Изложба, посветена на Рибния буквар, ще бъде открита днес в централата на ЮНЕСКО в Париж.
Експозицията е част от проекта "Началото на българската книжовност - европейски културни проекции", посветена на 200 години от издаването на Рибния буквар на Университета по библиотекознание и информационни технологии, финансиран от Министерството на културата, а основен партньор е Националната библиотека.
Изложбата вече гостува в Барселона и бе показана в посолството на България във Франция, но сега, с разполагането ѝ в централата на ЮНЕСКО, повече хора ще могат да се запознаят с историята на създаването на първия български светски буквар. Показани са специфичните особености на седемте издания на първата българска илюстрирана книга, както и биографични данни от живота на българския просветител и научните му постижения.
Гостите на изложбата ще могат да видят и други родни творби, които показват българското книжовно наследство - фототипните издания на "Различни потреби" на първия печатар от български произход Яков Крайков от 1572 г. и "Абагар" на Филип Станиславов от 1651 г. - първата печатна книга с новобългарски езикови елементи.
Стотици граждани посрещнаха българския патриарх Даниил в Шумен. Той отслужи молебен в двора на Голямата базилика в Плиска, в рамките на празненствата по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Патриархът: Отдаваме почит към този, който приобщи българския род към Христовата..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след приемането на конституцията по повод решението на КС, на тема "опраскването на Конституцията". Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, един от председателите на "Да, България". "След като приехме..
Кралство Бутан е една от най-слабо развитите страни в Азия, малко по-голяма е от Белгия и 85 процента от територията й е гора, там живеят по-малко от 800 000 души. По данни на Международната организация на труда обаче тя държи рекорда за най-дълга работна седмица – над 54 часа. За сравнение – в Китай е малко над 46, в САЩ – над 37и..
Пакистан извърши ракетно изпитание на фона напрежението с Индия, изострило се след кървавото нападение срещу туристи в спорния регион Кашмир, предаде БТА като се позова на Асошиейтед прес. Ракетата земя-земя има обсег от 450 км, съобщи пакистанската армия. Изстрелването ѝ има за цел да бъдат проверени "оперативната готовност на войските и..
У нас няма нито една извършена трансплантация на органи чрез кръстосано донорство, от разрешаването му преди пет години. Това показва справка на агенция "Медицински надзор" изпратена до БНР. Според данни от нея, през миналата година в болниците, които са донорски бази, има само една нереализирана донорска ситуация след установена мозъчна смърт, и..
В Плевен започна подмяната на спирките на обществения транспорт. Монтажът на първите 10 спирконавеса се извършва поетапно със средства от общинския бюджет. Още 80 са включени в проект за "Интегриран градски транспорт на Плевен". До края на май ще бъдат монтирани първите 10 спирконавеси. Новите съоръжения имат обща визия, безопасни са и..
Вицепремиерът Томислав Дончев очаква страната ни да получи от Брюксел средствата по второто плащане по плана за възстановяване и устойчивост до ранната есен на тази година. "Аз планирам в рамките на годината да получим второ и трето плащане, а в първите 8 месеца на другата година да получим останалите 6 плащания. Такъв е планът. След 2 месеца..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..