В този репортаж няма да чуете гласовете на момичетата, които посрещат Рождественските празници в кризисния център в село Балван. Законът за закрила на детето не позволява да бъдат снимани и записвани. Ще чуете хората, които ги подкрепят в трудния им път, за да излязат от средата на насилие, сексуалното малтретиране, психическия тормоз.
Това са момичета от цялата страна, а от година на година случаите им стават все по-трудни. Девойките са жертва на комплексно насилие, казва Виктория Иванова, управител на кризисния център.
„Най-малката е на 10, най-голямата навършва пълнолетие. Не може да остане при нас. При нас стоят само до пълнолетие. Вече сме подготвили последваща грижа и за нея, тъй като има нужда да бъде подпомогната и след навършване на пълнолетие“.
С тези момичета по правило се работи трудно, но не е невъзможно, отбелязва Нелифер Шабанова, психолог в кризисния център.
„С някои деца, да не кажа с по-голямата част, се работи трудно. Имат си своите проблеми, семейни взаимоотношения, влошени, разбира се. Неблагоприятна приятелска среда. Неовладени умения. Проблеми от развитието им, които са характерни за възрастта, недобри комуникационни умения. Успяваме донякъде да ги променим. Всеки дава от себе си – психолозите и социалните работници. Това ни е целта - да променяме съдби в добра насока“.
Наричат ги момичета с трудни съдби. Не са малко случаите, в които излизат от кризисния център, подхлъзват се отново и ги връщат за нови шест месеца. Има и „бели лястовици“, които са тръгнали по самостоятелен път и постигат житейски успехи.
Част от терапията за тези момичета са заниманията в творчески ателиета. Жертвите на трафик и насилие с екипа на кризисния център майсториха коледна украса и сувенири за благотворителния базар във Велико Търново, разказва Виктория Иванова.
„Те сами търсят и вече в хода на работата как да запълват по адекватен начин свободното си време. Изключително много се радват, когато видят кашоните със заготовките и материалите. Сумите ги използваме за различни неща, най-вече за да закупим материали за следващите базари. И, разбира се, няма как да ги оставим без почерпка и подаръчета за Коледа“.
Ръкоделията, които правят момичетата, помагат, подчертава психологът Нелифер Шабанова.
„Повлияват се в положителна посока, така намират себе си, изразяват себе си чрез рисуване, чрез изработка на сувенирчета. Емоционалното напрежение спада, съответно по-добре опознават себе си, намират начини да изразяват себе си. По-лесно се намират начини за общуване“.
На трудните момичета от кризисния център в Балван от години помагат студенти от Великотърновския университет, разказват управителят на социалната услуга Виктория Иванова и социалният работник Емилия Михтиева.
„За поредна година те са доброволци към сдружение „Зов“ и помагат чрез менторски проект. Всяка седмица имат онлайн срещи. Имат много добри приятелства, понякога се заражда любов. Те допринасят нашите девойки да получат друга гледна точка“, посочи Виктория Иванова.
„Това е една своеобразна обмяна на опит. Нашите девойки виждат, че има и друга страна на монетата и че невинаги всичко в този свят е лошо“, допълни Емилия Михтиева.
„Студен съм втори курс „Психология“ във ВТУ. Смятам, че такива хора трябва да срещат подкрепа в нас, другите, които нямаме такава нужда и ситуации. Това е много добра кауза“, сподели Мария Цанова.
На трудните момичета от години съдействат и бабите от дома за стари хора в Балван, допълва управителят на социалната институция Веселка Иванова.
„Тези срещи се случиха спонтанно още от преди 17 години, когато по-можещите баби учеха девойките да плетат, да си зашият цип, копче. После се появи идеята да правим съвместна цветна градина. Получава се голяма близост. Момичетата виждат в тях бабите си, емоцията на човека, който ги подкрепя. Бабите виждат в момичетата внуците си и най-вече внуците, които са в чужбина. Девойките понякога правят сладки, питки, после бабите правят тиквеници и баници. Събираме се импровизирано, но тези срещи са много емоционални и топли“.
На Рождество си пожелаваме здраве и вяра в доброто. На трудните момичета Емилия Михтиева и Виктория Иванова пожелават:
„Да повярват в себе си и да знаят, че каквото и да са преживели, те са човешки същества, личности и заслужават най-доброто“.
„Да са здрави най-вече, това е за всички, не само за нашите девойки, и да вярват, че след лошото може да се появи и нещо хубаво и сме готови да им го покажем“.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е..