Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим към по-малко доплащане за здраве, но това става много бавно, отбеляза здравният експерт

Аркади Шарков: Трябва да се готвим за времена на несигурност

"Това обаче не значи, че автоматично трябва да бъде компенсирано с повишаване на осигурителната вноска за здраве", уточни той

| Интервю
Аркади Шарков
Снимка: БГНЕС

Здравната каса ще разпределя бюджет от 9,5 млрд. лв. през 2025 г. Това стана ясно, след като Надзорният съвет на НЗОК го одобри. Залагат се 1,3 млрд. лв. повече спрямо тази година. 

Пред БНР здравният икономист от Експертен клуб за икономика и политика Аркади Шарков подчерта, че в разчетите за следващата година не е заложено вдигане на здравните осигуровки. 

"Приходите за здравеопазване се покачват от механичното повишаване на минималната работна заплата, както и на максималния осигурителен доход, което наблюдаваме и в заложеното за Бюджет 2025. Ето защо има и повече постъпления, а не защото повече хора работят. Даже в последната година и последните няколко месеца сигналите от страна на инвеститорите, както и на бизнеса в България и тези от Европа с клонове тук, са за освобождаване на персонал, което застрашава не само бюджета на НЗОК, но и бюджета на ДОО".
По думите му трябва да се готвим за времена на несигурност. Това обаче не значи, че автоматично трябва да бъде компенсирано с повишаване на осигурителната вноска, уточни експертът в интервю за предаването "Преди всички". 

"Прехвърлянето на тази осигурителна тежест единствено върху хората, които работят, показва немощ от страна на държавата, пък и желание за леко бягство от отговорност за здравето на населението", смята той.

По думите му средствата в НЗОК никога не са достатъчни. От една страна здравните нужди на населението растат заради променящата се в негативен аспект демографска картина, а от друга - постоянно навлизащите нови терапии и технологии оскъпяват лечението, обясни Аркади Шарков. 

При лекарствата има поетапно увеличение - около 16% ръст, посочи той и добави: "Средно груповото увеличение на перата за лекарства също е между 10 и 15%. Интересното в случая е перото за продуктите за домашно лечение. Бюджетът там нарастваше с 1-2% максимум на годишна база, тази година е нараснал с 16%. Да видим дали този тренд ще се задържи. Другите 2 лекарствени групи - за онкологични заболявания и скъпо струващите лекарства за домашно лечение - и там има нарастване, което е позитивен сигнал. Има желание и да се повишават реимбурсацията на други продукти, които са масово използвани от българските граждани". 

На първите места сме по доплащане в Европа, отчете здравният експерт, като уточни, че не малка част от него идва от лекарствата, но другата част, която се проследява по-трудно, идва от медицинските изделия, където цените в последните години нарастват с около 30-40%. По думите му обаче там няма регулация. Очаква се от 2025 г. тези цени да станат по-видими, за да може регулаторите да извършват своята дейност, коментира той.

През 2025 г. се очаква разходите за здравеопазване да достигнат 5,5% от БВП, което е с 0,6% ръст спрямо предходни години, отбеляза експертът. Той добави, че доплащането от страна на пациентите е около 4% от БВП. Според него вървим към по-малко доплащане, но това става много бавно

Според него е нужно да се подобри начина на информиране на пациентите. По думите му част от това се случва през апликацията е-здраве. Информационните кампании са ключови, както и приканването на пациентите да отидат навреме на преглед, добави Шарков. 

Цялото интервю на Диана Дончева с Аркади Шарков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

15 кандидати за директори на 8 училища в област Монтана

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир. За 8 училища ще има конкурси за директори 15 са кандидатите за директори на 8 училища в област Монтана. Няма недопуснати, уточняват от..

публикувано на 25.07.25 в 13:47

Платформа помага в управлението и превенцията на хроничния стрес и професионалното прегаряне

Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми.  Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.  Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес...

публикувано на 25.07.25 в 13:35

Президентът Радев: КС не отстрани пороците в Конституцията

Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд.  Така президентът Румен Радев коментира това, че вчера КС не успя да събере мнозинство по искането на държавния глава и депутати от "Възраждане", "Има такъв народ" и БСП да обяви за противоконституционни текстовете от Шестата поправка в Основния закон,..

публикувано на 25.07.25 в 13:32

На първо четене: Приеха три проекта, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари . В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат - заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 13:26

Новият председател на ГЕРБ във варненския район "Одесос": Няма напрежение в структурата

По думите на Петков няма информация за подписка , защото такава не е представена нито пред местното ръководство във Варна, нито пред централното ръководство на ГЕРБ в София. Той подчерта, че на проведените две събрания през изминалия месец е канил и д-р Тошев, но той не е присъствал.  "През последните години има недостатъчно добра активност,..

публикувано на 25.07.25 в 13:18
Професор Мишел Стравшински

Проф. Мишел Стравшински: Много специалисти се връщат в Израел заради засилващия се антисемитизъм

Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..

публикувано на 25.07.25 в 12:40