Утре в Румъния трябваше да се проведе балотажът на президентските избори. Трябваше, защото в понеделник Конституционният съд първо потвърди резултатите от 24-ти ноември, а вчера - малко или много изненадващо - анулира първия тур на вота. Обосновката - масирано влияние отвън. И макар живеещите в чужбина румънци вече да бяха гласували на балотажа между спечелилия изненадващо националист Калин Джорджеску и Елена Ласкони от дясноцентристкия Съюз за спасение на Румъния, цялата процедура започва отначало: с нова дата и нови номинации на партиите.
Решението на магистратите идва след разсекретени документи от Върховния съвет за национална отбрана на Румъния, според които кампанията на Джорджеску е резултат от дирижирана извън страната манипулация. Този неочакван обрат на събитията коментира пред Лъчезар Вълев журналистът от изданието Romania Insider Юлиан Ернст:
"Това решение беше един от предвидимите сценарии, особено след обявената ден по-рано загриженост от страна на Държавния департамент на Съединените щати за доклада на Върховния съвет за национална отбрана на Румъния, в който се твърди, че Русия се е намесила с кибератаки, насочени към подкопаване на честността на изборния процес. Властите в Букурещ със сигурност са координирали и са се консултирали преди да вземат такова решение с партньорите от Вашингтон и Брюксел. Тъй като ако съдим по реакцията на Съединените щати, тези процеси са станали твърде рискови. Но това са само мои спекулации, никой не знае какво точно се е случило.
До някаква степен е нормално да има подобна координация между държавите и всяка страна да се консултира преди да предприеме такива важни стъпки. Разбира се, не трябва да забравяме, че Конституционният съд трябва да е независим и неговите решения не бива да се влияят от никакви политически играчи, правителства или който и да е. Смятам, че това е информирано решение, взето от съдебната институция, като е взета предвид цялата информация, която е била представена по отношение на първия тур на изборите. Това е страшно много информация от разузнавателните служби на Румъния, както и от други институции и служби".
- Какво разбрахте от данните на службите?
- Координираните действия онлайн са дошли от 35 различни държави. По този начин те са подпомогнали кампанията на проруския кандидат Джорджеску. Предполагам, че става дума за сложен процес, който е повлиял на вчерашното решение на Конституционния съд. Личното ми мнение е, че то е добро.
Най-голямото предимство на това решение е, че дава на всички време да се успокоят, да помислят трезво и да се задълбочат в разбирането за това какво се е случило, да съберат повече информация. Също така Калин Джорджеску ще трябва да отговори на доста въпроси за своята кампания. С това си решение реално Конституционният съд забранява повторното му участие в изборите, както направи с друг националистически кандидат - Диана Шошоака, която не беше допусната до първия тур на изборите. Част от критиките към Конституционния съд са не за решенията, които взима, а за това, че излиза, че не третира различните кандидати равнопоставено.
- По какъв начин това решение на съда ще се отрази на политическите преговори за кабинет. Ще повлияе ли на вече договорената четворна проевропейска коалиция, в която влизат Социалдемократите, Национал-либералната партия, Съюз за спасение на Румъния и Демократичния съюз на унгарците?
- Трудно е да се каже. Но едно нещо е сигурно - това е единственият вариант за коалиционно правителство. Няма друга възможна и смислена комбинация.
Проблемът ще бъде това, че ще има нова предизборна кампания за новия президентски вот. Това може да не се отрази много добре на отношенията в новата управляваща коалиция. Но като имаме предвид, че новите президентски избори ще бъдат не по - рано от 75 дни от решението на правителството за свикването им - което означава февруари-март догодина - ще има време за партиите поне да се разберат за правителство и то да заработи, за да започне да решава проблемите пред страната, особено в икономически план.
- Каква реакция може да очакваме в румънското общество на решението за анулиране на изборите?
- Очаквам зряла реакция от избирателите. Решението на съда не отнема правото им да гласуват, напротив - дава им възможност да направят информиран избор. Това е същината на това решение - да се успокоим и да гласуваме разумно, информирано и не въз основа на емоции, какъвто е случаят с част от гласуващите сега. Натрупали са се доста напрежение и гняв у хората, което не е най-добрата основа за взимане на решение за кого да се гласува.
"Джорджеску ще дойде и ще си отиде, но тази вълна на събуждане на националистите ще остане. В румънското общество кипи желание за промяна". Това обясни в предаването "Събота 150" Лъчезар Вълев, специален пратеник на БНР за парламентарните избори в Румъния.
"Има обаче сериозна конкуренция между националистическите лидери и партии в Румъния. Трудно е да видим някакъв общ кандидат".
Политическата ситуация в Румъния е интересна и от институционална гледна точка, обясни още Вълев.
"В момента има договорка между четири партии с проевропейски профил за бъдеща коалиция. Но няма нов парламент, няма нови депутати и нови сенатори.
Мандатът на Йоханис изтича на 21 декември, а президентът номинира премиер. След като КС обяви решението си, освен, че каза много неща в подкрепа на това, Йоханис обяви, че ще остане на поста си до избора на нов президент. В румънската конституция е залегнало, че при изтичане на мандата и при липса на избран нов президент, постът трябва да се поеме от председателя на Сената, но такъв няма все още новоизбран. Изглежда, че Йоханис се явява най-стабилният политически играч, макар и с изтичащ мандат, който ще дирижира в немалка степен политическите процеси в страната.
От разсекретените документи става ясно, че над 100 инфлуенсъри са получавали заплащане, за да агитират за Джорджеску, отбеляза също Вълев.
"Идентифицирани са и над 85 хиляди кибер атаки, целящи да се възползват от уязвимости на системата. Важно значение имат Тик Ток и алгоритъмът, по който той работи - да ти създава един балон от нещата, които харесваш".
Целият коментар на Лъчезар Вълев може да чуете в звуковия файл.
Земетресение с магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер е регистрирано край Пловдив, съобщи Националният институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Трусът е регистриран в 16:39 часа. Епицентърът е на 5 километра югоизточно от областния град. Няма информация за нанесени щети.
Община Дупница си върна 100 000 лева, преведени неправомерно и погрешно на мъж от Видинско. Парите са върнати чрез държавен съдебен изпълнител по силата на съдебно решение и са в сметката на Общината. Случаят е от юни 2024 г., когато от Общината превели 100 000 лева на мъж от Видинско с инициали М. Г. Б. Сумата е трябвало да се преведе на..
Общото виждане на Доналд Тръмп и Владимир Путин е войната в Украйна да бъде спряна, но европейците не искат това и казват, че ще воюват докрай. Това каза пред БНР Ованес Мелик-Пашаев, бизнесмен и музикален продуцент, роден в Москва, от 1996 г. живее в България. Надявам се, че скоро тази война ще приключи, изтъкна той. Руски и американски..
Руски и американски представители са водили неофициални разговори в Швейцария за войната в Украйна, съобщи Ройтерс позовавайки се на свои източници. В същото време след среща със специалния пратеник на Вашингтон за Украйна и Русия - Кийт Келог украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев ще работи бързо за изготвяне на успешно..
Националната агенция за приходите провери 56 по-големи борси, тържища и складове в рамките на днешния ден. Установени са седем нарушения. Проверките са част от съвместната акция в цялата страна заедно с Българската агенция по безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите. Контролните действия са осъществени в София, Варна..
Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..
Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс три неназовани източника. Замразените..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..