Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Юлиан Войнов с предложение: Гражданите да могат да инвестират в държавни ценни книжа

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Продължението на BETL е PowerPal, заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева.

По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL:

"Предлага се на хора, които имат свободни пари, да инвестират в някакви митични батерии, зарядни за мобилни телефони, които се намират някъде в Азия, и тези устройства ще се дават под наем, а всъщност инвеститорите ще печелят именно от това наемане на батерии. Същата схема като в BETL".

Според нея може да се предположи, че хората са същите:

"Появи се един администратор с име Иван Пламенов Иванов, който е свързан и с BETL, и с новата инвестиционна схема. Този човек може да е с фалшива самоличност".

Държавата се появи едва когато пирамидата BETL изгърмя, подчерта журналистът в интервю за предаването "12+3", като уточни, че схемата работи поне от пролетта на тази година.

Юлиана Бончева отбеляза, че това са киберпрестъпления и попита какво прави дирекцията за борба с киберпрестъпността. Не личи да е направила нещо, констатира тя, като отчете и друг проблем – че хората не търсят институциите, защото не вярват, че те ще свършат работа.

"Ако не бяха медиите да повдигнат темата, може би МВР и НАП щяха да продължат да дремят и да не казват нищо", смята журналистът. Според нея е необходимо на хората да се обяснява и да има информационни кампании.

Бончева подчерта още, че докато е разследвала случая, се е натъкнала на множество примамливи оферти за лесни пари и бързи печалби.

"В България няма развит капиталов пазар, което не дава възможност на хората да са запознати с инвестиционните възможности, с начина на управление на техните спестявания и за това не се говори. На второ място е ниската финансова култура на българите", обясни причините за възникването на такива схеми икономистът Юлиан Войнов.

По думите му това е подпомогнато от изключително бързия ръст на криптовалутите, където наистина се получават много високи доходи за кратко време. Цените на криптовалутите обаче са много високи и човек трябва да има специфични умения, за да постигне успех – затова измамни схеми с обещания за висока доходност успяват да прилъжат хората с агресивните си кампании, обясни икономистът. Той предупреди:

"В инвестиционния процес няма инвестиции, които да дават изключително висока доходност, която никъде другаде не може да бъде направена, за изключително кратко време".

Според него когато става дума за схеми, които включват много хора, дори институциите да нямат достатъчно законодателни възможности да влияят на този процес – те могат да влияят на него чрез информационни кампании. Една добре подготвена информационна кампания, която разяснява какво представляват пирамидите и за какво трябва да се внимава, би имала много сериозна превантивна дейност, смята Юлиан Войнов. По думите му проблемът е, че на това не се обръща внимание, а реакцията е постфактум, когато е много трудно хората да възвърнат загубите си.

Икономистът предлага да се върне възможността - държавата да предлага държавни ценни книжа на гражданите, които да ги купуват. Според него това би подобрило инвестиционната среда в страната. По думите му това е възможност не само за развитие на пазара, но и за образоване на хората да управляват правилно спестяванията си.

Програма "Хоризонт" отправи запитване към PowerPal, но до момента отговор няма.

Цялото интервю на Георги Налбантов с Юлиана Бончева и Юлиан Войнов в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По ръба на бръснача - двоен агент пред БНР - "Агент Сторм - моят живот в Ал Кайда"

Двоен агент застана пред БНР по повод излизането на български на негова книга . В "Графити по въздуха" ви срещаме задочно с Мортен Сторм и неговата книга "Агент Сторм, моят живот в Ал Кайда" , която току що излезе на български.   Сторм не е обикновен джихадист . В тийнейджърските си години високият метър и осемдесет червенокос датчанин..

публикувано на 23.04.25 в 09:20

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37