициативата. Книгата води само към добро и да помогне на човек. С книжката децата си изграждат сами представи, а не да ги получават наготово. Напред излизат технологиите и книгите остават на заден план. Искам децата да обичат книгите. Това е интересна инициатива, защото кара малките деца да започнат да четат. Добрият пример трябва да бъде заразен и трябва да им се дава пример още от ранна възраст. Всичко, свързано с деца, е много чисто и истинско и се прави от сърце", споделиха родители.

Инициативата беше подкрепена и от Регионалната библиотека "Петко Славейков" във Велико Търново. С книгите пазим и езика си, подчертава заместник библиотечният директор Иван Александров:

"Библиотеката и инициативата работят преди всичко за повишаване на грамотността. Стремим се да подобрим и правоговорните възможности. Децата да обичат книгите".

Организаторите се отблагодариха на дарителите с концерт на талантливите великотърновски деца, по време на който се роди идеята инициативата да се разрасне и да се съберат книжки и за библиотеките в началните великотърновски училища.

Снимки в галерията: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34