В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбележиме 75-годишнината от първия спектакъл на Русенската опера. На 27 ноември 1949 г. новосъздадения оперен театър е открит с „Травиата“ от Джузепе Верди. На диригентския пулт е Константин Илиев, режисьор е Драган Кърджиев, художник - Асен Попов. В ролята на Виолета е Брилянта Кеворкян, Алфред - Косьо Лунгов, Жермон - Кирил Кръстев.
Така, с един много силен творчески екип, започва пътят на този изтъкнат наш оперен колектив. Първите три години постановките дирижира Константин Илиев, една година заедно с Добрин Петков - те поставят високите творчески задачи пред състава и постигат положителни резултати с неоценимата помощ на такива личности на нашето оперно изуство, като режисьорите Драган Кърджиев, Михаил Хаджимишев, Петър Райчев и Евгени Немиров.
Още през 1951 г. Русенската опера се представя много успешно на Първия национален преглед на оперните театри в София с „Травиата“ и „Дон Паскуале“. След три години операта гостува в София с „Ловци на бисери“, “Отвличане от сарая“, “Риголето“ и балета „Съперници“ на младата балетна трупа на операта, ръководена от Асен Манолов.
Незабравима остава постановката на „Риголето“ - пеят Пенка Маринова (Джилда), Николай Здравков (Херцога) и Кирил Кръстев (Риголето). Впечатляват и гласовете им, и актьорската игра. Не случайно ги наричат „русенската тройка“ - те са емблемата на театъра. Сред впечатляващите русенски певци от първите години на съществуването на операта са: Пенка Маринова - естествена, артистична, с красив лиричен глас; Мария Бохачек - с впечатляващ глас и присъствие на сцената, Маргарита Радулова - един забравен днес истински драматичен сопран (трябва да чуете нейната Турандот), мецосопранът Ана Ангелова - пищна актриса и певица; тенорите Николай Здравков - лиричен и чаровен, Иван Димов - носещ целия драматичен репертоар; двамата съперничещи си баритони Кирил Кръстев и Анастас Анастасов - с красиви, мощни гласове и също впечатляващи актьори; и невероятните баси на Русенската опера Алексей Милковски - неповторим на сцената, и Стефан Димитров - с най-красивия басов глас в този период.
Русенската опера винаги е предлагала в репертоара си нови, непознати или рядко изпълнявани творби: „Момичето от Златния запад“ на Пучини, “В бурята“ на Хренников, “Повест за истинския човек“ от Прокофиев, “Катерина Измайлова“ от Шостакович и още много други. И това също е причина да обичаш един оперен театър.
В Златния фонд на БНР се съхранява последното интевю на незабравимия Николай Здравков, направено на 15 декември 1989 г. Чуйте спомените му в звуковия файл.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..