Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В нашата църква имаме стари песнопения, които са с народна мелодия"

Милко Петров: Нека не обръщаме толкова внимание на пазаруването и нещата, които са добавени към празника

"Музиката и мелодията помагат на молитвата"

| Интервю
Милко Петров
Снимка: Личен архив

"В празничните дни да обърнем внимание на това, което се е случило във Витлеем преди повече от 2000 години. Нека не обръщаме толкова внимание на моловете, на пазаруването и на всички други неща, които са добавени към този празник".

За това призова в ефира на БНР Милко Петров, водещ в Радио Пловдив, църковен музиколог.

Той разказа как българските католици се подготвят да посрещнат празника.

"Довечера на литургията, която се отслужва в полунощ, ще бъде изпят химна, с който се възвестява рождението на Исус Христос. Във всяка една от католическите църкви вече има подготвени коледни пещери. Това е традиция, която идва от Италия. 

Има обаче повече неща, които ни сближават при отбелязване на празника, отколкото различия. Двете църкви – православната и католическата, са сестри. Те са много близки".

В нашата църква имаме стари песнопения, които са с народна мелодия, разказа още Милко Петров в предаването "Преди всички". 

"Те идват от българския фолклор. Това е типично за българските католици. В края на литургията влизат и народни инструменти, освен орган. Кавалджии отсвирват тази църковна песен с народна мелодия". 

В нашите семейства се събираме на празничната трапеза и спазваме традицията за постните храни, посочи той.

"В някои католически държави ядат пуйка, но ние си спазваме поста до 25-ти декември".

Милко Петров вярва, че всеки човек има призвание и е сигурен, че е намерил своето.

"В началото на 90-те години, след като падна комунистическият режим, имахме свободата да влизаме в църквата. Аз много се впечатлих от всеки детайл в храма, но най-силно се развълнувах, когато успях да се докосна до музикалния инструмент - един хармониум. Усетих някакъв порив, вълнение, което ми казваше, че трябва да се науча да свиря, да бъде църковен музикант. Това бяха първите моменти, в които усетих призванието. 

Заминах за Варшава, за да уча църковна музикология. Там започна моят път като църковен музикант.

Бях диригент на Папския хор при първото посещение на Свети папа Йоан Павел Втори през 2002 г. Преди пет години, когато папа Франциск беше в България, бях координатор за музиката и диригент на хора. Дори имах лична среща с папа Франциск". 

Един от нашите светци казва, че който пее, два пъти се моли, отбеляза Милко Петров.

 "Музиката и мелодията помагат на молитвата".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министрите на външните работи на Турция Хакан Фидан (вдясно) и на Русия Сергей Лавров - Анталия, 12 април 2025

Външните министри на Турция и Русия са обсъдили мира в Украйна

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан и руският му колега Сергей Лавров са обсъдили усилията за осигуряването на примирие в Украйна, пише "Ройтерс", като се позовава на турски дипломатически източник. Според руския първи дипломат американският президент Доналд Тръмп изглежда разбира много повече "какво се случва Украйна" в сравнение с..

публикувано на 12.04.25 в 15:16
Министър-председателят на България Росен Желязков (вляво)и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган - Анталия, 12 април 2025

Премиерът Желязков е разговарял с президента на Турция Ердоган

Взаимодействието между България и Турция е било тема на разговора на премиера Росен Желязков с президента Турция Реждеп Ердоган. Двамата разговаряха в Анталия в рамките на Четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум. Правителствената пресслужба цитира премиера, че отношенията между двете страни са гаранция за опазването на националните, но и на..

публикувано на 12.04.25 в 15:03

Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско е проверила РИОСВ

Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско са проверили през март от Регионалната екологична инспекция. Замърсителите не са открити и затова кметовете на населените места са получили предписания със срокове да почистят терените, които са били замърсени с битови, строителни и едрогабаритни отпадъци. Във..

публикувано на 12.04.25 в 14:54

Министър Иван Иванов се срещна с шефовете на областните пътни управления

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов събра на среща управителите на областните пътни управления заради необходимостта от бърза реакция за обезопасяване на 36-те набелязани критични точки по пътищата и организацията на движение по повод предстоящите празници.  На срещата се обсъжда състоянието на републиканската пътна мрежа и най-спешните за..

публикувано на 12.04.25 в 14:34

От 1 юни трудовата книжка се превръща в електронен документ

От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да..

публикувано на 12.04.25 в 14:12
Димитър Ганев

Димитър Ганев: Профилът на алтернативата - нов субект, без резки геополитически движения

България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две национални катастрофи. Опитът ни за субектност бива съкрушен . Настъпва абсолютно разочарование да реализираш своя национален идеал. От Ньойския договор нататък България играе друга геополитическа игра –..

публикувано на 12.04.25 в 14:08
Световна здравна организация

Страните от СЗО постигнаха "принципно споразумение" по текст за по-добра защита от пандемии

Страните членки на Световната здравна организация (СЗО) постигнаха днес "принципно споразумение" по текст, който ще позволи по-добра защита от евентуални бъдещи пандемии, предаде Франс прес, като цитира съпредседателката на преговорния орган и специална пратеничка на Франция по въпросите на глобалното здравеопазване Ан-Клер Ампру. Това съобщи БТА. До..

публикувано на 12.04.25 в 14:04