Имаме много институции "за детето", но едната не знае какво прави другата. Трябва да се направи проверка на всички, за да не се окаже, че са изхарчени едни милиони, а резултат никакъв, предупреди психологът Младен Владимиров, специалист по семейно консултиране и кризисна интервенция при екстремни ситуации психолог, в интервю пред БНР.
Той е категоричен, че е време да има стратегия за детето и да се обръсне действащият брадат закон от 1968 – 1969 година.
В предаването "Неделя 150" той коментира причините да агресията сред подрастващите и какво трябва да предприеме, за да се преодолеят случаите на насилие при малолетни и непълнолетните.
"Младите хора се чувстват много самотни – социализирани и интегрирани са само във виртуални свят и са силно задоволени. Когато едно дете е задоволено става агресивно. Трябва да помислим, стимулиращи напитки, наргилета, балони, никой не ги регулира. Работя с тийнейджъри 14 +, облечени с една особена спортна марка на български силов атлет и казват, "аз ги нося, защото освен, че са скъпи, показвам моя имидж, но изглеждам и като хулиган". Искаме да всяваме страх и през него да си да управляваме взаимоотношенията с другите", сподели Владимиров.
Убеден е, че трябва обществото да си помисли какво дава на децата перспектива:
"Дано да съм лош пророк, но ще видите, сега и през зимната ваканция ще има подобен тип инциденти в моловете. Ние като цяло се грижим повече за автомобилите си в зимни условия, отколкото за децата в зимни условия. Това насилие и сблъсъци между малолетни и непълнолетни, защото става хладно, освен това има мода да се снима. И лятото имаше клипчета от търговския център на бул. "Черни връх" в София."
Психологът припомни, че преди години е направен опит за стратегия за детето "и едни хибридни войни пипнаха родителски страхове и ние оставихме децата на самотек".
"Малолетни и непълнолетни живеят с разбирането, че нищо не ги грози, те не носят наказателна отговорност, бидейки неформирани като личности. Чета в коментари, че има носталгия за връщане на ТВУ-тата", каза Владимиров.
И смята, че действащият брадат закон от 1968 – 1969 г. трябва да се трансформиран в "отношение с деца в конфликт със закона", а не извършвайки противообществени прояви. И още, "ако правим повече училища, а не корекционни заведения, и знаем какво правим в тези училища, може би ще намалим бройките на агресията".
Владимиров посочи, че съвременното училище е по-дигитално и съвременните деца са по-дигитални.
"Освен това една особена характеристика на днешните дигитални деца е неумението да отлагат удоволствието, страхът от това, че пропускат възможности. Ако разговаряте с млад човек, той ще ви даде плановете си за седмица, той нямат дългосрочен поглед", обясни психологът.
Като друг проблем посочи съществуването на Местните комисии за противообществени прояви, рудиментарен (закърнял) орган и "не върши работа":
"Често са подчинени на кмета и по неясен критерии се избират хората – членове на тези комисии. Тези хора нямат експертизата. Те се институция, която установява какво се е случило, прави доклад, избира мярката и я прилага, и следи изпълнението. Кой ги контролира? Тези хората има бюджети и ги използват за тиймбилдинги, но когато трябва да направят оценка риска те работят на ангро. Правят един спортни прояви, въпреки че в определен в район има молове и това е предпоставка, децата да извършват кражби."
Владимиров препоръча училището повече да говори как се учи, а не какво се учи.
"Когато не можем да управляваме дисциплината и не се справяме с поведението, няма значение какво ще им преподаваме, защото тях ги няма там и не ни чуват. Трябва обществото да си помисли какво дава на децата перспектива", аргументира се психологът.
А за изход от ситуацията и намаляване на агресията той коментира:
"Младите имат нужда от изява, а все по-трудно е младият човек, особено момче, да намери форма на изява. Младежкият спорт и детският са били по-добре заложени преди и там намират форма да се изявят. Имало други е други видове извънкласни форми, но сега са скъпи за родителите. Казармата е била форма на изява и е имало визия как се развива един млад човек. В момента младите момчета, в тези сблъсъци намират единствената форма на съзряване и единствената им цел на съзряване е да изкарат шофьорска книжка, това е толкова тъжно. Матурите казват е зрелостен изпит. Каква зрялост мери този изпит, какво значение има, че един човек излиза с битове информация, когато не сме развили социални умения."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Британският външен министър Дейвид Лами призова Израел да прекрати нападенията срещу болници в Газа, след като пострада едно от малкото функциониращи здравни заведения в територията. Болницата в Северна Газа, управлявана от Ерусалимската епархия, беше улучена рано в неделя, което наложи евакуация на пациентите. Малко медицинско заведение преди войната,..
От Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Исус Христос. Седмицата преди Великден се нарича "Страстна" поради страданията на Христос и "Велика", защото е възпоменание великите събития от последните му земни дни. През Страстната седмица богослуженията са..
Кипър е в решаващ етап на усилията си за присъединяване към програмата на САЩ за премахване на визите за пътувания. Американски екип ще е на посещение на острова през тази седмица като част от процеса за окончателно одобрение на безвизовия режим, съобщиха в неделя от посолството на САЩ в Никозия. Мисията се провежда в рамките на установения процес на..
Стотици жители на Ямбол и региона се включиха в благотворителната кампания за събиране на средства за ремонт на най-старата църква в града – „Св. Троица“. На Цветница беше организиран и голям базар с ръчно приготвени сувенири, сладкиши и напитки. Кампанията за събиране на средства продължава вече осма година, като междувременно..
В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..
Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..