Държавата да поема една и съща сума при инвитро процедура със собствен генетичен материал и при такава с донорска яйцеклетка или сперматозоиди. Това е справедливият подход, в случай че се стигне до решение Центърът за асистирана репродукция да подпомага и донорските процедури. Мнението е на Стефка Сарафова, председател на сдружение "Зачатие". А за да се стигне до такова решение, трябва да се проведе сериозен дебат със специалистите по репродуктивна медицина, обясни от своя страна д-р Искра Кюркчиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.
Около 5200 инвитро процедури заплаща държавата годишно чрез Центъра за асистирана репродукция. Разглеждането на документи отнема около месец, а при одобрение семейството има право на до 4 опита със средства от този фонд. Към момента се подпомагат двойки, при които има стерилитет при жената или мъжа, а също така случаите на жени с онкологично заболяване. Инвитро процедурите са няколко вида, а освен тях, се поемат разходи хормонални изследвания, ехографски прегледи, стимулация с лекарства. Важно условие е жената да не е навършила 43 години при кандидатстване за финансовата подкрепа.
До 6000 лева поема фондът за една инвитро процедура. Толкова би трябвало да се заплаща и за инвитро с донорски материал, смята Стефка Сарафова.
"Останалото вече пациентът си го доплаща, което би било също огромно облекчение, защото сумата не е никак малка за един цикъл. Всички процедури, без значение от вида им, да си бъдат с еднакво финансиране".
През изминалите дни от фондация "Искам бебе" представиха данни, според които цената на донорската процедура излиза между 8000 и 10 000 лева. През 2023 година са направени около 1800 такива процедури, а общият брой на инвитро опитите, за които семействата са платили сами, надхвърлят 8000. Стефка Сарафова поставя следния въпрос:
"Опитите, които хората са самофинансирали, са повече от тези, които са финансирани от Фонда – защо? Очевидно не е поради липсата на пари. Бюджетът е стигнал, дори са останали някакви средства, т.е. трябва да се промени нещо в разходването на тези средства и правилата, по които се разходват. Включването на поемането на донорските процедури би бил добър вариант".
Дали донорските процедури да се включат в обхвата на дейностите по репродукция, подпомагани от държавата, е въпрос на решение след сериозно обсъждане, смята д-р Искра Кюркчиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.
"Едно от важните неща е да се отчете каква е успеваемостта при такива процедури. Този обществен ресурс трябва да бъде насочен правилно и само ако е доказано, че има необходимост от това и че ще очакваме отлични резултати", подчерта тя.
По данни на агенция "Медицински надзор" за периода от 2021 до 2023 година все повече семейства у нас търсят процедури с донорски яйцеклетки. В същото време броят на родените от такива процедури деца намалява, което може да е показател за промени в успеваемостта им. През 2021 година така са се родили 355 българчета, а две години по-късно – само 138.
Отчита се и тенденция донорите от чуждестранни банки да са значително повече от местните донори.
Колкото до други промени в правилата за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми, според Стефка Сарафова не е нужно увеличение на броя опити инвитро.
А директорът на Центъра за асистирана репродукция д-р Кюркчиева обясни, че отказите за отпускане на финансова помощ не са чести.
Преди дни от здравното министерство обявиха, че през тази година са похарчени около 22 и половина милиона лева за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми. За догодина сметката е неясна, тъй като 2025-а ще започне с негласуван държавен бюджет.
Целия репортаж на Елена Бейкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Повече от 20 души са арестувани в Лондон след протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие", съобщи столичната полиция. На снимки и кадри от демонстрацията в централен Лондон се вижда малка група граждани, държаща плакати с надпис "Противопоставям се на геноцида, подкрепям "Палестинско действие"". Полицаите бяха..
Криминалисти от Монтана разследват пожар в житен блок в село Гаврил Геново. По данни на собствениците се касае за умишлен палеж. Два екипа на пожарната в Монтана са гасили пожар в житен блок в местността "Ливагето", в землището на село Гаврил Геново, община Георги Дамяново. Сигналът е подаден на телефон 112 вчера около 12.30 часа за..
За шести пореден път протест за референдум за приемането ни в еврозоната, организиран от "Възраждане", се състоя в центъра на Варна. Протестиращите носеха плакати "Евро - не, благодаря, избираме лева" и "Чуйте гласа на народа".
В Лом ще пръскат срещу комари следващата седмица. Населените места от общината са разположена по течението на река Дунав и борбата с жилещите насекоми е постоянна. Наземно пръскане срещу комари ще се извърши за времето от вторник до неделя, съобщават от община Лом. През тези шест дни ще бъдат обходени всички населени места в общината...
Блокадите, за които призоваха протестиращите сръбски студенти, продължават в цялата страна. Снощи полицията задържа участници в демонстрациите в Крагуевац, Нови Сад и Белград. Нови блокади са обявени за следобед. От министерството на вътрешните работи предупредиха, че срещу всеки, който наруши закона, ще бъдат повдигнати обвинения, защото..
Русия е изпратила над 320 дрона срещу Украйна през изминалата нощ, съобщиха украинските военновъздушни сили. Според тях западната Хмелницка област е била основната цел на атаката. Управителят на Херсонска област Олександър Прокудин съобщи за поразени и жилищни сгради и единадесет ранени в областта. Газопровод, бензиностанция и частни превозни средства..
Броени часове след като в социалните мрежи бяха разпространени кадри, показващи как три момчета упражняват насилие над случайни минувачи, те бяха установени и задържани от служителите на СДВР. Тримата са на възраст 15, 16 и 18 години. Проверката в регистрите на полицията е показала, че пълнолетният младеж е задържан в миналото за извършени кражби,..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..