Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти за безводието: Конюнктурно, неефективно, безконтролно управление на водите

| Репортаж
Снимка: БТА

Основният проблем в кризата с безводието у нас е липсата на контрол върху изпълнителната власт. Народните представители не могат да отговорят на въпроса кой контролира министерствата и общините, които управляват водите в България. Това е едно от основните заключения, до което са достигнали участниците в експертната кръгла маса "Безводие и предизвикателства пред водоснабдяването", организирана от Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).

Над 70 представители на различни институции са присъствали на кръглата маса, посветена на безводието. Сред тях обаче не е имало такива на изпълнителната власт, която е пряко ангажирана със изпълнението на програмите и мерките за справяне с безводието.

"Отделните министерства не можаха да изпратят свои представители на кръглата маса – това са МОСВ, МРРБ и МЗ. Има написани много нормативни документи, стратегии, програми, но отчет пред обществото, пред специалиститеда са обявени резултатите от тези програми, дали се изпълняват, до каква степен се изпълняват тези разчети и ако не се изпълняват, кой е виновен", коментира проф. Димитър Аличков от УАСГ.

Неучастието на нито един представител на министерствата в експертната конференция по проблемите, свързани с безводието и водоснабдяването е сигнал за ниската заинтересованост към мнението на експертите от страна на изпълнителната власт.

"Няма приемственост. Правителствата и министрите се сменят, всичко се започва всеки път отначало – една от големите пречки този отрасъл да се развива: ВиК и водният сектор."

Снимка: БГНЕСНеглижирането на водния сектор се забелязва и в ниското заплащане на заетите в него. От Университета за архитектура, строителство и геодезия отчитат тревожни тенденции през последните 7 години. Приемът и дипломирането на студентите от хидроинженерните специалности в УАСГ са намалели повече от 5 пъти за последните години, изтъква деканът на Хидротехническия факултет доц. Петър Филков.

"Ако преди 10-12 години на година завършваха 40-50-студенти, преди 7 години средно 30, през последните две-три години са 10-12 човека. В пъти е намалял приемът и съответно, дипломиращите се – също."

Трудът на специалистите по строителство и управление на водни съоръжения и обекти като язовири, канали, напоителни системи, водопроводи, пречиствателни станции е нископлатен, а експертното мнение в процеса по управление на водите не се цени от управляващите, подчертава заместник-деканът на Хидротехническия факултет доц. д-р инж. Венци Божков.

"Конюнктурно управление на водите, не зачитат мнението на експертите. За какво трябва да работиш в сфера, в която не си ценен? Обяснимо защо част от студентите не търсят реализация в нашата област."

Трябва да се създаде върховен орган, който да контролира, планира и разрешава различните дейности във водния сектор, смята доц. Божков. Според него се правят "неща, съмнителни по своята ефективност", а винаги при наводнение или засушаване има "недоволни хора, които страдат от недалновидното отношение на управляващите сектора".

Снимка: Здравка Маслянкова

Темата с безводието влиза в общественото пространство чак когато спре водата от кранчето и едва тогава започваме да търсим причината, изтъква проф. Димитър Аличков.

"Винаги има конкретна причина за това и тя се крие в управлението на ВиК системите, започвайки от национално и стигайки до локално ниво."

Освен неефективното управление на водите, експертите регистрират още недоверие между различните заинтересовани страни. Доц. Галина Димова от Хидротехнически факултет на УАСГ отбелязва конкретни примери:

"Потребителите винаги смятат, че цената на водата е твърде висока и че ВиК операторите не полагат достатъчно усилия за отстраняване на загубите на вода. Другата гледна точка – на операторите, е че освен реални загуби на вода, има и много кражби на вода, които се извършват от потребителите и много трудно се засичат. Освен това, инвестициите в сектора са твърде големи и неминуемо водят и до увеличаване на цената на водата."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС предлага по-строги правила и наказания за използването на дронове

Правителството предлага по-строги правила за използването на дронове, както и механизми за противодействие на нарушителите. Това предвиждат промени в Закона за гражданското въздухоплаване, които забраняват използването на безпилотни летателни апарати без разрешение в зони с ограничения или забрани, включително в охраняемите граници на..

публикувано на 09.04.25 в 15:12

Отслужиха панихида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя“

Велбъждският епископ Исаак отслужи панихида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя". На 16 април в деня на Велика сряда се навършват 100 години от кървавото събитие. По този повод след службата в Богословския университет на Софийския университет се проведе академична сесия, посветена на историческите събития, съпътстващи атентата...

публикувано на 09.04.25 в 15:11

Държавата увеличава акционерното си участие в "Терем холдинг“

Държавата увеличава акционерното си участие в капитала на дружеството "Терем холдинг“ - София. За целта Министерството на отбраната ще получи малко над 17 милиона и 600 хиляди лева.  Средствата са за ремонт на производствената база на "Терем-Ивайло“ във Велико Търново и за разширяване на ИТ инфраструктурата на дружествата, за да отговарят на..

публикувано на 09.04.25 в 15:07
Методи Андреев

Методи Андреев: Спряна е процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата

Спряна е процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата , но не знам защо. Вероятно ще има ново номиниране за нови кандидати.  Това каза пред БНР Методи Андреев, бивш председател на Комисията по досиетата. "Може да са си казали, че са прави хората, които казват, че тези, които ги предлагаме, че не стават за тази работа. Това е..

публикувано на 09.04.25 в 15:02

1200 украинци живеят в Добрич и получават подкрепа от БЧК

Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период.  Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата,..

публикувано на 09.04.25 в 15:01

В Ловеч откриха паметна плоча по повод 100 години Седмица на гората

В ловешкия парк "Баш бунар“ беше открита паметна плоча по повод 100 години Седмица на гората. На празнична церемония в парка Северозападното държавно горско предприятие награди заслужили настоящи и бивши горски служители и лесовъди. Паркът "Баш бунар“ е създаден преди повече от 120 години от лесовъда Никола Василев и е любимо място за разходка...

публикувано на 09.04.25 в 14:54
Майкъл Макграт

Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт призова за повече съдии, избрани от съдии, във ВСС

"Трябва да се увеличи квотата на съдии, избрани от други съдии, във Висшия съдебен съвет, за се приближите към европейските стандарти за неговата независимост" - това казва в интервю за БНР еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт, който беше на кратка визита в София в понеделник. Като въпрос от ключово значение за отблокиране на втория..

публикувано на 09.04.25 в 14:54