Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари.

Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при Христо Петков и Саша Попов. През 1928 г. записва право в Софийския университет, но след две години заминава за Прага, където продължава музикалното си образование. През 1933 г. завършва Немската музикална академия в Прага, в класа на Ханс Кох по цигулка и Леополд Крамер по камерна музика. След завръщането си в България в продължение на седем години свири в оркестъра на Софийската опера и едновремено развива солистична концертна дейност.

През 1938 г. заедно с цигуларя Стоян Сертев, виолиста Стефан Магнев и виолончелиста Константин Кугийски създават струнен квартет, който приема името на примариуса - "Аврамов". Този водещ български камерен състав продължава успешната си дейност до 1974 г. - общо 46 години, като допринася изключително много за пропагандирането на камерното изкуство не само с редовните си концерти в страната и чужбина и многобройните си записи, но и заради творчеството на нашите композитори Любомир Пипков, Парашкев Хаджиев, Веселин Стоянов, Боян Икономов. 

Педагогическата дейност на Владимир Аврамов започва през 1937 г. като преподавател по цигулка в Държавната музикална академия. През 1947 г. оглавява катедрата по струнни инструменти, от 1955 до 1959 г. е декан на Инструменталния факултет, а от 1962 г. и ректор на Академията. 

Той е и един от основателите на филиала на Академията в Пловдив, който по-късно получава името Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство.

Владимир Аврамов е смятан за доайен на българската цигулкова школа - негови ученици са изтънати наши цигулари, като Боян Лечев, Емил Камиларов, Георги Бадев, Недялчо Тодоров, Ангел Станков, Йосиф Радионов, Валентин Стефанов, Георги Байнов и още много други.

Педагог с международна известност, проф. Аврамов е лектор на международните музикални седмици във Ваймар и Баден-Баден (Германия) и Лодз (Полша), както и гост-професор на Мичиганския университет (САЩ). Участва в журитата на най-известните международни цигулкови конкурси –„Чайковски“ в Москва, “Кралица Елизабет“ в Брюксел, “Виенявски“ в Познан, “Бах" в Лайпциг, “Паганини“ - Генуа, „Жак Тибо“ - Париж, “Карл Флеш“ - Лондон, “Крайслер“ - Виена, както и на Международния конкурс за струнни квартети и камерни състави.

И у нас Владимир Аврамов е в центъра на много музикални събития - председател е на организационния комитет на Националния конкурс „Светослав Обретенов“, участва и в Международния фестивал на камерната музика в Пловдив. Видният музикант умира на 22 март 2007 г.

За него като преподавател и човек говори ученикът му, големият български цигулар Георги Бадев, в запис от 2007 г., съхраняван в Злания фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл думите на проф. Бадев и изпълнение на Владимир Аврамов и Лили Атанасова от 1956 г.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 26-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от празничния пролетен концерт “65 г. Детски хор на БНР “ в Зала “България“ - Софийската национална опера и балет прибави в репертоара си чудесен нов спектакъл за малки и големи – мюзикъла..

обновено на 07.04.25 в 19:15

Квартет "Кварто" представя специална програма, посветена на Международния ден на ромите

Квартет "Кварто" ще представи своя специална програма, посветена на утрешния Международен ден на ромите. Артистите от формацията са избрали за концертите името "Циганка". Иван Пенчев, ръководител на квартета, разказа пред БНР, че се е получил  по-скоро един европейски проект.  "Това са произведения, които всички обичат".   В основата е..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Фестивал на комедийния и сатиричния спектакъл в Габрово

13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл в Габрово

13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл се провежда в Габрово и съвсем в духа на града на хумора разсмива публиката, а и съседите, които гостуват на театралните вечери. Девет са заглавията в афиша на събитието, на което БНР е медиен партньор. Оценяват ги професионалисти, които на официална церемония утре вечер ще..

публикувано на 07.04.25 в 09:37

Връчват наградите "Златен кукерикон"

Националните награди за театрални постижения в областта на хумора и сатирата "Златен кукерикон" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в Сатиричния театър. Отличия ще бъдат раздадени в пет категории. Призът за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев е присъден на актрисата Мая Новоселска. Наградите "Златен кукерикон" ще бъдат..

публикувано на 07.04.25 в 08:24
Георги Гроздев

През процепа на времето - "Приключения с Балканска библиотека" на Георги Гроздев

Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..

публикувано на 06.04.25 в 16:26
Биляна Георгиева

Биляна Георгиева: Бях изненадана от наградата "Икар"!

"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..

публикувано на 04.04.25 в 17:00
Надя Сотирова, Панчо Владигеров-внук и Юлиана Караатанасова

Къщата музей "Панчо Владигеров" в София отпразнува 20-годишнина

Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..

обновено на 04.04.25 в 16:36