Книгата е посветена на Велико Търново като историческа, духовна и свещена столица на България, особено в периода 12-14 век.
"Тук имаме една много неприятна провокация, че от този светителски пантеон, който е правил средновековния Търновград втори след Цариград, трети Рим, не е останало почти нищо. Няма град, който така да е ограбен, опустошен, да е понесъл такива щети. Въпреки всичко, той не губи своето очарование и продължава да носи слава този град", казва професор Пламен Павлов за последната си книга "Търновски светци и духовни водачи".
В научно-популярна форма и с много илюстрации медиевистът разказва за известни, но и за забравени светци, чиито мощи са пазени в средновековните търновски храмове.
"Защитата на един град, особено на столичен град, се е осигурявала не само от дебелите крепостни стени и войската, но и от тази сакрална благодат, която се олицетворява и от самите светци. Разгледал съм над 30 личности, които можем да наречем търновски светци, а те най-вероятно са били много повече. Имало е мощи на свети Димитър Солунски или на много тайнствения свети Варвар - арабин, който е приел християнството още в далечния осми век. Имало е византийска императрица - Теофана, съпруга на Лъв Шести. Първата съпруга на Иван Александър – Теодора, става монахиня и приема името Теофана и това съвсем не е случайно, тъй като има много големи сходства в нейната съдба с тази на византийската императрица векове по-рано, чиито мощи обаче са били съхранявани в Търново".
Царствено Търново е пазило мощите на св. Иван Рилски и на св. Петка Търновска, но много популярна е била св. Филотея Темнишка.
"Тя носи името и Темнишка, и Търновска. Днес нейните мощи са в Румъния. Вероятно част от днешното Първомайци – Темниско и Сергювец, може би са били дарени на църквата от някой от българските царе. Култът към нея е много силен в днешна Румъния, а у нас е почти заглъхнал. Тя върви редом със св. Петка. Паисий е писал житие за нея. Даже в румънските указания как се рисуват икони, казват, че тя трябва да бъде в българска носия".
Разказва се за св. Евтимий Търновски, който идва от Видинското царство, за св. Ромил. Имаме царици, които са светици – Ана-Неда, която е била канонизирана от Българската православна църква още в Средновековието и Теодора-Теофана, канонизирана през 2022 година от Румънската православна църква, обяснява проф. Пламен Павлов. Това е и намек към Българската православна църква да официализира някои от тези култове към търновските светци и духовни водачи, подчертава историкът.
"Говорим за Иван Асен Втори и за Иван Александър. Дори призовават и някои личности от по-близката ни история, например отец Сергий Плаковски, който е един от водачите на Велчовата завера, а днес не се споменава в църковния календар. Или д-р Стефан Черкезов. Това е един образ на мъченик за ближния, който няма аналог в най-новата ни история, този млад лекар“.
Апелът е да се замислим какво означават тези ценности, тези светци и духовни водачи за нас, съвременните хора, отбелязва проф. Пламен Павлов.
Книгата му ще бъде представена тази вечер от 17,30 часа в Община Велико Търново.
Снимки: Здравка Маслянкова
Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..