В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбележиме 75-годишнината от първия спектакъл на Русенската опера. На 27 ноември 1949 г. новосъздадения оперен театър е открит с „Травиата“ от Джузепе Верди. На диригентския пулт е Константин Илиев, режисьор е Драган Кърджиев, художник - Асен Попов. В ролята на Виолета е Брилянта Кеворкян, Алфред - Косьо Лунгов, Жермон - Кирил Кръстев.
Така, с един много силен творчески екип, започва пътят на този изтъкнат наш оперен колектив. Първите три години постановките дирижира Константин Илиев, една година заедно с Добрин Петков - те поставят високите творчески задачи пред състава и постигат положителни резултати с неоценимата помощ на такива личности на нашето оперно изуство, като режисьорите Драган Кърджиев, Михаил Хаджимишев, Петър Райчев и Евгени Немиров.
Още през 1951 г. Русенската опера се представя много успешно на Първия национален преглед на оперните театри в София с „Травиата“ и „Дон Паскуале“. След три години операта гостува в София с „Ловци на бисери“, “Отвличане от сарая“, “Риголето“ и балета „Съперници“ на младата балетна трупа на операта, ръководена от Асен Манолов.
Незабравима остава постановката на „Риголето“ - пеят Пенка Маринова (Джилда), Николай Здравков (Херцога) и Кирил Кръстев (Риголето). Впечатляват и гласовете им, и актьорската игра. Не случайно ги наричат „русенската тройка“ - те са емблемата на театъра. Сред впечатляващите русенски певци от първите години на съществуването на операта са: Пенка Маринова - естествена, артистична, с красив лиричен глас; Мария Бохачек - с впечатляващ глас и присъствие на сцената, Маргарита Радулова - един забравен днес истински драматичен сопран (трябва да чуете нейната Турандот), мецосопранът Ана Ангелова - пищна актриса и певица; тенорите Николай Здравков - лиричен и чаровен, Иван Димов - носещ целия драматичен репертоар; двамата съперничещи си баритони Кирил Кръстев и Анастас Анастасов - с красиви, мощни гласове и също впечатляващи актьори; и невероятните баси на Русенската опера Алексей Милковски - неповторим на сцената, и Стефан Димитров - с най-красивия басов глас в този период.
Русенската опера винаги е предлагала в репертоара си нови, непознати или рядко изпълнявани творби: „Момичето от Златния запад“ на Пучини, “В бурята“ на Хренников, “Повест за истинския човек“ от Прокофиев, “Катерина Измайлова“ от Шостакович и още много други. И това също е причина да обичаш един оперен театър.
В Златния фонд на БНР се съхранява последното интевю на незабравимия Николай Здравков, направено на 15 декември 1989 г. Чуйте спомените му в звуковия файл.
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..