Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Трад: Войната срещу режима в Сирия може да е свършила, но наследството му още е там

"Много се надявам този урок да бъде научен, но нямам наивността, че ще се случи утре", каза военният анализатор

| Интервю
Руслан Трад
Снимка: Личен архив

"Следващите месеци ще са решаващи за това как ще изглежда този преход в Сирия. Войната срещу режима може да е свършила, но наследството му е още там. Тази битка ще е много по-дълга".

Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон.
"Във всяко начало надеждата е голяма. Струва ми се, че са се отърсили от наивността, с която започнаха преди години войната срещу режима. Тогава вярваха, че светът ще им помогне. Многократно бунтовниците бяха изоставяни. Тази наивност беше премахната на фронтовата линия. Очевидно има много проблеми, особено в провинциите, защото реално няма полицейска власт. Новите власти протягат ръка официално поне към стария режим, поне към чиновниците в него. Няма уволняване на хора, няма чистки. Но е твърде рано да говорим накъде ще отидат нещата", коментира той. 

Това, което задържаше режима, не бяха лоялността на малцинствата към него, а икономическите изгоди на големите фамилии, подчерта Трад в интервю за предаването "Събота 150". По думите му най-голямото разделение в Сирия е на богати и бедни

"Надявам се тази система, която десетилетия наред се развиваше и изсмукваше всички сили на Сирия, да бъде прекъсната. Много се надявам този урок да бъде научен, но нямам наивността, че ще се случи утре".

По думите му конфликтът в Сирия никога не е спирал:

"Сирийският конфликт продължаваше на различна интензивност. Той въпреки че отпадна от дневния ред на новинарския поток, той винаги е присъствал. Няколко пъти сме споменавали, че е голяма грешка да се отклонява вниманието от Сирия. В контекста на тази война и на отслабването на режима на Асад, и отделно на подготовката на бунтовниците, които имаха 4 години поне, за да се подготвят, защото през последните 4 години имаше провеждане на различен тип операции, които бунтовниците използваха, за да трупат опит. За всички тези години хората, участвали в офанзивата, придобиха много сериозен опит. Те получиха и много добра възможност. Ако съдим по думите на бунтовниците от последните дни, очевидно те са подготвяли поне една година тази офанзива".

Самите сили на Асад не бяха подготвени за нещо подобно, смята Руслан Трад. По думите му бунтовниците са били много по-единни и са имали мотивация да воюват. 

От другата страна - режимът се намираше в много тежка ситуация, подчерта той и добави, че войниците са получавали по 80 долара на месец: "Дори от тази гледна точка е трудно да намерят мотивация да воюват". 

Според него бунтовниците са имали няколко предимства. Те започнаха да воюват по украинския начин, например с използването на дронове, посочи анализаторът. По думите му украинското военно разузнаване през последните 5 седмици е подпомагало значително подготовката на офанзивата срещу силите на Асад. 
Иран и Русия присъстваха значително в Сирия, напомни анализаторът, като отбеляза също войната в Украйна и конфликтът между Иран и Израел. През последната година имаме различни процеси в Близкия изток, които не са в голяма полза за Москва и Техеран, коментира той. 

"Ако режимът на Асад не може да провежда операции на терен, няма как Москва да спира такова настъпление, което видяхме през последните дни. От друга страна е по-интересно защо иранските милиции не се намесиха или поне не се намесиха по-убедително". 

Все пак според Руслан Трад Иран не е казал последната си дума:

"Може би ще се опита да дестабилизира новата власт в Дамаск. Но все пак има факторът Израел, който нанася значителни удари върху всяко движение на тези милиции. Руснаците най-вероятно или ще се опитат да договорят оставане на базите си с бунтовниците и нови управляващи в Дамаск, или цялата тази военна сила ще бъде прехвърлена вероятно към Източна Либия, където руснаците разполагат с бази". 

В началото на това сме да разберем какво се е вършело от режима на Асад, каза още Руслан Трад. По думите му има много теми, за които още не се знаят подробности, включително за водената дипломация. Има много документация, която се обработва, но има и много, която е унищожена, изтъкна той. 

Цялото интервю на Деян Йотов с Руслан Трад в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Британските лекари ще имат приоритет за работни места в Националната здравна служба на Великобритания

В Обединеното кралство британските лекари ще имат приоритет за работни места в Националната здравна служба, съгласно плановете на правителството да се избегне зависимостта на здравеопазването от работна ръка от чужбина.  Десетгодишен план, който ще бъде публикуван тази седмица, ще се ангажира с наемането на не повече от един на всеки десет..

публикувано на 01.07.25 в 02:26

Кирстен Грьонбех-Йенсен: Вероятно няма да стигнем до споразумение за тавана на цената на руския петрол

Вероятно няма да стигнем до споразумение за тавана на цената на руския петрол, призна постоянният представител на Дания в ЕС  Кирстен Грьонбех-Йенсен, чиято страна поема от утре ротационното председателство на Общността.  Посланик Йенсен призна, че кралството е изправено пред много непредсказуемост и подчерта, че прекратяване на огъня в Украйна или..

публикувано на 30.06.25 в 22:06
Палестинци се сбогуват с роднини, убити при израелски въздушен удар, в болница Ал-Шифа в град Газа, 30 юни 2025 г.

Израелските военни признаха, че има пострадали палестински цивилни в центровете за помощи

Израелските военни признаха, че има пострадали палестински цивилни в центровете за разпределение на помощи, като заявиха, че на израелските сили са били издадени инструкции след "взети поуки". Пред Ройтерс израелски военен говорител заяви, че инцидентите, при които са пострадали жители на Газа, в момента се разглеждат от компетентните органи...

публикувано на 30.06.25 в 21:45
Снимката е илюстративна, архив.

Дете велосипедист е загинало при катастрофа в с. Сърнино, община Генерал Тошево

Десетгодишно дете велосипедист е загинало днес при катастрофа в с. Сърнино, община Генерал Тошево. Установено е, че лек автомобил блъска внезапно изскочилото на пътя дете. Шофьорът сам е закарал детето до Спешния център в Генерал Тошево, където малко по-късно то е починало. Тестовете на водача показват, че той не е употребил алкохол или..

публикувано на 30.06.25 в 21:27
Боб Вилан на сцената West Holts по време на фестивала Glastonbury в Съмърсет, Англия, 28 юни 2025 г.

Британската полиция с наказателно разследване заради антиизраелски скандирания на фестивала в Гластънбъри

Британската полиция съобщи, че е започнало криминално разследване на изпълненията на "Боб Вилан" (Bob Vylan) и "Нийкап" (Kneecap)на фестивала в Гластънбъри в събота. Дуото "Боб Вилан" скандира на сцената "Смърт на израелските войски", което беше подето от публиката.  Полицията заяви, че е назначила старши детектив, който да разследва дали коментарите,..

публикувано на 30.06.25 в 21:06

Процедура за проектиране и изграждане на Терминал 3 и модернизация на Терминал 2 на столичното летище

Операторът на столичното летище започва тръжна процедура за проектиране и изграждане на трети терминал и за модернизацията на съществуващия Терминал 2. В проекта ще бъдат вложени 450 милиона лева, като са предвидени допълнителни инвестиции за оборудване за 50 милиона. Това е най-мащабният проект за развитие на публична инфраструктура, който ще..

публикувано на 30.06.25 в 20:27

По-високи са добивите от ечемик в област Монтана в сравнение с миналата година

По-високи добиви от ечемик в област Монтана в сравнение с реколтата от миналата година. За сега по-слаби са резултатите от жътвата на пшеница, която е едва в началото. 604 кг средно от декар ечемик са ожънали земеделците в област Монтана. Реколтирани са приблизително половината от засетите 52 000 декара. Най-добри са добивите в община..

публикувано на 30.06.25 в 20:06