"Януари месец заминавам. Вече от две години пиша т.нар. екологичен дневник – книга, която е моите преживявания на бойното поле, защото Амазония е едно бойно поле, последната жива земя. Това, което преживявам, виждам и говоря с местните хора, всичкото го записвам и го разказвам. Самата моя мисия "Мълчаливите корени на Амазония" е в рамките на три години, като идеята ми беше да направя от четири до шест експедиции. В момента съм направил три и ми остават още три евентуално, ако сме живи и здрави, така че надявам да се върна и да продължа работата по книгата, да събера още кадри и пак да замина. След това да излезе "Екологичен дневник" и филм – разказ какво се случва там, защо е толкова важна Амазония. Всичко това идеята ми е да бъде на английски, тъй като този език стана универсален. Това мога да направя със силите, които имам и уменията, които съм натрупал през живота си, обясни той.
Всички, които се интересуват и подкрепят каузата на Филип Лхамсурен обаче ще трябва да почакат да се върне, за да видят събраната информация, защото трудните условия правят пускането на публикации и статуси от Амазония невъзможно.
"Аз нямам електричество, разчитам само на слънчев панел. Давам пример – за да заредя една батерия на фотоапарата ми отнема два-три дни. Само за едната батерия. Интернет няма как да имаш. Плюс това всичко това, ако ходя пеш, ще го носиш на гърба си, а човек не може да носи много килограми на гърба си. Трябва да носи много важни неща, като от тях са тази техника, за да снимам. Тя няма да ми помогне да оцелея, но пък затова нося около четири килограма лекарства, малка операционна нося със себе си, защото постоянно нещо се случва с моето здраве. Нося сечива за оцеляване, за да мога да си хващам риба. Чисто технически човек не може да носи всички, което трябва да има един инфлуенсър, който отскача за два часа някъде на зелено. Затова когато се върна, жив и здрав да съм, тогава снасям информацията и труда си", посочи пътешественикът.
Близостта с природата е закодирана още в детството му, започнало в Монголия, преминало през Китай и България. Въпреки че чувства силна връзка с Родопите, а през последните години страната ни също все повече страда от климатичните промени и преживява горски пожари и наводнения, фокусът на Филип Лхамсурен е върху Амазония, защото мащабът на щетите там е в пъти по-голям.
"През 2023 г. ходих на едно място в Амазония, където много малко хора са стъпвали. Тогава още имаше, слава богу, някакъв дъждовен сезон, но следващата година по същото време минах пак по тази територия, абсолютно беше пресъхнала. Трябваше да мина 400 километра срещу течението на пет реки, да ги греба с кану. И 200 километра от тях аз влачих лодката си, защото нямаше вода. Все едно бях в пустинята в Египет. Това е насред Амазония, в най-дивите части, където няма никакви градове. Аз съм изключително изолиран, най-близкото населено място е на 400 километра от мен. Нощем когато спиш в бивака си някъде в гората, виждаш на фона в далечината как е светло, защото някъде там на 1000 километра горят някакви огромни опустошителни пожари. Усещаш дима, в коритото на реките виждаш разлагащи се тела на животни, на риби, на крокодили, на делфини. Много, много промени", подчерта той.
Впечатлени от мотивацията и историята на Филип Лхамсурен, Северина Митева и Деннис Тодоров решават да помогнат за събиране на средства за поредната експедиция чрез благотворително бягане.
"Той е търсил много време начин, по който да помогне на Амазония, защото той е прекарал известни години там. Колкото повече се е връщал, толкова повече е осъзнавал, че това място по някакъв начин е свързано с него и всъщност той е осъзнал, че с умението си да бъде там на място и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук", сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част на Амазония, в Бразилия.
Бягането няма състезателен характер и всеки може да дари, каквато сума прецени. То ще започне в 10 ч. в събота (14.12.2024 г.) и ще бъде премината дистанция от 5 километра. Организаторите са избрали Борисовата градина, защото според тях тя представлява белите дробове на столицата. Филип Лхамсурен също ще участва в бягането, което е отворено за хора от всякакви възрасти, включително за хора с деца и/или домашни любимци.
Обезлесяването на бразилска Амазония през първите шест месеца на 2021 г. достигна най-високия си връх през последните пет години, обяви Националният институт за космически изследвания (INPE), който принадлежи на..
Броят на горските пожари в Амазония за изминалите девет месеца вече е по-голям от цялата 2021 г., според официални данни, цитирани от АФП. Сателитното наблюдение е регистрирало над 75 500 пожара от 1 януари до 18 септември, което е с почти 500..
Обезлесяването в бразилската част на Амазония е намаляло с 34% през първите шест месеца на 2023 г., показват предварителни правителствени данни, обявени в четвъртък, предаде Ройтерс. Това е най-ниското равнище на обезлесяване от четири години,..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са..
Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици..
Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София?..
Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот. Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова..
През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...