Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Антоанета Христова: Печеливши сега са "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и нови алтернативи

Активизиране на гласуването може да се получи по посока на наказателен вот, смята политическият психолог

| Интервю
проф. Антоанета Христова
Снимка: БГНЕС

Печели национално-патриотичната линия, която е линията в цял свят в момента. Това е глобализмът срещу патриотизма и национализма, либерализмът срещу консерватизма. Новият тренд - това, което идва, е много повече консерватизъм и патриотично-национално говорене.

Това мнение изрази пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова.

"В момента е пикът на войната между либерализма и консерватизма. Тази война ще завърши със спечелване на консерватизма, защото е по-нормалната идеология. Проблемът е този консерватизъм да не се изроди в крайност."

Затова по думите ѝ печеливши в настоящата ситуация са "Възраждане, МЕЧ, "Величие" и нови алтернативи, които се готвят в момента", но сред тях не е партия на президента.

"Има много опити и размисли за организация на алтернативи и хората ще се насочат към тях, защото количественото натрупване към политиците в парламента в момента – отказ да ги гледаш, защото ги мразиш, това не е апатия – когато имаш натрупване на такова негативно отношение, ти трябват още малко проблеми от икономическо и финансово естество, за да избухне недоволството, то да удари джоба ти. Българинът не действа, докато не го удари джобът. Може и да не се стигне до съвсем лош сценарий. Предполагам обаче, че активизиране на гласуването може да се получи по посока на наказателен вот", коментира проф. Антоанета Христова.

Над 50% е вероятността да отидем на нови предсрочни избори, смята тя.

В предаването "Преди всички" Христова прогнозира, че консултациите при президента "ще бъдат проведени относително формално, всеки ще изкаже своите послания", но в рамките на тези консултации няма да имаме отговор ще има ли редовно правителство.

Обозначавайки като индикативно искането за имунитета на Кирил Петков, тя го определи като част от предизборната кампания.

"Този акт предполага две неща – първата възможност е предизборна, тоест взема се завой към избори, късат се отношения, които можеха да бъдат основа за преговори: ГЕРБ с ПП-ДБ. Прокуратурата определено размахва пръст на Кирил Петков. Целта Сарафов да бъде избран за главен прокурор мотивационно движи ГЕРБ и Бойко Борисов. Втората алтернатива е това да бъде опит за смъртоносен клин между ДБ и ПП, за да може ДБ да мине към по-сериозни договорености в бъдеще с ГЕРБ." 

ГЕРБ и ДПС-НН имат интерес от нови избори, подчерта проф. Христова. Според нея "в тази картина ДПС–НН е поддържаща, с неформална подкрепа за евентуално правителство; ще вдигне гласове, но няма да влезе".

БСП е в доста объркана ситуация. Голям успех е, че къде случайно, къде не – избраха неин председател на парламента. В момента тя рискува от опозиционна партия да влезе в играта на управляващите, която е рискова и може да доведе до много сериозни загуби, отбеляза политическият психолог.

"БСП е разкъсана в несигурност. В момента започва да доминира интересът на БСП да остане в опозиционна позиция."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мнозинството британци смятат Брекзит за грешка

Повечето британци смятат, че напускането на ЕС е било грешка, но не се очаква политиците да повдигнат въпроса за връщане в организацията, показва проучване и анализ, направени в седмицата, в която се навършиха 5 години от Брекзит. При гласуването на референдума за излизане от ЕС през 2016 година резултатът беше много оспорван - малко под 52%..

публикувано на 02.02.25 в 11:51

Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти

Американската певица и актриса Мадона обяви, че подкрепя студентските протести, заради които снощи десетки хиляди хора прекараха нощта на открито в Нови Сад. Днес се очаква да стане ясно и дали ще бъде удължена 24-часовата блокада на Моста на свободата в града под надслов "Три месеца - три моста". Мостът на свободата е едно от трите съоръжения над..

публикувано на 02.02.25 в 11:40
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Не изключвам динамика в коалиционната формула

Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..

публикувано на 02.02.25 в 11:32

Гръцките фермери продължават с блокадите

Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..

публикувано на 02.02.25 в 11:25

МФ събира от държавните структури и общините информация, необходима за бюджета

Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от  критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..

публикувано на 02.02.25 в 11:17
Константин Проданов

Константин Проданов: 3% дефицит стана норма и предпоставихме занапред определени разходи

Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори,  енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които..

публикувано на 02.02.25 в 10:49
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и  Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:19