Изкуството е мост между поколенията, културите и народите. То има способността да изразява идеи, които думите не могат да уловят и да оставя послания, които преодоляват границите на времето и пространството. Историята познава безброй примери за монументални произведения, които надскачат своята епоха – от прочутите Колоси на древния свят до модерни скулптурни проекти, които провокират и пораждат размисъл.
"Изкуството не само отразява културата, то я изгражда", казва Пабло Пикасо, и този принцип е дълбоко залегнал в духа на творческите проекти, които обединяват хората.
С подобно вдъхновение и смелост, Златин Орлов – художник и скулптор, създава своя международен проект "Колони на приятелството".
Той ни напомня за онези "незабележими колони" в живота – основите на доверието, разбирателството и приятелството, които крепят обществото. Вдъхновен от идеята, че изкуството може да бъде повече от украса, Орлов създава монументални скулптури, които не само пленяват, но и разказват история – историята на единството на Балканите и желанието за по-добро бъдеще.
Проектът включва изграждането на деветметрови каменни колони, символизиращи приятелството между България и съседните ѝ държави. Върху тях са гравирани релефи и надписи, като двуезичният текст "Колона на приятелството" и изображението на приятелски ръкостискания подчертава тяхното послание.
Златин Орлов отбеляза, че тези скулптури са не просто произведения на изкуството, а послания за бъдещите поколения – напомняне, че устойчивите връзки между народите могат да бъдат основата за съвместно развитие и разбирателство.
Подобно на класическите колони, които поддържат тежестта на древните храмове и остават като символ на величие и стабилност, тези съвременни "Колони на приятелството" целят да издържат изпитанията на времето. Те не само допълват градските пространства на Балканите, но и провокират културен диалог на високо ниво – между държави, посолства, институции и обикновени хора.
Проектът е повече от артистична инициатива – той е вдъхновен от виждането за свят, в който културите и народите са свързани чрез доверие и подкрепа.
Златин Орлов е български скулптор. Роден през 1986 г. Завършва Магистратура в Специалност Метал на Националната Художествена Академия в София. След академичното си образование той работи в студиото си и има над десет самостоятелни изложби и множество участия в общи изложби и форуми в страната и чужбина. Създава няколко серии абстрактни скулптури и картини част от които са притежание на частни колекции и са част от постоянната експозиция на Националната Художествена Галерия в София. Златин Орлов основно работи в сферата на живописта и скулптурата като ползва различни медии и материали.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..
В Свищов днес беше почетена паметта на 12-те деца, които загинаха преди 21 години във водите на река Лим , на границата между Сърбия и Черна гора..