Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас. По тази причина и пиесата е свалена от репетиции, в която младият тогава Йосиф Сърчаджиев участвал. Така 55 години по-късно той се връща към текста, но като режисьор.
"На кого от нас не се е случвало да има среща с някого, в която се доближават душите ни. Но затворът на реалността си има диктат. Срещата ни дава такава чудесни усещания за света, усещания за добрия човек, за другия. Дали ще е по време на пътуване с влак, със самолет, или на автобусна спирка, или на приятелски купон, или в един заседнал асансьор, тази среща няма да промени хода на живота ни, но тя резонира в нас завинаги и остава огромна следа", каза Сърчаджиев.
В спектакъла участват актьорите Гьорги Трайков и Янислава Линкова. Според тях предизвикателството е голямо, а пиесата не е лесна.
"Не е много често в живота на актьора да участва в такива екзистенциални любовни пиеси, където човек може да дълбае дълбоко в душата. Това е голямо предизвикателство за мен. И когато Йосиф Сърчаджиев ми се обади да ми предложи тази роля и ми показа този текст, в мен се появи страх и съмнение дали съм верният човек за тази роля", обясни Трайков.
Той каза още, че за него е голямо удоволствие да работи отново с Йосиф Сърчаджиев.
"Мисля, че той е един от малкото хора, останали живи, от които наистина може да се научи за този вид театър, който за съжаление си отива", каза още актьорът.
Янислава Линкова обясни, че преди години е играла в същата пиеса, но с друг партньор, с друг режисьор и при други обстоятелства. Сега отново ще трябва да влезе в тази роля.
"Това е жена, която отново е в някаква безпътица и търси излаз, търси спасение и го намира в един асансьор, в един човек, който свише й се предоставя, а какво се случва, ще видят зрителите, когато дойдат на спектакъла", каза още актрисата.
Сценографията е на Надя Василева - Ковачовска, музиката е на Камен Николов.
Още по темата в звуковия файл.
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..