Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещото управление на природен парк "Витоша"

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Вера Стаевска: Пътят е възстановяване на съществуващите лифтове

| Интервю
Снимка: Росица Петкова

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша". 

"Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение изготвяне на план за управление, защото това е основният документ, по който се управлява и функционира един такъв парк", посочи той и добави, че федерацията развива много дейности на Витоша. Независимо от това как е уреден достъпът или какво се случва, ние присъстваме там, декларира алпинистът.

Активно присъстваме и работим на Витоша, осъществили сме много проекти и постоянно се сблъскваме с липса на финансиране, отбеляза Петко Тотев. 

По отношение на достъпа, той коментира: "На конференцията чух, че едно от решенията, което се предлага, е да бъде направен платен достъп за автомобили. Това доста несериозно звучи при условие, че никой не предлага къде те да бъдат допуснати и да могат да паркират, т.е. да бъдат изградени паркинги".
Той изрази притеснението си, че "архитектите ще се намесят в работата на най-великия архитект на нашата планета - природата". 

Според него би било добре да се започне от конкретни, по-малки и лесно решими проблеми

Пламен Тотев, Снимка: Юлияна Корнажева
"В последните години повечето неща, които се случват, са на проектен принцип. Осъществява се проект, кандидатират се фирми, някоя печели и изгражда нещо. Като видите какви пътеки, какви съоръжения, по какъв начин са изградени - това е абсурдно. Много от нещата са абсолютно неприемливи да бъдат в този вид в един природен парк. Тук наистина някой би трябвало да се намеси", смята Тотев. 

Витоша е малка планина и няма как да се вкарат много хора в нея, коментира той. И обясни, че за да се направят писти, трябва сериозна намеса - разрушаване на скални блокове и изравняване, което би оставило огромен отпечатък на планината. Според него балансирано трябва да се търси намесата. Освен това, алпинистът подчерта, че зимният сезон става все по-къс

"На Витоша трудно мога да си представя как ще оборудваме пистите със снежни оръдия. Ако на някои места това би било добре да се направи, това ще създаде много допълнителни проблеми. Надяваме се един ден Столична община да вземе нещата в свои ръце. Оправданието, че някой не разрешава да се строи в парка, трябва да го забравим".
Витоша предлага други възможности, изтъкна Петко Тотев. Практикува се сноукайт, който обаче е доста неуреден от гледна точка на присъствието на тези хора във вододайна зона, смята той. Другото е парапланеризмът, добави той и обясни, че заради застрояването на ливадите около Околовръстния път, в един момент хората няма да има къде да кацат.

"Една община като столичната трябва да обърне внимание на това и да осигури подобни места, а после ще решим въпроса с лифтове и може би подземни многоетажни паркинги", изказа мнението си той. 

По думите му проблемът на българските катерачи е, че най-интересните обекти за практикуване на катерене и алпинизъм в България се намират в защитени зони и резервати. Още не може да се намери законодателно решение как присъствието на алпинисти в тези зони да бъде решено, посочи той и изрази надежда да се тръгне с малки стъпки. 

Вера Стаевска от "Зелени закони" се съгласи с мнението на Петко Тотев. 

"За мен беше доста изненадваща конференцията на архитектите. Задавам си въпроса - откъде се появи отново Петър Диков и защо той се изявява като авторитет по темата "Витоша"", пита тя. 
По думите ѝ откакто има приватизация на лифтовете на Витоша, има и проблеми. Освен това, планината е под все по-голям натиск на разрастващата се столица, добави тя. 

"Планината е толкова малка, колкото е, и съвместява много функции. Достъпът с автомобили за различни ползвания на планината все повече се увеличава. Трябва да сме много внимателни с идеята за улесняването му. /.../ Трябва да помислим и за ограничаване, не само за улесняване. За мен пътят е възстановяване на съществуващите лифтове. Този прословут приватизационен договор от 2007 г. на "Витоша Ски" - това е възел, който трябва да бъде разсечен и тук Общината е отговорна. Изграждане на нови лифтове, особено от южната страна, това са абсурдни неща. Нека да бъдем малко по-умерени и да не ги превръщаме в някаква самоцел". 
Цялото интервю на Валерия Николова с Петко Тотев и Вера Стаевска в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59