Анализът, който беше консенсусно приет от членовете на Икономическия и социален съвет – работодатели, синдикати и граждански организации, дават добра основа на изпълнителната и законодателната власт да предприемат адекватни мерки за усъвършенстване на пенсионната система у нас.
Така определи полезността на анализа председателят на Съвета Зорница Русинова, бивш социален министър, в интервю пред БНР.
С този документ се дават препоръки за промени в действащия тристълбов пенсионен модел у нас. Експертите са установили, че най-голям принос за това да не е с финансова автономност задължителното пенсионно осигуряване не са нито демографските проблеми, нито лошите икономически условия. Преди всичко това са конюнктурните политически решения, които целят краткосрочни електорални ползи.
Анализът е над 100 страници и обхваща периода от 2000 г. досега.
"Все още има огромен брой пенсионери под прага на бедност и нека да не бъркаме темата с бедността и стабилността, защото освен пенсионна, тази система е и осигурителна, и осигурява хората за различни рискове през живота им – майчинство, безработица. Анализът на Икономическия и социален съвет показва до каква степен моделът на пенсионната система все още е адекватен. Смятаме, че би могъл да се усъвършенства. Това, че има хора с пенсии, които не отчитат техния принос към системата, сме го поставили пред законодателната власт. Решения ще се вземат след допълнителния анализ", каза Русинова.
Тя посочи, че целите, поставени при създаването на системата през 1999 г., са постигнати, но във втория и третия стълб има ощетени:
"Това касае усъвършенстване на модела и да се подобри усещането за по-високи пенсии в по-голяма част от хората. Важните принципи за съхранение на системата е да има финансова стабилност, пенсионната система да се издържа от осигуровките на хората, което не е така в момента".
Русинова обясни, че изводите, перпоръките и мерките в анализа са извън дебата за бюджета за 2025 г. И посочи, че са дадени препоръки за дългосрочно усъвършенстване на пенсионната система как с допълнителни мерки да се стабилизира системата по отношение "принос – права". А също така и как да се доразвият вторият и третият стълб на пенсионно осигуряване.
Анализът е възложен на Съвета от НС и очакванията са законодателната и изпълнителната власт да се възползва от предложените мерки. Важно е също така да има ефективност и да се намали диспропорцията "принос – права", повтори Зорница Русинова и напомни, че повишаването само на минималната пенсия изкривява модела и нарушава правата.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Проверено е състоянието на над 20 язовира в Кюстендилско - на язовирните стени, изпускателните съоръжения и др. Проверката започна преди седмица и ще обхване над 70 обекта, както и за проводимостта на речните корита, съобщават от Областната администрация. Проверката ще продължи до края на май. Установява се дали има повишен риск от възникване..
От парламентарната група на "Величие" предлагат Народното събрание да създаде временна комисия, която да проучи причините за престъпленията срещу деца, предаде БТА. Предлага се комисията да се състои от девет народни представители, излъчени на паритетен принцип, като всяка парламентарна група има по един представител. Срокът за работа на..
По проблема с безопасността на движението по пътищата да се проведе парламентарно изслушване настояват от партия "Възраждане". Те са внесли в Народното събрание искане в следващата сряда в парламента да бъдат извикани министрите на вътрешните работи и на регионалното развитие и председателите на Агенция "Пътна инфраструктура" и на Държавната..
Инцидентът на лифта на "Карандила" в Сливен, при който двама души бяха ранени, е заради начина на експлоатация на съоръжението и човешка грешка, обяви кметът Стефан Радев на извънреден брифинг този следобед. Вероятно става въпрос за не затегнат обтегач на седалката, но това тепърва ще се доказва от вече назначената техническа експертиза...
4 млрд. лв са внесени в държавния бюджет под формата на акциз от тютюневи изделия през миналата година, тези средства са около 51% от всички събирани в България акцизи- сочи статистиката. От сектора отчитат увеличени количества тютюн и засилен интерес към производството му. 7897 земеделски производители са записани досега в регистъра на..
Различни държави и компании по света започнаха да обмислят стратегии за реакция, след като новите по-високи американски мита влязоха в сила. Британският производител на автомобили Jaguar Land Rover ще преустанови за един месец доставките на произведени във Великобритания автомобили за САЩ, докато обмисля как да смекчи удара от новите..
Гърция създава център по роботика. Роботи ще спасяват хора при земетресения и при наводнения. Центърът по роботика, наречен "Херон" се открива в Атина с 30 милиона евро финансиране. Част от средствата са по европейски програми и 5 милиона евро от частния сектор. Центърът по роботика ще се ръководи от Изследователския център на Атина, като..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..