Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

| Интервю
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума "Хартиени цветя"
Снимка: Уша Цонкова

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас."
Силно вдъхновени от сиатълската вълна, уверено стъпват на на съвременната сцена с текстове с ясни социални и непоколебими послания. 
В края на 2024-та година One Day Less написаха и втора глава от своята история, този път с лиричното заглавие "Хартиени цветя".
Първият сингъл от албума "100 зъба" е комбинация от тежки китарни рифове и лирики, провокиран е от съвременните демони, с които се борим - агресия, неискреност, създаване на фалшиви и подмолни образи. 
Ядрото на One Day Less са три личности - Мишер Руева - вокали, Стоян Дойчев - бас и Михаил Гълъбов - барабани. Те споделят, че много добре успяват да се усетят, макар и често да са на различни музикални вълни. И най-хубавото в този случай е, че се слушат и чуват, прибрали са егото в задния джоб в името на музиката. 
"При този албум  всичко успяхме да направим накуп. За един месец записахме песните, организирахме се и се стиковахме  благодарение на Константин Генчев, който е  наш продуцент и  много  добър приятел. Той е много добър в това да ни организира, а и дисциплината за нас е много важна."
Идеята албумът да се казва "Хартиени цветя" е на Стоян Дойчев, който Мишер и Мишо определят като "главния мотор за писане на музиката  и текстовете".
"Хартиени цветя" ни е най-любимото парче в албума. Още докато записвахме, си  казахме: "Това е най-доброто!", споделят музикантите от One Day Less.
 Мишер Руева и Михаил Гълъбов казват, че  музиката и визията трябва да се вплитат хармонично в концепцията на един албум. За тях името на Уша Цонкова е олицетворение точно на това. Невероятен фотограф, художник, визуален артист и човек, който умее много добре да усети хората срещу себе си. Така  усеща Мишер силата на изкуството на Уша Цонкова. 
"Тя е невероятен артист, но също така се оказа, че е роднина на Стоян Дойчев. Накрая реших да се престраша и да я попитам дали иска да снима визията на втория ни албум. Тя веднага се съгласи. Страхотен човек! Помоли ни да й пратим албума и каза - "Действаме! Имам една идея". Изпитваме респект към тази жена, така че не сме й давали никакви насоки, тя имаше пълната свобода. Отидохме на локацията и много бързо работихме. Освен че ни снимаше, тя беше и наш хореограф.", разказва Мишер. 
 
Завършихме интервюто с песента "Здравей", която разказва историята на двама приятели, които не са се виждали дълго време. 
"Това е една носталгична хубава песен с по-акустично звучене", допълни Мишер.


Цялото интервю с Мишер и Михаил от One Day Less чуйте в аудио файловете.





По публикацията работи: Радослава Толалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16