Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Стойнева представи дебютната си книга - "Нещо за подарък"

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

3
София Стойнева
Снимка: Лили Стойнева

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек, разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева, учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази.

Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот.

"Същевременно е и спонтанна появата на книгата, защото не мога да кажа, че ми е било мечта някой ден да напиша книга. Всичко започна с разказът "Орех", той провокира емоции, които аз не подозирах, че един мой близък човек притежава, но финалът на разказа го разстрои и аз реших, че наистина е много силен и трябва да напиша още разкази и да издам книга.

Така се появиха още 26 разказа, като "Орех" е в началото на книгата, сподели още за БНР Стойнева.

Учениците на Стойнева като Кристияна Грозданова от 11 клас, профил БЕЛ, като Борислава Савова, бивша ученичка на г-жа Стойнева, споделиха за "Нощен Хоризонт", че за нея професията е мисия, затова е необходим само един учебен час, за да го разбереш.

Кристияна прочита книгата, като така разбира, че тя е и добър човек, и вдъхнововящат учител. За Борислава учителката е рисуваща пейзажи с думи като Елин Пелин - с лекота.

За Кати Костадинова, вече студентка в СУ, преподавателката София Стойнев първо ги е учила да бъдат хора, за учениците си тя е като един Алеко Константинов - комир и пример.

И затова нейни бивши и настоящи ученици са на премиерата на книгата - защото тя е техният съветник по всички житейски проблеми и дилеми и то през нейните разкази в сборника - "Нещо за подарък".

Ето какво пишат за книгата:

Писателят Георги Бърдаров:

"Трудно ми е да отделя писането на София от това каква е тя в моите представи. А вероятно не е и необходимо, защото разказите ѝ са отражения на самата нея. Фино изплетените думи, душата във всяка история, емпатията, силните образи, неочакваните финали говорят за човек, който освен таланта да пише притежава очите и душата да вижда истински стойностното в света около нас. И това ще усети всеки читател на тази книга. Когато я затвори след последния разказ, в него ще остане усещането за залязващо слънце, безкрайно море и онова неуовимото, което ни кара да се усмихваме и изпитваме благодарност, че сме живи."

Писателката Теодора Димова:

"Стегнат изказ, ясен наратив, самобитен език – това никак не е малко за една дебютна книга. София Стойнева прави силна заявка за навлизането си в литературната територия. Можем само да ѝ пожелаем твърд характер, упорство и кураж."

Ива Спиридонова, редактор на книгата:

"Нещо за подарък" ни напомня, че ценностите в живота на човека са вечни – любовта, семейството, любимите, приятелите, подаръците от съдбата, сбъднатите мечти, радостта, състраданието, човечността… С усмивка разказва София Стойнева за онзи български свят, който трябва да запазим, с добро се вмъква в тайните кътчета на душата ни, за да ни напомни, че преди всичко сме хора с корени, които не бива да забравяме.

Книгата е истински подарък за читателя, сборник с разкази, който ще остави ярка следа в традициите на родната ни литература.“

В събота, 14 декември, предстои среща с автограф с авторката - на Международния панаир на книгата в НДК.


София Стойнева е родена през 1972 година в Перник. Семейна е, с две деца и двама внуци. Завършва "Българска филология" в Софийския университет "Свети Климент Охридски" и е учител по професия. От 2000 година преподава Български език и литература в ГПЧЕ "Симеон Радев" в Перник, като прилага различни иновативни практики с цел да формира у учениците си любов към словото и организира нетрадиционни срещи с популярни български писатели. Пише литературна критика за националните седмичници в-к "Гимназист" и в-к "Кандидат-гимназист", има над сто публикации на есета и интерпретативни съчинения. През 2010 година печели първо място за есе на тема "Неграмотността в XXI век е…" в конкурс, организиран от КТ "Подкрепа". През 2017 г. взима участие в Националния конкурс за учители творци и е сред осемдесетте, чиито творби намират място в сборника "В завоя на залеза". През 2023 г. получава най-престижната награда, която се присъжда на учители – "Неофит Рилски".

Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10