Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В наши дни все повече забравяме, че не празнуваме Коледа заради подаръците, празнуваме Рождество"

Християн Михайлов: Централното е възрастване във връзката със семейството и с Бога

"Начинът, по който един християнин - учен вижда науката, е като своеобразна молитва"

| Интервю
Християн Михайлов
Снимка: Юлияна Корнажева

Централното е възрастване във връзката със семейството и с Бога. Това обясни пред БНР Християн Михайлов, иподякон и астрофизик, докторант в СУ, преподавател по физика и математика в ЧОУ "Томас Едисън" в София. 

"Фокусът в наши дни се измества от централното. Същността е човек да усили борбата със самия себе си и с външните лоши влияния. 

Комерсиализацията е едно изместване на фокуса – поклонение пред материалното. Да даваме мило и драго за това да сме задовелни материално, да живеем в най-удобния от всички възможни светове.

В наши дни все повече забравяме, че не празнуваме Коледа заради подаръците, празнуваме Рождество – посрещаме рождението на светлината на светлините, на този, който е привел всичко в съществуване". 

Отидете на църква, съберете се с близките си, посъветва Християн Михайлов. Той е част от общността на храм "Николай Мирликийски Чудотворец" в столичния квартал "Връбница".

"Храмът е мъничък, но енорията е много сплотена. Основното нещо, което ни движи, е нашето приятелство". 

Моят път към вярата е дълъг, разказа Михайлов в предаването "Преди всички". 

"Първоначално исках да бъда философ. После станах атеист, насочих се към физиката и астрофизиката. Открих, че Бог не  е заключението в края на аргумента. Той е предварителното и необходимо условие за съществуването и устройството на света. В един момент човек се издига отвъд това, което виждаме във вещественото и физичното. 

Науката произхожда от християнския свят. Начинът, по който един християнин - учен вижда науката, е като своеобразна молитва. Т.е. изучавайки творението, ние изучаваме Божия промисъл". 

В докторантурата си Михайлов се занимава със звездообразуване и молекулярни облаци. Няма обаче конкретно обяснение за библейския разказ около Витлеемската звезда.

"Една промяна в мисленето за библейските текстове е да се отърсим от това съвременно сващане за терминологията. Много от думите, които се ползват в Библията, са с различно значение от това, с което ги натоварваме в наши дни. Защо точно е избрана думата звезда? Очевидно е по аналогия с явленията в небето. Но какво точно са видели влъхвите, какво означава звездата да се движи пред тях и да ги води човек може да се впусне в много дълбоки води на библейското тълкуване". 

Християн Михайлов пожелава  на всички да намерят сили да простят на близките си в празничните дни.

"И самите те да помолят за прошка. Това са празници, които трябва да прекараме заедно".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30