Няма страна в Югоизточна Европа, която да е в една и съща ситуация по отношение на медиите. Въпреки това има много паралели. След края на комунизма в тези страни, както и в бивша Югославия, се стигна до фаза на невероятна креативност, а днес в медиите има фаза на фрустрация.
Така смята Кристоф Плате, директор на Медийната програма на фондация "Конрад Аденауер" за Югоизточна Европа. Програмата е основана през 2005 г., а Регионалното бюро на фондацията оперира в София от 2007 г.
"Социалните медии днес оперират в пространство извън правната система, докато частните и обществените медии трябва да се придържат към определени закони. (…) Социалните медии трябва да се придържат към националните и международните закони и правила", коментира Кристоф Плате в предаването "Хоризонт до обед".
Има много фрустрации на Балканите – започвайки с традиционните медии, затова много потребители търсят информация от други източници, най-често от интернет, от социалните медии. Но това е ситуация, която не е типична за Балканите, тя се наблюдава и в други страни и региони. Тук утежняващ фактор е географската близост и историческите връзки на страните от региона със Съветския съюз и страните от Варшавския договор, изказа мнение той.
Фрустрациите с общественото радио в Германия са съвсем осезаеми, направи друг паралел Плате.
При много страни, присъединили се към ЕС, се наблюдава феномен - първоначално се изпълняват всички изисквания и претенции, а след това изведнъж интересът спада, посочи той, запитан за медийната свобода в България. На национално ниво понякога липсват капацитет и воля да се прилагат законите на практика, изтъкна още Плате във връзка с Европейския акт за свободата на медиите.
"Всеки работещ в медия, и това се отнася не само за България, има политическо мнение като гражданин. Ако е ръководител на частна медия, той има право в своята медия до известна степен да вижда отразени своите възгледи. Когато политически интереси като такива се разкриват в частните медии, читателят, слушателят, зрителят се чувства ориентиран, а не измамен", подчерта Кристоф Плате.
"В обществените медии е важно да се следват журналистически принципи. Има много политически интереси, които се опитват да влияят на обществените медии. Зависи от генералните директори, от надзорните съвети да се съпротивляват на този натиск", каза още той.
Важно е традиционните медии да не се опитват да имитират социалните, а да се фокусират върху своята мисия, обобщи Плате.
"Бъдете много предпазливи към онова, което се етикетира като журналистика но не е. Въпреки всички трудности, професионалната журналистика ще оцелее."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..
"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..
Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..
Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..
Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината. Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..
Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..
Национални дни на кариерата се провеждат днес в София, за да срещнат млади хора и студенти с бъдещи работодатели. Изложението се провежда за 24-ти път и до края на месеца ще посети още пет големи градове на страната. Национални дни на кариерата 2025 е едно от най-значимите събития в страната, посветено на професионалната реализация на младите..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...