Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва успехите на учениците ни в международните олимпиади

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Тази година от международните олимпиади по природни науки имаме 40 медала, а общо от всички олимпиади медалите ни са 91

| Интервю
Снимка: icho2024.sa

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София

"Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР Вълкан Горанов от Сдружение "Медалисти", които са организатори на събитието. Той уточни, че за първи път такава изложба е направена през миналата година, когато е приета много добре. Именно заради това е решено тя да бъде правена всяка година. 

"Имаме възможност всяка година, в края на годината, хората да видят най-добрите ни ученици по природни науки с техните медали, както и да прочетат повече за успехите им", каза Горанов и разказа за постиженията на децата тази година. 

Той открои успеха на Виктор Лилов, който спечели златни медали от международните олимпиади по химия и биология. Ученикът е направил това в рамките на 16 дни, като така става единственият ученик в света, спечелил златни медали по двата предмета. На международната олимпиада по биология той е в топ 10 в света и единственият европеец там. На олимпиадата по химия е на 2-ро място в света и отново е единственият европеец, посочи Вълкан Горанов.

По думите му България има много добра история в тези олимпиади, а преподавателите ни са градили дълги години много добри школи. Той изтъкна, че поддържаме много високо ниво. Според него българските олимпийци се открояват значително на европейската сцена, а много от тях остават в науката и по-късно в живота си.

Тази година от международните олимпиади по природни науки имаме 40 медала, а общо от всички олимпиади спечелените медали са 91, като 11 от тях са златни, отчете още Горанов.

Освен в София, изложбата след това ще отиде и в други градове в страната. 

Цялото интервю на Спас Крайнин с Вълкан Горанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37