Това казва в интервю за БНР Балаж Денеш от Съюза за граждански свободи в Европа във връзка със законодателството за регистрация на чуждестранните агенти в различните страни.
"Няма никакво значение какви са разликите между грузинския закон, унгарския закон и настоящия български проектозакон! Някои от тях дори включват финансиране от ЕС. Унгарският закон се използва за етикетиране на организациите, дори ако са получили пари от ЕС. Настоящият български проектозакон не включва финансиране от ЕС. Грузинският закон не включва предприятията. Вашият включва, но основното не е това. Основното не е как изглежда законът. Основното е тези организации да бъдат обозначени като чуждестранни агенти, защото именно това обслужва целите на политиците, когато искат да намалят доверието в тези организации", изтъква Денеш.
"Ако питате мен, сегашният вариант на този проектозакон е много глупав и е твърде широк. Няма човек, който да не вижда реалността - икономическата, политическата и финансовата реалност през нормална оптика. Няма човек, който да не разбира, че България има нужда от чуждестранни инвестиции, от чуждестранен капитал и от чуждестранни компании, и затова съм сигурен, че няма да има мнозинство, което да подкрепи този закон. Освен ако не гледате реалността през много изкривен националистически филтър, ще знаете, че това е един много лош законопроект за България. И повечето хора разбират това", коментира Балаж Денеш в предаването "Хоризонт до обед".
"Моето предположение е, че този закон в този си вид няма да бъде приет, но атаките срещу гражданското общество няма да спрат и ще има нов вариант на този закон, който ще обхваща само неправителствените организации. Отново повтарям - най-важното не е това, което ще намерите в конкретния текст. Основното е, че в една страна, която е член на Европейския съюз - политически съюз, в който хората, капиталите, парите и предприятията могат да пътуват и да се движат свободно, няма никаква логика да се поставят етикети на неправителствените организации въз основа на финансирането, идващо от чужбина. Това не просто е безсмислено, но и много вредно. Прави се с цел да се намали доверието. Това е целта и това е, което има значение, за да се придвижва подобно законодателство."
Запитан как у нас могат да се избегнат унгарските грешки, Балаж Денеш посочва:
"Властта на Орбан, фактът, че той е на власт вече 14 години, е комбинация от различни фактори, свързани с икономическата и социалната, икономическата и финансовата криза от 2008 г. Преди това нямаше нито едно правителство, което да остане на власт повече от 4 години. Преди Орбан едно социалистическо правителство беше на власт 8 години, но нивото на корупция беше вдигнато високо дори преди Орбан. Това беше комбинация от политически провал плюс икономически фактори. Знаете, разочарованието на обществото. Орбан получи 2/3 от местата в парламента и това му помогна да пренапише изцяло Конституцията и да създаде система, която служи на една-единствена цел - да направи него и приятелите му богати, а и да запази властта за него.
Не знам дали това е реалистично в България в момента. Дори преди Орбан нямаше толкова силни политически партии от другата страна. Сега имаме почти двуполюсна политическа система: управляващи и опозиция. Не виждам това в България. Имате обратното - седем предсрочни избора за три години. Това е всичко, но не и политическа стабилност. Парадоксално, това е донякъде успокояващо от гледна точка на невъзможността някой да се откаже внезапно с конституционната власт и едновременно с това с порочно желание да промени драматично пътя на страната ви. В момента не виждам някой в България, който би могъл да направи това, което направи Орбан."
"Не съм сигурен дали някога ще получат мнозинство тези, които смятат, че България трябва да излезе от ЕС. Но това, което би могло да се направи, е да се дадат повече ресурси на гражданското общество и да се помогне на гражданското общество да се организира, защото когато имате силно гражданско общество, то може да действа като баланс и контрол на управлението", продължава коментара си Денеш.
"Това работи и на практика. Знаете, че има страни, в които силното гражданско общество може да допринесе за политически промени. Ако се замислите за случилото се в Полша - всички сили на политическата опозиция се събраха, а гражданското общество ги подкрепи и те действително успяха да сломят властта на Качински и неговите приятели. Ако се замислите за това, което се случи в Словения преди две години, когато правителството на Янша загуби изборите - там също имаше случай, когато гражданското общество, независимо от потенциалните конфликти в един почти единен блок, подкрепи смислената промяна."
Какво бъдеще предвижда Балаж Денеш за гражданското общество в Унгария?
"Аз не живея там. Не искам да съм в тази позиция на емигрант, който коментира страната си. Трябва да попитате унгарците. Европейският съюз прави каквото може, но в крайна сметка няма да може да промени избирателите на нито една страна. Всъщност, това е добре. Не искам да виждам наднационално политическо обединение, съюз, който да се занимава с избирателите и да се опитва да ги убеждава за кого да гласуват. Това би било просто наливане на масло за разгаряне, вместо потушаване на пожар. Мисля, че ЕС е прекрасна институция по отношение на икономическите възможности, а също и финансовата помощ и подпомагането на по-бедните държави. Не че богатите страни не го правят, за да получат по-добри икономически и потребителски ситуации, но все пак това е добър икономически съюз. Но ЕС няма как да определя резултатите на изборите и институциите на ЕС не могат да променят политическите реалности в една или друга страна."
"Трудно е да се види нещо положително в потенциалното бъдеще на Унгария. Но мисля, че българското гражданско общество, бизнес компаниите и други организации правят много добре, че се опитват да се организират преди тези атаки", отбелязва в заключение той.
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отложи със седмица произнасянето си по сигнала на съдия Мирослав Петров за оказан натиск от страна на прокуратурата, заради решението му да не отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи. Липса на кворум: ВСС не изслуша съдията, който не отне колата на Нойзи След като изслушаха съдията от Софийския..
Задълбочаването на стратегическото партньорство между САЩ и България трябва да бъде първостепенна задача пред нашите нови правителства. Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на кратка среща с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Двамата разговаряха в рамките на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект в Париж...
През 2024 г. броят на фалшивите повиквания на тел. 112 е по-висок спрямо предходната година. Това съобщи Марина Велинова, директор на Националната система 112. Приетите повиквания за изминалата година са над 3 милиона. Велинова допълни, че има и обаждания от чужбина: "Тази година имаме леко завишение на сигналите с около 9%, като..
Студенти от сръбския град Ниш тази сутрин тръгнаха пеша към Крагуевац, Централна Сърбия, където в събота ще се състои пореден протест с искане да бъдат установени виновните за рухването на козирката на жп гарата в Нови Сад миналата година, отнело живота на 15 души, съобщават сръбските медии. Протестите в Сърбия продължават Същевременно..
Енергийната борса има нов изпълнителен директор. До провеждане на конкурс за поста ръководството се поема от юриста Диан Боев. От Българската фондова борса не съобщават причината за смяната на досегашния директор Константин Константинов. Константинов заемаше поста от създаването на борсата до сега. Работата на енергийната борса е изключително важна,..
Ремонтът на улица "Опълченска" ще продължи, категоричен е председателят на групата на "Демократична България - Продължаваме промяната - Спаси София" Борис Бонев. Проблеми с качеството на настилката са установени в средата на януари и те ще бъдат отстранени за сметка на строителя. По думите на Бонев действията на държавата са умишлени,..
В област Велико Търново се отменя грипната епидемия. Причината е намаляването на заболеваемостта и хоспитализираните пациенти, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. Все още висока, от над 620 на 10 000 население, остава заболяемостта при децата до 4-годишна възраст. Продължава засиленият здравен филтър за детските градини и..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..